דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
8 מאי, 2007

פריחת קיץ בחרמון

אל תשכחו להביא חטיפים. כאלה שארוזים באריזות אטומות. זה אולי ילדותי, אבל זהו אחד הדברים הנחמדים כאשר עולים שני קילומטר מעל לפני הים: הלחץ האטמוספרי יורד, ושקיות החטיפים תפוחות פתאום, חושבות להתפוצץ. גם שקית קפה שחור היא אופציה.

שקיות מתנפחות הן ממש לא הסיבה היחידה לעלות דווקא כשהשלג נמס למרומי ההר. קרוב ככל הניתן למרומיו: בעצם זוהי כתף החרמון, קצה ההר שלמעשה רק 7% משטחו נמצאים בידיים ישראליות. מלבד נוף עוצר נשימה, ומורשת קרב למתעניינים, יש כאן עולם טבע שאין בשום מקום אחר בארץ. למרות השלג והתדמית הקרה, החרמון הוא נקודה חמה. ההר הוא מה שנקרא "הוט-ספוט", מגוון אדיר ונדיר של מינים, חלקם מינים אנדמיים, מינים שיש רק פה. לכ-300 מינים משמש ההר כגבול התפוצה הדרומי. לא פלא שמינים רבים של צמחים ובעלי חיים נושאים את שמו, ירגזי החרמון, נמפית החרמון, אלון החרמון או צפע החרמון הן דוגמאות ספורות בלבד. בקנה מידה עולמי, החרמון יותר מעניין בתור אתר טבע מאשר בתור אתר סקי. הרבה יותר.

מבנה הקופות הרחב שפועל במשך החורף במרץ בתחתית ההר, אינו מאויש בעונה זו, ואת התשלום עבור הכניסה לאתר החרמון (ובעצם להר עצמו) גובים למעלה, בכניסה לאתר. להרים יש מראה יוצא דופן כשמטפסים במעלה הכביש, הירוק הבהיר על רקע סלעי הגיר האפרפרים משווים למדרונות צורה וצבע שאין לאף מקום אחר בארץ. באחד העיקולים נגלית בריכה עגולה בקרקעיתו של עמק מן, סביבה רועות בהמות רבות, שוודאי נראות למי שאינו מוטרד מזיהום המים המחלחלים כנוף פסטורלי אה-לה-שווייץ. מתחילת הקיץ ואילך מגלה מבט קרוב יותר כתמי צבע של פריחה, אשר עונותיה שונות מאלו שבשאר הארץ. האביב מטפס כאן לאט, ומה שפורח למטה במרץ, ייפרח למעלה רק באוגוסט. פרחי חורף מוכרים, צבעוני ההרים למשל, פורחים כאן הרבה אחרי תחילת עונת הרחצה הרשמית.

על פי מבנה השכבות הגיאולוגיות ניתן להסיק כי הקמר הגיאולוגי הגיע בעבר עד לגובה של 4,000 מטר ושכבותיו העליונות עברו תהליך בלייה נמרץ. רוב ההר בנוי מסלעי גיר של תקופת היורה, שבשאר חלקי הארץ נמצאים עפ"ר עמוק מתחת לאדמה. סלעים אלו, העשירים במאובנים, מסיסים מאוד במים ונוכח כמות המשקעים הרבה נמצא פה הנוף הקרסטי המפותח ביותר בארץ, על שלוש צורות הקרסט האופייניות: נופי טרשונים, מערות ומחילות המסה, ודולינות. דולינה היא בקעה קרסטית, שקע בגודל של עשרות עד מאות מטרים שנוצר עקב התמוטטות מערה קרסטית, המתנקז באמצעות בולען. עמק מן הוא דוגמה לכך, אך הדולינות המעניינות יותר נמצאות למעלה.

עד גובה של כ-1200 מטר מעל פני הים צומח חורש ים תיכוני, בדומה לזה שבגליל. מעל לו, בחגורת הגובה שבין 1200-1900 מטר גדל יער ספר הררי: חורש מגוון בהרכבו ומאוד דליל, בעקבות כריתה. בין היתר גדלים כאן אלון התולע, שני מיני אלון שגדלים בארץ בחרמון בלבד (השסוע, והחרמוני), שזיף הדב, אגס סורי, דובדבן שרוע, אדר חרמוני, אוג הבורסקאים, ואחרים, כולם נשירים. חגורת הספר ההררי אינה מסתיימת בקו עצים ברור כמו במקומות גבוהים אחרים בעולם. מה שמעניין באמת הוא מה שקורה מעל לקו הגובה של 1900 המטרים – חגורת הצומח הכרקוצי.

בבוקר אחד לפני שנתיים, אישרו לי בחדר המבצעים של החטיבה לעלות להר ("בכדי לצלם פרפרים"), והגעתי עם המכונית כמעט עד לשערי המוצב הישראלי . עם זאת, מעשית, הדרך היחידה לחצות את קו 1900 המטרים היא ברכבל.

חוקי או לא חוקי (ראה מסגרת), מחיר הכניסה הוא 10 שקלים לאדם (בנוסף לדמי הנסיעה ברכבל). זו גם הדרך המומלצת לטפס מעלה. המקום מאוד קרוב לגבול הסורי, אין שם גדרות אלא שדות מוקשים, ובמשך הקיץ מעמיד אתר החרמון לרשות המבקרים מדריכות של רשות הטבע והגנים, המובילות במקום סיורים קצרים ללא תשלום נוסף (עוד מסגרת). גם זה פרדוקס, מכיוון שדווקא שטח זה הוא אי בתוך שמורת החרמון.

שמה של חגורת הצומח מסגיר את צורתה: כרים קוצניים, מעין חצאי כדורים קיפודיים הפורחים בשלל צבעים: חדעד הלבנון בוורוד, הכרבולת המקרינה בסגול, הקדד החרמוני בלבן קרם, והלוטוס המקרין בצהוב-אדום. החגורה, שאדמתה פריכה כמו קפה שיובש בהקפאה, נחלקת לארבעה בתי גידול בהם ארבע חברות צומח. מעניינים במיוחד הם בית הגידול של השלוגיות ושל הדולינות. שלוגית, (בדומה לשלולית), היא ערימת שלג שנותרת עם הפשרת השלגים ומפשירה אט אט במשך האביב. תופעה מעניינת היא התפתחות הצמחים בעקבות הפשרת השלג: כשבמרכז השלוגית רק מלבלבים הצמחים, אלו שנמצאים בשוליה כבר סיימו לפרוח, וניתן לראות בעת ובעונה אחת את כל שלבי הצמח מהנביטה ועד לפרי. פריחת רומוליאת השלג למשל, גיאופיט קטן המזכיר סתוונית או כרכום, מעידה כי שבועיים קודם לכן עוד היה שלג במקום. קרקעית הדולינות גם היא בית גידול יוצא דופן דמוי מרבד דשא. הקרקע כאן שטוחה ועמוקה, והצומח בה דומה באופיו (אם כי לא בהרכב המינים) לאחו אלפיני. לא רק הצומח, התחושה הכללית כאן היא חוצלארץ.

האקלים בחרמון מאוד מיוחד. למרות הקור והמשקעים הרבים שיורדים כאן בחורף, התנאים השוררים בחרמון בקיץ מזכירים במידה מסוימת תנאי מדבר של יובש רב, קרינה חזקה, ומחסור במים זמינים. מעיינות כמעט ואין בהר כלל. הדימוי הטוב ביותר למסלע החרמון הוא של ספוג גדול שהמים נוזלים רק מתחתיתו – מקורות הירדן במקרה זה.

פניו של חרמון הסבא פצועים. הרבה כלים כבדים עברו עליו – לא כולם מפלסות שלג. שבילים שנפרצו ללא מחשבה תחילה ולא מובילים לשום מקום, מחפורות למיניהן, וגם מסלולי הסקי ונתיבי תשתיות חורצים את פני השטח. "הפיתוח" האחרון הוא מבנה עץ התחתית דולינת הגלגל שבנו אנשי עמותת ארז חילוץ והצלה ללא היתר, גם אליו מובילות שתי דרכים חדשות. אם לא די בחריטות האדמה ההפוכה על פי ההר, שלל הגרוטאות לא מוסיף לו חן. אולי מכיוון שעיקר המבקרים מגיעים להר בעונה בה מכוסה כל זה בשכבה עבה של שלג, אולי כי סוחרי המתכות טרם הגיעו, ואולי סתם על מנת לבלבל את האוייב, בשטח פזורים מיני חביות בדימוס, שלטים שנפגעו בתאונה ונותרו זרוקים במדרון לצד הדרך, שאריות של גדרות תיל, עמדת שמירה ישנה שהוחלפה בחדשה ולצדה גם שלל מגשיות חד פעמיות שלחיילים בבודקה אין כל חפץ להחזיר למטבח. לא המזבלה של מרכז הארץ, אבל בהחלט משהו שעצוב לראות. הפסולת המוצקה היא דווקא הצרה הקטנה של ההר, עיקר הבעייה הם השפכים. הדס גולן, המדריכה שהעמידה לרשותי החברה להגנת הטבע על מנת שלא אעבור את הגבול בטעות, מספרת כי עתה הם מקווים כי יותקנו מתקני טיהור שפכים במבנים שעל ההר. פעם, היא מספרת, שתו בקיבוצים למטה, בדן, בדפנה, את מי המעיינות כמו שהם, "היום מצאו בהם חיידקי קולי צואתי, שברור לגמרי שהגיעו ממרומי החרמון".

למרות זאת, מקסים פה. גם מבלי לצלול לעומקם של בתי הגידול השונים, או להבדלים בין מקומות מוכי רוח בהם הצמחייה כמו זוחלת על הקרקע, לבין מקומות מוגנים, קשה שלא להתפעל מהמגוון הרב כל כך של פרחים בלתי מוכרים, בהם כמה יפים במיוחד, דוגמת צבעוני החרמון הפורח בסגול. קשה גם לפספס את הפרפרים. ההר התברך לא רק בצמחייה ייחודית אלא גם בפרפרים רבים: מבין כ-140 מיני פרפרים שחיים בארץ כמאה קיימים בחרמון, 90 מתוכם – בחרמון בלבד. יחד עם מאבקים אחרים הם מתפרפרים בתחילת הקיץ בהמוניהם, במדרונות ובעמקים, מעל לכרים הקוציים ובמרבדים של תחתית הדולינות. קשה גם שלא להתפעל מן הנוף.

הטיפוס לגבעות הקרב, מכיוון תחנת הרכבל העליון הוא קצר וקל. כשעוברים את קו הרכס, ומגיעים לפינת התצפית תחתיה פרושים הגולן והחורן. זהו מאותם מקומות שכדאי להגיע אליהם על מנת לבחון את האמירה שיופי הוא עניין סובייקטיבי. אי אפשר שלא להתפעם אל מול מראה של חצי הארץ הנשקפת מהעיינייםשל המדינה. גם אם זה לא מסתדר עם הפילוסופיה היופי כאן מוחלט.

+++++++++++++++++ בוקסה מעשית ++++++++++

אתר החרמון מקדם בשנים האחרונות את פעילות הקיץ בחרמון. לדברי מנהל האתר, מנחם ברוך, מגיעים לאתר מדי קיץ כמה עשרות אלפי מבקרים. השנה זו השנה השלישית בה פועלות מזחלות ההרים שנבנו על מנת למשוך את המטיילים בצפון לטפס על ההר גם כשאין שלג, סוג של לונה-פארק בטבע. בעיקר עם ילדים הנסיעה ברכבל היא חוויה בפני עצמה, ונדמה כי יש בה גם משהו יותר נעים בקיץ הקריר שם למעלה.

המבקרים העולים ברכבל למרומי הר חבושית יכולים לצאת לסיור מודרך לעבר גבעות הקרב ולתצפית דרומה מהן. את הסיורים מדריכים אנשי רשות שמורות הטבע, והם נמשכים כשעה וחצי לא בגלל האורך אלא בגלל כמות ההסברים. ההדרכה עוסקת בעיקר בתצפיות נוף, מתמקדת במורשת הקרב מ-1973, ונוגעת קצת באקטואליה (מבט מלמעלה על גבעת הצעקות). לאורך כל ההדרכה מתעסקים עם נושא הפריחה הייחודית של החרמון, המשתנה משבוע לשבוע לאורך הקיץ, ובתנאי האקלים המיוחדים של ההר.

למעוניינים בטיול רגלי ארוך יותר בחרמון, מאפשר האתר לעלות ברכבל, ולרדת ברגל במסלול המסומן ירוק שמתחבר לכביש העולה אל הרכבל התחתון. גם זה מסלול שלוקח יותר זמן משנדמה נוכח שני הקילומטרים המסומנים על המפה, בגלל ריבוי הפריחה. המבקשים לרדת את ההר ברכיבה על אופניים יכולים גם הם לעלות ברכבל, או ברכיבה, אך מתבקשים על ידי האתר לחתום על מסמך הפוטר אותו מאחריות לתאונות שהם עלולים לעשות במסלולים התלולים.

אתר החרמון פתוח כל השבוע, 8:00-16:00 כניסת רכב עד 15:30. מחיר כניסה 10 שקלים; עלייה ברכבל עם סיור מודרך 40 שקלים ( 35 לילד); סיבוב במזחלות האקסטרים 25 שקלים (20 לילד); כל החבילה (כניסה, רכבל ומזחלות), 70,(65 לילד). כשלוש שעות. טלפון באתר 04-6981337.

על מנת לטייל בחלקים אחרים של ההר הגבוה, יש לקבל אישור מן הצבא. לא מומלץ לעשות זאת לבד אם לא מתמצאים בשטח, ואחת האפשרויות היא לשכור מדריך. למעוניינים בטיול בליווי מדריך, ניתן לפנות לבית-ספר שדה גולן וחרמונים של החברה להגנת הטבע, עלות הדרכה ליום החל מ-850 שקל. פרטים: 04-6965030

++++ בוקסה עקרונית++++

זכות הגישה של הציבור למרומי ההר נפגעה קשות בשנים האחרונות. החברה להגנת הטבע טוענת שחברת הר חרמון חוסמת את כביש הגישה להר וגובה 'דמי מעבר' מכל נוסע גם כשאין שלג באתר הסקי בטענה כי זהו כביש פרטי. "שמורת הטבע הר חרמון, אתר גבעות הקרב ומסלולי הטיול במרומי החרמון, אינם רכושה הפרטי של חברת הר חרמון", גורסת החברה, "ואין לה כל סמכות ורשות לחסום את הגישה לשימושי קרקע ציבוריים". העלייה לחרמון, מדגישים בחברה, כרוכה בתשלום גם למי שלא עולה למרומי החרמון לביקור באתר.

"הם טועים והם גם חתומים על זה שהם טועים", אומר בתגובה מנהל האתר, מנחם ברוך, "השטח כולו מוחכר לחברת הר חרמון, ואנחנו מאפשרים גישה לכולם. עבור הכניסה אנחנו בסה"כ גובים 10 שקלים לכיסוי הוצאות תחזוקה וניקיון. זה סכום מאוד מאוד סמלי". ברוך דוחה את טענת החברה על פיה אין לאתר חוזה חכירה תקף. "יש. יש מכתבים מהמנהל שאומרים שהר חרמון הוא חלק משטחי נווה אטי"ב. את דמי החכירה אני משלם כל שנה. נכון שממ"י רוצה לעשות חוזה חדש עם יותר דמי חכירה, אבל מעמדי הוא לא של פולש ואני נמצא כאן בהסכמה". יוחנן דרום, רכז שמירת הטבע של החל"ט בצפון מדגיש: "לא מיני ולא מקצתי. בממ"י אומרים שאין להם חזקה ושום חוזה חתום" עוד טוען דרום כי תשובת המנהל הייתה שאם יש להם הסכם חכירה תקף, שיראו אותו.

גם את טענת החברה על פיה אין לאתר תוכנית מתאר מאושרת דוחה ברוך בכל תוקף ואומר כי בידיו תוכנית מאושרת בחתימת אלוף הפיקוד עוד מימי הממשל הצבאי באיזור. "לנו יש תוכנית מתאר מאושרת כחוק, להם אין. להם יש הכפשות והשמצות".

המאבק האמיתי נסוב סביב עתידו של עמק בולען, בו מעוניין האתר לפתח פעילות סקי. "רק 1.2 מתוך 8 קמ"ר של החגורה הכרקוצית הם שמורת טבע", מציין דרום, ואנחנו רוצים לצרף את עמק בולען וגבעות הקרב לשמורת הטבע. לדעתנו זו הייתה טעות היסטורית להוציא אותם מהשמורה". ברוך מצדו, דורש את ההיפך, לדבריו הובטח להם בכתב כי אם שמורת הטבע תמנע את התפתחות האתר, יוצאו ממנה שטחים.

צבעוני החרמון
זווית ראשונה. צבעוני החרמון

צבעוני החרמון
זווית שנייה. צבעוני

צבעוני החרמון
לא נראה כמו צבעוני!? אותו פרח, פרט אחר

צבעונים בחרמון
פורח במאי. צבעוני ההרים

פריחה בחרמון
לא, זה לא חצב, ולא פורח בסתיו. עריר הלבנון

פריחה בחרמון
אנדמית. שילטה צרת עלים

פריחה בחרמון
שבועיים מהפשרת השלג. רומוליאת השלג

פריחה בחרמון
נביטה עם הפשרת השלג

פריחה בחרמון
רק שם למעלה. עלים עם סוודר

פריחה בחרמון
ובקפיצה חדה לחודש הבא. כחליל על פריחת הדבדבן השרוע

פריחה בחרמון
והכרבולת המקרינה הכל כך מדוברת

פריחה בחרמון
והלוטוס המקרין

פריחה בחרמון
ועוד איזה כר קוצי שלא מצאתי את שמו

פריחה בחרמון
מלא מלא פרת משה רבנואים. אחד קוצי בלי כר.

פריחה בחרמון
זאת דווקא גדלה באדמות מופרעות, ומרוויחה מעבודות העפר. פרגה

פריחה בחרמון
זה דווקא סוחב את השם מרווה בוצינית. בעיקר בחגורת היער ההררי

פריחה בחרמון
וגם זה

פריחה בחרמון
וגם זה.

פריחה בחרמון
וזאת, לפני שקופצים "חוטמית זיפנית", דווקא חוטמית קרחת

פריחה בחרמון
פרפר פסגות.

פרפר בחרמון
פרפר פסגות

בחרמון
אפשר קצת נוף? שלוגיות

בחרמון
עמק בולען. לא שמורת טבע

בחרמון
בקתה חדשה ללא היתר בדולינת הגלגל

בחרמון
ודרכים חדשות מובילות אליה

בחרמון
ומזייות נוספת

בחרמון
אותו מקום, לפני שנתיים

בחרמון
בצבעי הסוואה. מין חגב מנוון כנפיים

בחרמון
כרקוצי

בחרמון
צמד זוחלים מתחרדן

בחרמון
הרכבל

בחרמון
לכבוד הקיץ שהגיע. קופה ניידת מוצבת בכניסה לאתר

בחרמון
שער העיר. הקופות לפני העליה להר

בחרמון
ללא קו עצים ברור. שתי חגורות צומח

בחרמון
פרות לועסות עשב נדיר. דולינת מן

בחרמון
אותה דולינה, יותר לעומק הקיץ

בחרמון
יש דברים שנראים לא משהו כאשר השלג לא מכסה. צלקות על פני ההר

בחרמון
זה מה שנשאר. באתר

בחרמון
מי אחראי ליישר כאן את האופק? עוד מבט מעל לעננים

בחרמון
דרכים מיותרות

בחרמון
מעל ברכת רם, מעל העננים.

בחרמון
כבר לא כר קוצי

בחרמון
מעל הגולן והחורן.

Posted by גילי in כללי

7 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 8 מאי, 2007 בשעה 14:04 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

7 תגובות to “פריחת קיץ בחרמון”

 1. אביחיל says:

  שלום רב!
  אני סטודנטית להוראה ומתמחה מדעים, נדרשתי במסגרת לימודיי להכין עבודה על האזורים הפיטוגיאוגרפים בארץ ישראל, האקלים בהם והצמחייה המאפיינת אותם.
  במאמצי לדלות מידע הגעתי לאתר זה (גיליסופר) והתרשמתי.
  בקשתי היא האם אתם יכולים לנדב מידע על אזור החרמון ואחרים בצורה שתעזור לי בעבודתי, אני מצידי בכל מקרה אספר על האתר לכל מכריי!
  בברכת סופ"ש נעים!
  אביחיל נגב

 2. אביחיל says:

  שלום רב!
  אני סטודנטית להוראה ומתמחה מדעים, נדרשתי במסגרת לימודיי להכין עבודה על האזורים הפיטוגיאוגרפים בארץ ישראל, האקלים בהם והצמחייה המאפיינת אותם.
  במאמצי לדלות מידע הגעתי לאתר זה (גיליסופר) והתרשמתי.
  בקשתי היא האם אתם יכולים לנדב מידע על אזור החרמון ואחרים בצורה שתעזור לי בעבודתי, אני מצידי בכל מקרה אספר על האתר לכל מכריי!
  בברכת סופ"ש נעים!

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

  האם יש עדיין פריחה החרמון בימים אלה של סוף יוני ?

 4. גילי says:

  כן. האמת היא שפריחה יש תמיד, בכל מקום..

 5. טל קמחי says:

  שלום
  אנחנו שתי משפחות , רוצים לטייל בחרמון בשישי
  לפני כמה שנים היינו במסלול עליה רכבל, הלכנו לדולינה לראות פריחה וירדנו באיזה מסלול, אולי בירוק, בגבעות הקרב?
  רציתי לדעת ולהזכר בקצת פרטים על המסלול הזה
  והאם מתאים לעשותו בעונה זו . תודה טל

 6. גילי says:

  המקום הנכון לשאול את זה הוא פה:

  http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumPage.asp?id=683

 7. פינטו לילי says:

  רציתי בבקשה לדעת באם יש השנה פריחה בחרמון, בגלל שלא ירדו מספיק גשמים השנה, שמעתי שאין כל פריחה יפה ומשמעותית, מה שתמיד בכל השנים היתה פריחה מדמהימה

  מקווה שאענה בהקדם

  בתודה מראש

  לילי פינטו

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>