דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
26 אפריל, 2007

סרפד הכדורים

Urtica pilulifera

נדמה כי הסרפד הוא מהצמחים שזוכים מצדנו ליחס הכי מקוטב. מצד אחד, נחשב הצמח הצורב לאחד הרעים שבעשבים, כזה שלא כדאי אפילו להתקרב אליו. מצד שני, מי שלמדו להתקרב אליו יספרו לכם שזהו אחד הצמחים שיותר כדאי להכניס לחיים, אם לא בעבור טעמו, אז בעבור תכונות המרפא שלו.

הסרפד חובב בתי-גידול עשירים בחנקן, ולכן הוא נפוץ ביותר במקומות מרבץ צאן ובקר. זו הסיבה שבמקרים רבים הוא גדל סביב גזעי עצים שם רובצות הבהמות בצל. הסרפד גדל גם במעזבות, במקומות יישוב, בגינות ובצדי דרכים. מי שנצרב פעם אחת לומד מהר מאוד לזהות את עלי הצמח המשוננים דמויי הביצה.

לסרפד אין קוצים אלא שערות צורבות בעלות מבנה דמוי מחט של מזרק. השערות מכסות את גוף הצמח, וכשנוגעים בהן נשבר קצה השערה וחומר חומצי צורב מוזרק לעור. בסרפד הכדורי, שערות אלה גדולות ורעות במיוחד. אם ראיתם פעם מישהו אוכל עלי סרפד, אז הנה איך שהוא עשה את זה: קטף את העלה כשהוא נוגע רק בחלקו התחתון בו אין שערות צריבה, קיפל את העלה הסימטרי לשניים, כך שהשערות הצורבות נסגרו אלה על אלה, וקיפל שוב, ומחץ קצת, ועכשיו אפשר ללעוס בלי חשש. הטעם כשלעצמו לא משהו. עם זאת, רבים מעידים שכתוספת למרק, לסלט או כחלק מחליטת עלים הוא חביב ביותר.

רבים השימושים הרפואיים של המצח שסימל את אל הרעם במיתולוגיה הנורדית, ת'ור. לא רק תמציות של הצמח שימשו לרפואה העממית. צריבת הסרפד מומלצת לכמה וכמה חוליים. מספרים כי באנגלית נקרא סרפד הכדורים 'רומי', מכיון שהחיילים הרומאיים שהגיעו לארצות חשוכות השמש, עשו בו שימוש שכזה נגד ראומטיזם.

אלו הממליצים לזרוע קצת סרפדים בגינה האורגנית, עושים זאת לא רק מפאת השימושים הרפואיים, אלא גם מפאת השימוש שניתן לעשות בו לדבריהם בגינון. משרה מסרפדים יכול לא רק לחזק את מערכת השתן, או את שיער הראש הנושר, אלא גם לחזק צמחים ולמנוע בהם מחלות. הסרפד עשיר בצורן, וריסוס תה סרפדים שכזה על צמחי הגן מחזק את רקמותיהם, מקשה על פטריות לתקוף את הצמח, ושולח מזיקים שהיו מעדיפים לכרסם רקמות רכות לחפש אוכל במקום אחר. סיבה לא פחות טובה להשאיר כמה סרפדם בסביבה, היא שהצמח משמש כפונדקאי לנמפית הסרפד, מהיפים שבפרפרים. הנמפית מטילה את ביציה על הצמח, הזחלים הבוקעים ניזונים ממנו, מתגלמים, ומהגולם בוקע פרפר שחור-כתום יפהפה.

Urtica pilulifera סרפד הכדורים

Urtica pilulifera סרפד הכדורים

Urtica pilulifera סרפד הכדורים

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 26 אפריל, 2007 בשעה 6:43 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>