דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
8 מרץ, 2011

סקי בגיאורגיהגולשת גיאורגית בבקוריאני

אף כי זו רחוקה מלהיות ברירת המחדל בסוכנויות, גיאורגיה יכולה להתברר כיעד מוצלח ביותר לחופשת סקי: שעתיים טיסה, אנשים ומתקנים טובים, הרים גבוהים ומחירים נמוכים במיוחד.

שני רכסים תוחמים את גיאורגיה מצפון ומדרום – הקווקז הגדול, והקווקז הקטן. הראשון, התוחם את המדינה מצפון, הוא הרכס הגבוה באירופה. אכן, למרות המוסכמה שהאלפים, והמון-בלאן שבראשם נושאים בתואר, האלברוס המתנשא לגובה 5,642 מטרים בצד הרוסי של הרכס הוא הגבוה ביבשת. הקווקז הקטן מתנשא "רק" לגובה של 4090 מטרים.

הרכסים הגבוהים איפשרו פיתוח תרבות סקי שלא חיכתה לנפילת מסך הברזל. בימי ברית המועצות שימשה גיאורגיה כיעד נופש לבכירי הממשל הקומוניסטי, ואתרי הנופש בה אינם דבר חדש כלל ועיקר. במדינה שני יעדי סקי עיקריים: גודארי (Gudauri) ובאקוריאני (Bakuriani). לאחרונה עושה הממשלה המקומית מאמץ ניכר על מנת לפתח אתר סקי נוסף במסטיה (Mestia) שבחבל סוואנטי. האתר נפתח בדצמבר האחרון, במקביל לשדה תעופה, שלמרבה הצער נסגר בביקורנו נוכח סופות השלגים. יתרונו של האתר הוא התכנון שתהיה בו אפשרות גלישה בכל השנה.

גודאורי נמצאת כשעה וחצי נסיעה מטביליסי הבירה, על אם "הדרך הצבאית" (Military Highway), החוצה את הרכס מצפון לדרום, וחיברה את רוסיה לגיאורגיה. זה אינו יישוב של ממש אלא אתר סקי נטו (שרבים ממבקריו הם אוקראינים דווקא): בתי מלון ואכסניות, 5 מעליות סקי המעלות את הגולשים אל המסלולים שחלקם נמצאים מעל לקו 3,000 המטרים, ואל דוכני המזון ובתי הקפה הפועלים בגובה הרב. האתר הפעול על פי רוב עד אמצע אפריל, ולעתים עד מאי, הוא המפותח והמקצועי במדינה המציע עשרות קילומטרים של מסלולים בכל הרמות, מסלולים מהירים (speed skiing) סללום, וסללום ענק (giant slalom), וכן אפשרות לעשות הלי-סקי – עליה לפסגות גבוהות במיוחד באמצעות מסוק שקולו פוגם משהו בפסטורליה.

באקוריאני, כ-175 קילומטרים מטביליסי, היא עיירת סקי חביבה במיוחד השוכנת 1,700 מטרים מעל לפני הים. במרכז העיירה חנויות ומסעדות, התושבים הגוררים פעוטות במזחלות, ואפילו בית קולנוע. לגולשים – כיום בעיקר מקומיים ומשפחות – מציעה בקוריאני שני בסיסים למעליות סקי, ומסלולים המתחילים בגובה של כ-2200 מטרים. אף כי אינו מקצועי כמו גודאורי, וגם השלג בו נמס כשבועיים שלושה מוקדם יותר, האתר שמתאים לגולשים מתחילים, מציע לגולשים מנוסים ומקצועיים את מסלול טטרפומה (Tatrapoma). המסלול, שאורכו כ-1,300 מטרים היורדים כ-450 מטר, מאושר על ידי הפדרציה העולמית לסקי וע"י הוועד האולימפי.

כגולשים בלתי מנוסים בעליל, נהנינו דווקא מקו דידוולי (Didveli) החדש. 3 לארי גיאורגיים (כ-6 שקלים), ופחות מ-6 דקות ברכבל, העלו אותנו 400 מטרים עד ל-2,200 מטר, משם יורדים שלושה מסלולים (1,700-1,800 מטרים אורכם) חזרה לבסיס, ולבית הקפה המודרני והמקסים (המחירים בהתאם).

היתרון הבולט לסקי בגיאורגיה על פני מערב אירופה הוא המחיר. תמיד אפשר לעשות את זה יותר או פחות בזול, אפשר לחסוך במלון, בקפה וביין חם (במחירי תיירים) – או שלא. על מנת לסבר את האוזן: סקי פאס – 60 שקלים, השכרת ציוד ליום שלם – 30, שעת מדריך (מבלי שהתמקחנו) – 60. חדר זוגי פנסיון מלא במלון 4 כוכבים (בינוני למדי עבור הסטנדרט) – כ-450 שקל לילה. ישראלי שפרגשי באחד המדרונות סיפר ששילמו 400 שקלים לילה עבור שני חדרים ל-8 נפשות. שלושה צעירים שהיו איתנו על המטוס סיפרו שחופשת סנובורד בת 6 ימים עלתה להם 3,000 שקל בלבד. זול יותר מהחרמון לדבריהם.

גיאורגיה סובלת מבעיית תדמית. ניתן לתמצת את הבעייתיות למילה אחת: "גרוזיה" – השם הרוסי של המדינה הקווקזית החביבה. בכל פעם מחדש מתגלים הגיאורגים כהיפך הגמור של תדמית הגרוזיני כאלים, טיפש ומסריח. הם נעימים וחביבים באופן יוצא מן הכלל, מסבירי פנים (לא רק לתיירים), ובינתיים גם אוהבי ישראל. גם האוכל מצוין, התרבות מרתקת, והקפה טורקי.

קישורים:

http://www.gudauri.info/

http://www.bakuriani.ge/index.php?lang=en

http://www.georgia.travel/

סקי בגודאורי

למקצוענים. אתר הסקי בגודאורי


הכותב היה אורח לשכת התיירות הממשלתית של גאורגיה

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 8 מרץ, 2011 בשעה 14:07 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>