דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
9 ינואר, 2011

פרס של רבע מיליון אירו לידידי כדור הארץ

ארגון "ידידי כדור הארץ – המזרח התיכון" זכה בפרס הראשון להגנת הסביבה על שם אריסטוטל אונאסיס לשנת 2010. שווי הפרס הוא 250 אלף אירו – אחד הפרסים הכספיים הגדולים ביותר שניתנים עבור תרומה לסביבה.

הפרס הבינלאומי הוא יוזמה משותפת של קרן אלכסנדר אונאסיס לטובת הציבור ושל עיריית המבורג. הפרס יוענק כל שנתיים לאדם או ארגון על תרומה בולטת להגנת הסביבה ושיפורה.

ידידי כדור הארץ – המזרח התיכון, הוא ארגון ישראלי-ירדני-פלסטיני הפועל משך שנים לשמירת נהר הירדן כנהר חי למען כל אנשי האיזור, מסבירים מעניקי הפרס. מטרתו העיקרית של הארגון היא להתייחס למים כאל משאב טבע בסיסי, והארגון הגיע לתוצאות מרשימות בהגנה על מחזור המים באיזור בו המחסור במים גדל בהתמדה, באמצעות השתתפות פעילה של האוכלוסיות השונות. בכך תורם הארגון להבנה בין העמים באיזור.

למרות הרושם הראשוני, כאילו מדובר בחבורת פעילי שלום שבחרו להתעסק בתחום איכות הסביבה על מנת לגשר על הפערים, ארגון ידידי כדור הארץ המזרח התיכון, הוקם דווקא ממניעים הפוכים. הארגון, שהוקם בשם אקו-פיס (EcoPeace), הוקם במטרה למנוע את הנזקים הסביבתיים שעלול להביא עמו השלום.

הימים, ימי האופוריה של אמצע שנות ה-90, ובעקבות חתימת הסכם השלום בין ישראל לבין ירדן, מתגברות הזמירות של "פיתוח" משותף, ושל פעילות כלכלית חוצה גבולות, שמטבעה מאיימת על הסביבה. פעילי סביבה ישראלים, מצריים, ירדנים ופלסטינאים נפגשים בטאבה בדצמבר 1994, ביוזמת גדעון ברומברג, ומייסדים את הארגון. בתחילה היה גם צד מצרי לארגון, אך בעקבות לחף של השלטון המצרי נסגר המשרד של הארגון בקהיר בשנת 1998. מאז הקמתו ואז היום מחזיק הארגון שלשה משרדים: בתל אביב, בעמאן ובבית לחם, ויש לו שלושה מנכ"לים: ישראלי, ירדני ופלסטינאי.

בסופו של דבר, מצאו את עצמם ידידי כדור הארץ המזרח התיכון כמעט היחידים ששמרו על קשר ישראלי-פלסטיני רציף, ואף יסדו בשיא האינתיפאדה השנייה את פרוייקט 'מים ושכנות טובה', המקרב 29 קהילות שכנות (יהודיות וערביות) שחולקות מקורות מים משותפים, ועוסקות יחדיו בשמירה עליהם. לאחרונה היה הארגון מעורב גם בהקמת השדולה לביטחון מים שהקים חבר הכנסת יואל חסון. בנוסף לשמירה על האקוויפרים, שני נושאים נוספים שעומדים במרכז סדר היום של הארגון הם ים המלח ושיקום הירדן הדרומי, בו זורמים כיום כמות מזערית של המי הנחל, והרבה יותר מדי שפכים (מסע אחר, גיליון 185).

רק מאוחר יותר הצטרף EcoPeace לארגון ידידי כדור הארץ העולמי, וזכה לשם הלא ממש נוח "ידידי כדור הארץ המזרח התיכון", ולשם החיבה פוומי, ראשי התיבות שלו באנגלית FoEME.

פעילות הארגון, המעסיק בשלושת משרדיו כ-45 עובדים, מתאפשרת הודות לתמיכתם של קרנות ותורמים רבים בהם ה-USAID, האיחוד האירופאי, קרן Skoll, קרן גולדמן, Global Nature Fund,,Sida הקרן לסביבה ירוקה, וקרן הינריך בל בישראל.

"חברי ועדת הפרס החליטו פה אחד לתת אותו ל'ידידי כדור הארץ – המזרח התיכון', מתוך כבוד רב לפעילות ארגון חשוב וחלוצי זה", הצהירה יו"ר ועדת הפרס, אניה היידק, הממונה על הפיתוח העירוני ואיכות הסביבה בעיר המבורג. "ידידי כדור הארץ – המזרח התיכון משלב באופן ייחודי את הגנת הסביבה עם עבודה למען דו-קיום בשלום באזור", הוסיפה.

הפרס מצטרף לשורה ארוכה של פרסים בינלאומיים בהם זכה הארגון, בהם פרס יור-מד לדיאלוג בין תרבויות (2010), פרס הגלובוס הירוק (2010), ופרס סקול ליזמות חברתית (2009). ב-2008 זכו שלושת המנכלים המשותפים של הארגון בתואר "גיבורי הסביבה" (בקטגוריית אקטיביסטים) שמעניק הטיים מגזין.

לדברי ברומברג, סכום הפרס – רבע מיליון אירו, כאמור – הוא משמעותי עבור הארגון, שתקציבו השנתי נע סביב 8 מיליון שקלים. את הכסף מייעדים להגדלת פרויקט מים ושכנות טובה. "הפרס מאוד הרשים אותנו, ובעיקר התרשמנו מהאופן בו קיבלו אותנו בני משפחת אונסיס, ונתנו לנו את הפרס באופן אישי. הם גם מתכוונים להגיע לראשונה לארץ לראות את הפעילות שלנו, ואני מקווה שהקרן תתעניין יותר בשלום וסביבה במזרח התיכון".

קישורים:

אתר הארגון: http://foeme.org/www/

קרן אונסיס לטובת הציבור: http://www.onassis.gr/main.php?ID=0&lang=en
הודעה לעיתונות על הזכייה: http://www.onassis.gr/fullstory.php?lang=en&id=309

הקמת השדולה לביטחון מים, הבלוג של יואל חסון: http://yoel.org.il/?p=15082

גיבורי הסביבה 2008, טיים מגזין: http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1841778_1841781_1841807,00.html

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 9 ינואר, 2011 בשעה 13:23 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>