דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
17 יוני, 2011

תוכניות ישנות. מכתב פתוח לאלי ישי

לכבוד
סגן ראש הממשלה ושר הפנים, אלי ישי
משרד הפנים
רח' קפלן 2, קרית הממשלה
ירושלים

16 יוני 2011

אדוני סגן ראש הממשלה,

לאחרונה החליטה הממשלה להתנגד לתיקון חקיקה שמטרתו לפתור תקלה מהותית במערכת התכנון, שעל פיה אפשר להוציא לפועל תוכניות בנייה ישנות הסותרות את מדיניות התכנון הנוכחית.

כפי שאתה בוודאי יודע, תוכניות מיושנות כאלה מאפשרות לבצע, למשל, תוכניות שאושרו בלי תסקיר השפעה על הסביבה, ובלי שניתנה לציבור האפשרות להביע את עמדתו. כך מתאפשר למשל לבנות על חופי הים והכנרת, או להרחיב יישובים על חשבון ערכי טבע נדירים מתוקף תוכניות שאושרו בהליך חירום מזורז שנועד לאפשר את קליטת גל העלייה בראשית שנות ה-90. מצב החירום עבר – אבל התוכניות נותרו על כנן.

מכל חברי הממשלה אני פונה אליך דווקא, לא רק מכיוון שאתה השר הממונה על מינהל התכנון. הובא לידיעתי שכבר לפני שנתיים, כשעלה הנושא לראשונה על שולחן הממשלה, החלטת להתנגד לשינוי אף שבלשכתך היתה אוזן קשבת לחשיבותו.

רציתי לשאול מדוע לא עשית את הדבר הפעוט הנחוץ כדי שמערכת התכנון תוכל לייצר תכנון בר קיימא, כדי שגם לילדינו תהיה ארץ ראויה לחיות בה. מה חשבת? שלא נהיה כאן לאורך זמן? שנכדינו ונינינו לא יזכו לחיות בארץ הזאת? או שמא דימית בנפשך שצאצאיך יהיו מי שייהנו מאותם כפרי הנופש הבנויים על החופים שנגזלו מהציבור? למען אילו שיקולים אתה מנצל את השררה ונותן יד לפגיעה בלתי הפיכה בארץ האחת הקטנה והנדירה שניתנה לנו? ובכלל, אני תמה כיצד מסוגל מי שמאמין בנצח ישראל לתמוך בהתנהלות של "אָכוֹל וְשָׁתוֹ כִּי מָחָר נָמוּת", כמאמר הנביא.

עמיתים שאני משוחח עמם לאחרונה טוענים שההסבר פשוט: הלובי הנדל"ני. לטענת אותן לשונות טובות, זה מקרה קלאסי של קשרי הון-שלטון, שבו הממשלה מעדיפה את האינטרסים הצרים של בעלי המאה על פני האינטרס של הציבור הרחב, ובדרכה זו דורסת את הטבע. אבל אני מסרב להאמין.

אני מסרב להאמין, אבל לא מצליח למצוא שום טענה הגיונית שמסבירה מדוע נמנעת מלתת כלים למערכת שהופקדת עליה כדי לעבוד בהתאם לעקרונות המנחים אותה. הרי לא מדובר בביטול גורף של כל התוכניות הישנות, שהיה עלול ליצור כאוס תכנוני, אלא בהליך אשרור קצר שיבטיח שבמקרים שבהם השתנו התנאים בחלוף השנים לא נגרום חלילה להשחתת הארץ.

אף שאני מאמין שאל לנו להיכנס לעניינים שבין לאדם ובין בוראו, רציתי לשאול אם לא עלה על דעתך שאתה פוטר את עצמך מקיום מצוות בל תשחית, שעליה נאמר, "וזהו דרך החסידים ואנשי מעשה אוהבים שלום ושמחים בטוב הבריות ומקרבים אותן לתורה … ואם יוכלו להציל – יצילו כל דבר מהשחית בכל כחם". ואתה, אדוני סגן ראש שממשלה, כוחך רב. אנא, תן דעתך על כך כי אין מי שיתקן אחריך.

גילי סופר,
הוד השרון

**********************

תשובה לא קיבלתי. במערכת התעקשו שאפנה לדובר השר, שנתן את התגובה המטעה הבאה:

דובר שר הפנים, רועי לחמנוביץ', מוסר בתגובה:

"הסיבה להתנגדות להצעת החוק היא כי היא מסרבלת ביורוקרטיות את המערכות הקיימות. הוועדה המחוזית על תתי ועדותיה מסוגלת להתמודד עם תוכניות בנייה ישנות וכל צורך בחקיקה ראשית יצריך בניית מערכות ביורוקרטיות נוספות שרק יכביד על אישורי תוכניות בנייה חדשות".

תשובת משרד הפנים כלשונה:

ד' בתמוז התשע"א
6 ביולי 2011
תכ 2011-13970
לכבוד:
מר גילי סופר
הוד השרון
מייל-

שלום רב,

הנדון: ביטול תכניות ישנות
סימוכין: פנייתך לשר הפנים בנדון מיום 16.6.2011
תשובת ביניים אליך מיום 4.7.11
תשובתך במייל מיום 4.7.11

בהמשך לתשובת הביניים שלי אליך ולהשלמה מטעמך אינני מוצא מקום להסכים עמך, וזאת משלל הטעמים הבאים:

1. בלתי אפשרי להגדיר מהי תכנית "שאבד עליה הכלח".

2. מימוש תכנית אינה פעולה פשוטה לעיתים רבות, ואי ביצועה למשך שנים רבות אינו מעיד בהכרח על כך שאבד עליה הכלח. קיימים חסמים רבים שעשויים לעכב ביצועה של תכנית – פנימיים לתכנית ואף חיצוניים לה, וגם תכניות חשובות מתעכבות לעיתים במימושן שנים רבות, גם מעבר ל-8 שנים.

3. ככל שתכנית אינה רצויה או אינה רלוונטית- קיימת תמיד האפשרות ליזום ולהכין תכנית חדשה, מעודכנת יותר, שתחליף אותה ותבוא במקומה – דבר שנעשה בשגרה מדי יום ביומו במוסדות התכנון. (כל תכנית משנה תכניות קודמות לה).

4. האפשרות לביטול תכניות עם חלוף זמן תביא ליצירת אי וודאות ותוהו ובוהו בשוק הנדל"ן- כל תכנית תחשב כזמנית בפוטנציה למעשה ולא יהיה ניתן להגדיר מהו המצב התכנוני העתידי.

על רקע כל אלה טוב עשתה הממשלה שדחתה יוזמה זו.

ב ב ר כ ה ,

אדר' דורון דרוקמן
מ"מ מנהל מינהל התכנון

העתק:
מר עמרם קלעג'י, מנכ"ל משרד הפנים

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שישי, 17 יוני, 2011 בשעה 10:05 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>