דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
19 פברואר, 2007

שום תל אביב

Allium Tel-avivense

עתה היא שעתו של איריס הארגמן. אם כבר הלכתם לראות את הפרח המרהיב על אחת מגבעות הכורכר שנותרו במישור החוף בין נתניה לאשדוד, נצלו את ההזדמנות להתבונן בשאר הדיירים של בית הגידול הכורכרי. בין המוני הפרחים אפשר למצוא כאן תורמוסים, ולעיתים גם צבעונים. שיחי הקידה השעירה פורחים ומפיצים ריח נעים, וכך גם שיחי הרותם שפרחיהם הלבנים דומים להם במקצת, ומפיצים ריח קסום. אחרי שהאף סופג מספיק מן הניחוח, והעין מתמלאת ביופיו של האיריס, אפשר לחפש את השום התל אביבי, גם הוא פרח לא קטן.

קשה לטעות בזיהוי של כדור הפריחה הסגול של השום התל אביבי. הכדור (גודלו כגודל כדור טניס בערך), ניצב על עמוד גבוה למדי, 20-30 סנטימטרים. על הכדור סדורים פרחים פרחים, בני ששה עלים כל אחד, המזכירים בצורתם את עלי החצב הקטנים, אלא שאלו לא פורחים בלבן ובצהוב, אלא בסגול בהיר שהנקודה שבמרכזו ירוקה. שני מחשופי כורכר קטנים ששרדו בצהלה ובשיכון דן, הם המקומות האחרונים בתל אביב בהם נותר לפליטה השום שנושא את שמה. הפרח אמנם כבר נכחד כמעט לחלוטין מן העיר שלו, אך מצפון ומדרום לה, אפשר לראותו פורח.

שום תל אביב הוא אחד מ-50 מיני צמחים הגדלים אך ורק במישור החוף, ובשום מקום אחר בעולם מלבדו. הוא כנראה התפתח ממין אחר של שום שגדל במקומות אחרים בעולם, הגיע לכאן, והתאים את עצמו לתנאי האקלים האיזור. הראשון לתאר את השום כמין חדש למדע היה מייסד הגן הבוטני בהר הצופים, פרופ' אלכסנדר אייג, אשר גם נתן לו את שמו. כמה גאווה יש בשמו הלטיני Allium Tel-avivense.

בשל יופיו ובשל התאמתו לאקלים הישראלי, נמכרים כיום בחלק מן המשתלות זרעים או עציצים של שום תל אביב, פרח אשר לא זקוק להשקייה, אך גדל גם בגינות מושקות. והריח? של שום.

שום תל אביב
כמו חצב, רק עגול וסגול. שום תל אביב
שום תל אביב

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 19 פברואר, 2007 בשעה 9:08 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>