דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
19 מרץ, 2007

מנתור המדבר

Matthiola livida

המנתור, כמו רבים מבני משפחתו המצליבים, הוא מאותם פרחים שעושים רושם כאשר הם מופיעים במרבדי פריחה. יהא זה החרדל שצובע בצהוב את שולי הדרכים והשטחים החקלאיים הבלתי מעובדים, או השלח שצובע את המדבר בסגול בהיר, הפרח הבודד לא ממש מעניין את הבריות.

משפחת המצליבים היא משפחה גדולה למדי, בארץ בלבד גדלים 136 מבניה. סימן ההיכר של המצליבים הוא פשוט: פרח בעל 4 עלי כותרת המסודרים זה מול זה בצורת צלב. ככל שאת המשפחה ניתן לזהות בנקל, למי שאינו מתעמק בהגדרות בוטניות קל מאוד ללכת לאיבוד בין מיני הכרוב למיני הצנון בין החרדל ובן החרדל לבין הלפתית והאיסטיס. צהובים סגולים או לבנים, תמיד אותם ארבעה עלים שמשווים לפרח פשטות, משל היה פרח רגיל, שייתעכבו עליו הדבורים, אותנו הוא לא מעניין. דווקא חלקי הצמח האחרים מעניינים אותנו לעתים: רבים מבני משפחת המצליבים תורבתו ומוכרים לנו מן המטבח. הכרוב והכרובית, הצנון והצנונית, הקולרבי, הברוקולי, וגם החרדל והרוקט הם כולם מצליבים, אבל הפרחים – קטנים ומשעממים.

מנתור המדבר שונה במקצת: עלי הכותרת המאורכים שלו יוצרים פרח מעניין מעט יותר, בעיקר בזכות הגלים שבשוליהם. הפרח נראה מכווץ משהו, כאילו הוא מתבייש באורך עליו, או עומד בכל רגע להתמתח ולהכריז "בוקר טוב", "אביב שמח".

ממדבר יהודה ועד לדרום הרחוק, קשה לעבור יום טיול במדבר מבלי להיתקל בו – אם לא במרבדים אז לפחות בפרחים בודדים. אפילו בסמוך לכבישים הראשיים אפשר למצוא אותו בקלות. על פי רוב, כאשר קבוצת פרחים מגוונת את שולי הכביש הבהירים, יימצא מנתור ביניהם. כדאי לחפש אותו לא רק בגלל הפרחים המצטנעים, אלא בעיקר בגלל הריח, בושם של ממש.

אם יש דבר שאני אוהב לעשות כשאני מגיע למדבר באביב, זה לנצל את ההזדמנות הראשונה לעצור לצד הדרך ולחפש אותו, את הריחני הזה. לקטוף, שלא כמנהגי, פרח או שניים, לקחת איתי לנסיעה, ולחפש את הריח. זה לא ורד. הניחוח העדין העולה מן הפרח הבודד הוא תזכורת משמחת על שהגעתי אל הקצרה והיפה שבפריחות – פריחת המדבר.

מנתור
הריח, הריח. מנתור

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 19 מרץ, 2007 בשעה 1:45 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>