דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
1 מאי, 2007

גדילן מצוי

Silybum marianum
הקיץ אמנם עוד לא כאן, אבל הקוצים הגיעו. מהר מכפי שנצפה לכך הם יתייבשו, וכל שיישאר מהם הם עמודים דוקרניים יבשים ורעים. בינתיים הם אמנם דוקרניים, אבל גם פורחים בשלל צבעים: סגול, צהוב, כתום, לבן. חוח, ברקן ודרדר, אינן רק מילים נרדפות לקוצים אלא גם שמות של מינים רבים של צמחים בעלי תפרחות קוצניות (ויש גם קוצן וחוחן).

עבור מי שאינו יוצא למסעות שטח ארוכים, אחד הצמחים הבולטים בעונה זו, הוא הגדילן. קוץ גבוה במיוחד (עד 2 מטרים) הפורח בסגול באדמות מופָרות. יחד עם הברקן הוא שולט בצדי הדרכים, במקומות נטושים (מעזבות), בחלקות שדה מוזנחות, ובמצבורי אשפה. למרבה הצער יש הרבה מכל אלו בארץ. שלא כמו הברקן שקוציו מפוצלים ומזכירים צורת ברק ןמכאן שמו), הקוצים העוטרים תפרחת הגדילן הסגולה אינם מחולקים. כל חלקיו של צמח טובים לאכילה, והפרח שלו מזכיר קצת מברשת גילוח גדולה בעיקר כשהוא פורח בלבן: עד שנות החמישים פרח הגדילן בסגול בלבד, אך זן לבן שלו הופיע במרכז הארץ והחל מתפשט.

הגדילן נותן זרעים עתירי שומן, וכנראה בעלי טעם משובח לציפורים כמו חוחית וירקון שפושטות על הקוץ, מעיפות את המצנח, מקלפות את הזרע ובולעות את תוכו. לא רק ציפורים משתמשות בזרעים. על מדף צמחי המרפא בבית המרקחת הקרוב תוכלו
למצוא זרעי גדילן (בתמצית, טחונים, או כמות שהם). השימוש בצמח להגנה על הכבד מתועד עוד מהמאה ה-1 לספירה. מחקר שנערך לפני כשלוש שנים באוניברסיטת אלבמה מצא כי לצמח – וליתר דיוק לסילימרין, מרכיב שבודד מזרעיו – תכונות המסוגלות לפעול למניעת סרטן העור. על פי האגודה למלחמה בסרטן, מחקרים הראו כי לחומר תכונות אנטי-אוקסידנטיות, אנטי דלקתיות ותכונות המחזקות את המערכת החיסונית.

לא פלא שבאנגלית לגדילן מגוון כינויים כגון 'הקוץ המבורך', 'הקוץ הקדוש', 'קוץ מרים' ו'קוץ החלב של גבירתנו'. על פי האגדה, גדל הגדילן מטיפות חלב שנשרו על הארץ כאשר מרים הבתולה היניקה את ישו התינוק. על פי נוסח אחר, קוצים אלה דקרו את שדי מרים בנוסה מפני חיילי הורדוס עם עוללה, טיפית החלב נטפו על עלי הצמח ומאז מצויירים בקווים לבנים. זהו מקור שמו האנגלי של הצמח Milk Thistle – קוץ חלב.

גדילן מצוי Silybum marianum
הולך ומתפשט. גדילן לבן

גדילן מצוי Silybum marianum

גדילן מצוי Silybum marianum

גדילן מצוי Silybum marianum

Posted by גילי in כללי

2 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 1 מאי, 2007 בשעה 10:34 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

2 תגובות to “גדילן מצוי”

 1. אלכס רינגר says:

  הגדלת לעשות בתאור הגדילן. אני מגדל רבים כמותו בחצרנו שנראת כמו שדה בר. ברובו כבר עשה זרעים אך החוטמיות הזיפניות ( אף הן בר) עדיין משתוללות בלילך, סגול, ולבן. אנו נהנים מהטבע המתפרץ; הציפורים, הפרפרים, החרקים וחיות הבר נהנות, וכולנו חוגגים. רק לאחר שיעשו הכל זרעים, בקיץ, אתפנה לנקות את החצר ולהכינה לשנה הבאה.
  מצרף קישורים לתמונות גדילן שהעליתי לאתר חביב עלי במיוחד, אתר השמים:
  http://www.enchantedceiling.com/NYF58K2G42
  http://www.enchantedceiling.com/7C2LHZRU77
  http://www.enchantedceiling.com/W93G476U12
  http://www.enchantedceiling.com/5MXYKMZS32
  http://www.enchantedceiling.com/8W3TQW7V87
  ולכלל התמונות שלי באתר:אז שיהיה בכיף,
  אלכס

 2. גילבר says:

  הי, תודה על ההסבר הנהדר. :) האם ידוע לך כיצד יש להכין את החליטה מזרעי הגדילן? האם יש להתריח, כמה זמו, האם יש לטחון את הזרעים או כמותשהם, תדירויות, הגבלות, תופעות לוואי וכל מידע נוסף בהקשר החליטה והשימוש בגדילן כתוסף בריאות ייתקבלו בברכה! ושיהיה לנו חג שמח!

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>