דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
12 יוני, 2011

ארדן והתוכניות הישנות

בשבוע שעבר החליטה הממשלה את אחת ההחלטות החשובות מבחינת ההשפעה על עתיד השטחים הפתוחים: להתנגד להצעת החוק לבחינה מחודשת של תוכניות בנייה ישנות.

הצעת החוק נועדה לתקן עיוות תכנוני, על פיו ניתן להוציא לפועל תוכניות בנייה שאושרו לפני שנים ארוכות, בתנאים השונים בתכלית מהתנאים התכנוניים והפיזיים כיום, ובעצם לבנות באופן שנוגד לחלוטין את עקרונות התכנון העכשוויים ואת חוקי התכנון הנוכחיים.

כך למשל אפשר לבנות על חופי הים במקומות רבים, להוציא לפועל תוכניות בנייה שאושרו ללא תסקיר השפעה על הסביבה, ולהקים יישובים ושכונות חדשות שאושרו בהליך חירום שנועד לאפשר את קליטת גל העלייה בראשית שנות ה-90. מצב החירום עבר – אך התוכניות נותרו על כנן.

התיקון לחוק לא מצליח לעבור את משוכת הממשלה זו הפעם השנייה. הממשלה התנגדה להצעת חוק זהה כמעט שהניח אופיר פינס שהיה אז חבר קואליציה, ובכך עצרה את החקיקה. פינס מדגיש שלא מדובר בחוק שבא לבטל תוכניות ישנות אלא לחייב הליך אישרור קצר, שיוודא שלא חלו שינויים מהותיים שמשפיעים עליה. ראשי השדולה הסביבתית בכנסת, דב חנין וניצן הורוביץ, הגישו בשנית את ההצעה שנועדה לתת לציבור – ובעיקר למערכת התכנון – כלי הכרחי לביצוע תכנון בר קיימא.

אמנם ניתן היה לצפות משר הפנים, אלי ישי, שייתן את הגיבוי המיניסטריאלי למערכת עליה הוא מופקד, אבל השר היחיד שחובתו לערער החלטה אנטי סביבתית כל-כך, הוא השר הממונה על הגנת הסביבה, גלעד ארדן.

קולו של ארדן, שבניגוד לרוב קודמיו דווקא מתנהל בדרך כלל כמי שתפקידו הוא להגן על הסביבה בישראל, נאלם. לעת עתה הסתפק השר בהצבעת יחיד בעד התיקון לחוק, לא הפעיל את כובד משקלו הפוליטי, לא יצא לתקשורת, והחשוב מכל – לא ערער על ההחלטה.

גם אם לא יצליח ארדן לשלוח את ההחלטה האומללה לסל המיחזור, בידיו לפחות למנוע מצב בו הכרעה חשובה כל כך תעבור מתחת לרדאר הציבורי. על הדרך יצליח גם לצבור אהדה ציבורית. נדמה שארדן הבין שתפקיד השר להגנת הסביבה מאפשר לו להצטייר כנאמן הציבור.

זה טוב ויפה שארדן מנסה למנוע את הבנייה בחוף בצת, אבל הנה מונחת לפתחו ההזדמנות לטפל בבעיה ולא בסימפטום, והאיש שאמון על הגנת הסביבה בישראל ממלא פיו מים ממוחזרים. חבל, חבל מאוד. כי בסופו של דבר, כולנו נשלם את המחיר.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 12 יוני, 2011 בשעה 11:04 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>