דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
9 מרץ, 2011

נקיונות פסח – הזדמנות להיפטר מהשיעבוד לרעלים

הפעם אני דווקא רוצה לפתוח בהודאהי: הלוואי ויכולתי לכתוב שלא משתמשים אצלנו ברעלים נוראיים על מנת לנקות את הבית. למרות הילדים הקטנים, למרות שאנחנו כבר יודעים דבר או שניים על השפעת חומרי הניקוי על הבריאות והסביבה. כמו שבטח הבנתם, המדור מתכונן לפסח.

בסופו של יום כולנו עבדים. בין אם אנחנו עבדים של הרצון שלנו בחיים קלים ומידיים ובין אם עבדים של גנבי הדעת שמציגים אשליות בפרסומות המבריקות – שפריץ, ניגוב אחד, והכל נוצץ. נותרנו עבדים. איזו סיבה אחרת יש לו לבן האדם למלא את ביתו שלו בכזו כמות של רעלים?

על פי נתוני מד"א, מאות רבות של בני אדם לפני כל חג מהרעלה של חומרי ניקוי. רבים מהם ילדים. על פי נתוני ארגון "בטרם", מספר הילדים הנפגעים כמעט ומכפיל את עצמו בעת ההכנות לחג החירות. גם כן חירות. נדמה שזו בעיקר תזכורת למה שאנחנו מעוללים לעוללינו בכל ימות השנה, לכך שהסכנו לחיים בסביבה רעילה. לנו, לבנינו, ולבני בנינו.

פסח בא, ואנחנו רק חושבים שאנחנו מנקים, בעצם אנחנו מזהמים את העולם. ראו להזכיר, שגם בלי אסונות כמו השריפה במפעל סנו בהוד השרון, שהתשטיפים ממנה הרגו את הירקון לפני כשנתיים וחצי, החומרים הכימיים (והפטרוכימיים) שמוזרמים עם מי השטיפה למיניהם, ממליחים את מקורות המים, ובין היתר מעמיסים על הסביבה כמויות נכבדות של חומצות אנאורגניות, נתרן, בורון, כלורידים, ושאר מתכות וחומרים סינטטיים שהטבע לא ממש יודע לפרק.

העיקר הוא שהנתיב לחירות פתוח בפנינו. בשנים האחרונות המודעות לנושא צוברת תאוצה של ממש, וכל שנה לקראת החג יותר ויותר גופים מנצלים את ההזדמנות להזכיר לנו את החלופות. חיפוש פשוט באינטרנט יעלה לא מעט עמודים וכתבות של עצות לניקיון ידידותי לסביבה ולבריאות. החל בהמלצות להשתמש בחומרי ניקוי אקולוגיים, בכמויות סבירות יותר של חומר, ולשטוף היטב את החומרים (תעזבו אתכם מהריח, זה כולו בלוף שנועד להסתיר את מהות החומר שהשארתם לילדים שזוחלים על הרצפה) וכלה בשלל פטנטים לניקיון באמצעות חומרים בסיסיים שיש בכל בית.

האמת היא שכשאני חושב על ניקיונות הילדות שלי, יש שם חצי לימון שמשמש להברקת צלחת הנחושת, יש שם עיתונים לניקיון החלונות, ותמיד יש שם דלי עם מי ניקוי וסמרטוט בד ישן, ולא שפריצרים למיניהם ומטליות סינטטיות חד פעמיות (יש גבול, בזה אנחנו לא משתמשים).

חומץ, לימון, מיץ לימון ומלח לימון, סודה לשתייה, מלח, כל אלה יכולים לנקות היטב, בלי לסכן את הילדים. נכון, לא יהיה ריח אורנים מלאכותי בבית, אבל מצד שני תמיד אפשר להוסיף כמה טיפות שמן ארומטי (טבעי כמובן) שיסדר את העניין. שימו לב לדבר אחד, בחלק מהטקסטים משוכפלת הטעות הממליצה ערבוב סודה לשתייה עם חומץ, מיץ לימון או חומרים חומציים אחרים. לא כדאי, ובטח לא יעיל. הסודה היא אבן פינה בניקיון הביתי הבלתי מרעיל, אבל היא בסיס, וככזה נמצאת בסתירה עם שלל החומרים הטבעיים החומציים.

ויש גם את הפטנט שסבתא הביאה בשנה החולפת מהאינטרנט: קליפות הדרים מבושלות. מתברר – ואת זה דווקא אנחנו מיישמים, סבתא הביאה בקבוק – שהנוזל המופק באמצעות בישול קליפות הדרים הוא הברקה של ממש. לא צריך יותר נוזל הברקה כחול (חשבתם פעם למה הוא כחול בעצם. מה זה תורם?) על מנת שהבית יבריק לחג.

חג החירות מגיע. הזדמנות מצוינת להיפטר מהשיעבוד לרעלים הביתיים. באמת לא צריך יותר מהחלטה ומחיפוש קצר "ניקיון ידידותי לסביבה" ואתם שם. פסח בא, הזדמנות מצוינת להיפטר מהשיעבוד ולהתחיל לנקות בחומרים שלא מסכנים את בריאותנו. על הדרך גם נשאיר עולם קצת פחות מזוהם, לנו, לבנינו, ולבני בנינו. חג שמח וכשר.

קישורים
הניקיון הזה כולו טבעי, המועצה לישראל יפה

http://www.israel-yafa.org.il/hebrew/Article.aspx?Item=1149

ניקיון ידידותי לסביבה, אקו-ויקי

http://ecowiki.org.il/index.php?title=ניקיון_ידידותי_לסביבה

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 9 מרץ, 2011 בשעה 3:54 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>