דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
11 אפריל, 2011

האו"ם: חקלאות אקולוגית יכולה להכפיל את תפוקת המזון

כמעט בכל דיון אודות דשנים וחומרי הדברה מעלים יצרניהם את הטיעון האימתני: "העולם על סף רעב", ואת הטענה האימתנית לא פחות – רק שימוש בכימיקלים יכול להשביע את האנושות. עתה, מעניק האו"ם רוח גבית לכל הטוענים שניתן להילחם ברעב העולמי גם אחרת, וקורא למעבר משמעותי לחקלאות אקולוגית כאמצעי להפחתת העוני.

מחקר שמפרסם הארגון בנושא, מעלה כי "חוות קטנות יכולות להכפיל את תפוקת המזון שלהן בתוך עשור באמצעות שימוש בשיטות אקולוגיות פשוטות".

"על מנת להאכיל 9 מיליארד בני אדם בשנת 2050, אנחנו צריכים לאמץ בדחיפות את השיטות החקלאיות היעילות ביותר שיש", אמר מחבר הדו"ח, אוליביה דה סחוטר (? Olivier De Schutter) אשר מונה לפני כ-3 שנים לחוקר המיוחד של האו"ם לעניין הזכות למזון. "הראיות המדעיות כיום הן שביצועיהן של שיטות אגרו-אקולוגיות עולות על השימוש בדשנים כימיים בהגברת ייצור המזון במקומות בהם גרים הרעבים, ובעיקר בסביבות קשות.

האגרו-אקולוגיה, מסבירה הודעת האומות המאוחדות, מיישמת את המדע בעיצוב שיטות חקלאות. על פי המחקר מגבירה האגרו-אקולוגיה את פוריות הקרקע, ומגנה על היבול מפני מזיקים בהסתמכה על הסביבה הטבעית: עצים, צמחים, בעלי חיים וחרקים מועילים.

לעת עתה, פרויקטים ניסיוניים הראו גידול ממוצע של 80% בתפוקה ב-57 ארצות מתפתחות, עם גידול ממוצע של 116% בפרויקטים באפריקה. המחקר, המתבסס על ניתוח נרחב של בסיס נתונים מדעי קובע עוד כי החקלאות הקונבנציונלית מתבססת על תשומות יקרות, מעודדת את שינוי האקלים, ולא מתאוששת מהר מזעזועי אקלים, "זו פשוט כבר לא הבחירה הטובה ביותר כיום", הוסיף דה סחוטר.

עוד מונה הדו"ח את האמצעים שעל מדינות העולם לנקוט על מנת ליישם את החקלאות האקולוגית. מכיוון שזוהי גישה עתירת ידע, מוסיף דה סחוטר, דרושה לה מדיניות תומכת, ולמדינות ולתורמים תפקיד מפתח בכך. "החברות הפרטיות לא ישקיעו זמן וכסף בפרקטיקות שאין עליהם פטנטים, ושלא ייפתחו להן שווקים חדשים למוצרים כימיים או לזרעים משופרים". נותר רק לקוות שממשלות העולם, יבחרו במדיניות שטובה לתושביהן, ולאו דווקא לתאגידים.

קישורים

ההודעה לעיתונות

http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=10819&LangID=E

הדו"ח המלא

http://www2.ohchr.org/english/issues/food/docs/A-HRC-16-49.pdf

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 11 אפריל, 2011 בשעה 18:56 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>