דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
9 ינואר, 2011

אוטוסטראדה סולארית

איטליה היא ארץ האוטוסטרדות. המילה אוטוסטראדה הוא איטלקית, והשימוש במינוח זה בשפות אחרות נובע מן הסתם מן העובדה שהאוטוסטראדה הראשונה בעולם הייתה הכביש המהיר ממילאנו לאגמים A8 אשר נבנה במחצית הראשונה של שנות ה-20 של המאה הקודמת.

עתה מובילה איטליה את המירוץ לקראת כבישים מהירים ידידותיים לסביבה – מושג פרדוקסלי בפני עצמו – וגם עושה היסטוריה עם הכביש המהיר הראשון בעולם המופעל באנרגיית שמש. הכביש (A18), שבנייתו מסתיימת בימים אלה הוא תוספת בת 25 קילומטרים לרשת הכבישים המהירים של סיציליה, ובין קטאניה (Catania) לסירקוזה (Siracusa) בחופו המזרחי של האי.

לאחרונה הכריז תאגיד הכבישים האיטלקי ANAS (מעין מע"צ) על השלמת התקנתם של פאנלים סולאריים שיספקו לכביש, 13 מיליון קילוואט בשנה, ובכך הפכו את הכביש לכביש הראשון באיטליה, שיופעל באנרגיה מתחדשת.

את הכביש, אשר לבנייתו נדרשו 1.4 מיליון מטרים מעוקבים של בטון, וכמעט 100,000 טונות של פלדה, מגדירה החברה כמתקדם באירופה. הוא יכלול מערכות שליטה ובקרה מתקדמות, אמצעי מעקב, ומערכות בטיחות. 80 אלף הפאנלים הסולאריים יספקו אנרגיה גם לתאורה, למאווררי המנהרות, לשלטי הכוונה, ולטלפוני החירום, ויספקו את כל צריכת החשמל שלהם.

אנרגיית השמש אינה הפן הסביבתי היחיד בסלילת הכביש. לפחות על פי הגורמים המעורבים בסלילה, במתחילת תכנון הכביש נבחנו בו היבטים סביבתיים רבים, ומאמצים ניכרים הושקעו על מנת להגן על המערכת האקולוגית בסביבתו: כ-6 קילומטרים של מנהרות, מעל 4 קילומטרים של גשרים, מעברים אקולוגיים, ומערכת ניקוז חדשנית (תשטיפים הם אחד מגורמי הזיהום החמורים של כבישים), אמורים להפחית את פגיעתו של הכביש בטבע.

בהודעתה מציינת החברה כי השימוש באנרגיה מתחדשת יביא לחיסכון של 10,000 טונות של פחמן דו חמצני, 31 אלף טונות של נפט בשנה.

אם כבר מדברים על אנרגייה של כבישים, זו הזדמנות להזכיר שכבישים לא רק צורכים אנרגיה אלא יכולים גם להיות מקור אנרגיה: כבר לפני יותר משנה הצליחו מדענים ישראליים להפיק אנרגיה בכמות משמעותית מהלחץ שמפעילות המכוניות בנסיעתן (אנרגיה פיאזו-אלקטרית). במהלך שנת 2009 נערכו בכבישי החברה הלאומית לדרכים שלושה ניסויים של הנחת גנראטורים פייזואלקטריים, שעלו בהצלחה. על פי ההערכות קילומטר כביש בן ארבעה מסלולים, יאפשר קציר של כמגה וואט חשמל – הספק עבורו נדרשים אלפים רבים של פאנלים סולאריים.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 9 ינואר, 2011 בשעה 18:41 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>