דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
5 אפריל, 2007

פעיל: רעי פויכטונגר

מי

רעי פויכטונגר, 45, חקלאי פרמקלצ'ר. התפרסם בעיקר כשהביא לגן הירק שלו צואת אריות מן הספארי על מנת להרחיק את הצבאים מגן הירק שלו

מה

פועל באופן בלתי מאורגן לשימור אתרי טבע ומורשת באיזור מודיעין: גבעת שר, גבעת התיתורה, הגבעות הדרומיות, וחלקים של יער בן שמן העלולים להיפגע מסלילת כביש עירוני מס' 4. "אני חושב שאם רוכבי האופניים בארץ היו יודעים איזה כביש הולכים לסלול להם שם, זה בטח היה מרתיח אותם".

מתי

לפני 6 שנים הגיע לעיר, ראה שקורים דברים שמפריעים לו, והחל לפעול. "זה לא היה כזה דרמתי". בתחילה הצטרף לפעילות החברה להגנת הטבע בגבעת התיתורה. "החלטתי שאני יכול לנצל את הכישורים שלי מעולם המכירות והשיווק למען האקולוגיה". לפני שנתיים הקים את סניף החברה בעיר וניהל אותו במשך שנה.

איך

הפעילות היא בשתי רמות: להביא את התושבים על מנת לעורר את המודעות ולהראות להם איזה אתרים יפים יש אצלם בעיר, ובמקביל לפעול אצל מקבלי החלטות לשנות את תוכנית המתאר."מצבנו פה הרבה יותר קשה. להבדיל ממאבקים סביבתיים אחרים, המתנהלים על תוכניות מוצעות, במודיעין יש תוכנית מתאר מאושרת, עם תוקף חוקי, והם יכולים לעשות מה שהם רוצים". 'הם' זה בעיקר מנהל מקרקעי ומשרד השיכון – שם הקושי גדול.

לאט לאט למד את נושא תוכנית המתאר, וראה שאפשר לשנות אותה מבלי לפגוע בפיתוח העיר או ביעדי האיכלוס שלה. יש הרבה דברים מיותרים, הוא אומר, תוכננו שכונות על שטחים בעלי ערכיות גבוהה, וניתן לבנות במקומות אחרים, למצוא לכביש תוואי חלופי. "זה שניהלתי מערכות מכירה גדולות, נותן יכולת להגיע לרמות בכירות ולנהל איתם משא ומתן". פויכטונגר, הפועל יחד עם החברה להגנת הטבע, בעיקר יצר קשרים פוליטיים, ובנה מערכת קשרים עם התקשורת ועם מוסדות התכנון. "במוסדות התכנון יש פתיחות לתושבים, אבל צריך לדעת לדבר עם האנשים האלה". צריך, הוא אומר, לדעת להציג את הדברים בלי יותר מדי פאתוס. לפקידים אין סבלנות, ואי אפשר להיות יותר מדי רגשן. "אתה לא יכול להיות מתלהם, ולדבר חמציצים. אתה צריך לדבר ביזנס, ככה זה עובד".

וזה די עובד. הוא נמנע מלהשתמש במילה 'מאבק', אך כמה וכמה פעילויות שימור זכו להצלחה במודיעין, וגם הכביש אולי עולה על המסלול הנכון. היום כבר מסכימים רבים שהכביש מיותר, והבעייה היא לשכנע את הרשויות להשקיע את המשאבים בתכנון כביש טבעת חלופי, שיעבור בתוך העיר. "אין שום סיבה שבעולם לבוא ולשים כביש שחותך את יער בן שמן. מה יותר נכון מליצור חיבור ישיר בין העיר ליער"?

רעי פויכטונגר

"אני חושב שהאזרחים יכולים להשפיע המון בנושאים אזרחיים ובנושאים סביבתיים, רק צריך לרצות ולהתארגן". פויכטונגר

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 5 אפריל, 2007 בשעה 8:33 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>