דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
4 מרץ, 2011

טורבינות רוח: הצבע רע לטבע

מתוך כוונה שלא יבלטו בנוף, רוב טורבינות הרוח צבועות באפור בהיר. עתה טוענים חוקרים מבריטניה שהדבר גורם דווקא לפגיעה בחיות הבר.

פגיעת טורבינות רוח בציפורים ובעטלפים אינה דבר חדש. לפני שנים אחדות, למשל, התנגדה רשות הטבע והגנים להקמת טורבינות רוח על מצוק סירין שמעל עמק הירדן מהטעם שהדבר ייפגע בציפורים החולפות בציר נדידה החשוב, והתוכנית אכן בוטלה. עתה מציעים חוקרים מאוניברסיטת לוובורוו בבריטניה (Loughborough University, יעזור לי אלהים אם אני יודע איך מבטאים את זה) דרך מדהימה בפשטותה להפחתת הפגיעה של הלהבים בציפורים ובעטלפים: לצבוע אותם בצבע שונה.

חלק ניכר מהפגיעה במעופפים נובעת ממשיכת חרקים לטורבינות, אשר ציפורים ועטלפים המבקשים לטרוף אותם נפגעים. החוקרים בדקו את משיכתם של חרקים ללהבים בצבעים שונים, המחקר, שפורסם בכתב העת האירופי לחקר חיות הבר (European Journal of Wildlife Research), העלה שמלבד צהוב, אפור בהיר ולבן הם הצבעים שמושכים חרקים יותר מכל צבע אחר.

"מסקנתנו העיקרית היא כי צבע הטורבינות יכול להיות בעל השפעה משמעותית על משיכה של מיני חרקים למבנה הטורבינה, הן ביום והן בלילה", הסבירה ל-BBC, הדוקטורנטית שביצעה את המחקר, קלו לונג (Chloe Long, או איך שלא מבטאים את זה). הצבע שמשך את החרקים פחות מכל היה סגול.

ראוי לציין כי אף שינוי צבעם של להבי טורבינות הרוח עשוי לתרום להפחתת הפגיעה בעטלפים, העניין המורכב יותר הוא חוסר יכולתם של עטלפים "לראות" באמצעות מערכת הסונאר שלהם את הלהבים המסתובבים של הטורבינות המצויות כיום בשימוש. חקר הקשר בין תדירויות הסיבוב של הלהבים ליכולתם של העטליפם להבחין בתנועה, ונמצא כעת בעיצומו, ולכשיושלם, יעמדו יצרני הטורבינות מול דרישה להתאמה יותר יקרה ומורכבת לחיי היונקים המעופפים בסביבתם הטורבינות המסתובבות.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שישי, 4 מרץ, 2011 בשעה 6:57 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>