דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
9 מאי, 2007

גזר הגינה

Daucus carota

אכן כן, ממש גזר. אמנם לא זה שגדל בגינות הירק, אבל אביו מולידו. בערך. נראה כי את הגזר שאנו רואים בשוק תירבתו מהמין שגדל גם אצלנו בר. השורש שלו אמנם לבן, אך אומרים כי הטעם והריח דומים. בכל אופן, העונה בה ניתן לבדוק את זה חלפה, ועתה הוא פורח.

מקור הצמח באיזור הים התיכון, והסברה היא שהוא תורבת לראשונה באפגניסטן לפני יותר מאלף שנים. עם זאת, מי שהכליאו את הגזר המוצלח ביותר היו ההולנדים שעמלו במשך המאה ה-17 על מנת להגיע לגזר טעים, שיהיה גם בצבע בית המלוכה שלהם – הכתום הבוהק שמכיר כל חובב מונדיאל מיציעי האוהדים.

הסוג גזר, מונה 22 מינים, 8 מתוכם גדלים בארץ, וגזר הגינה הוא אחד מהם. הגזר התרבותי הוא תת מין של גזר הגינה, וכך גם התת-מין הקיפח שגדל בר. לכן נקרא הצמח גם גזר הגינה וגם גזר קיפח.

קיפח פירושו זקוף. והצמח אכן מזדקף אפילו עד לשני מטרים. ממש כמו במין התרבותי שם יש לחכות שנה נוספת על מנת לייצר גם זרעים, מין הבר מעלה את עמוד התפרחת הגבוה רק בשנתו השנייה. הגזר הוא מהצמחים הנפוצים בארץ, והתפרחות הלבנות הגדולות מאוד גם מוכרות מאוד. כיפה גדולה ולבנה של סוכך הבנוי מסוככונים ועשוי להגיע לקוטר של כ-25 סנטימטר. לעתים הוא קעור או בצורת צלחת של ממש.

במרכז אותה צלחת-פרחים יש נקודה כהה, המורכבת בעצם ממספר פרחים מנוונים. נקודה זו היא מהקריצות של הטבע שמזכירות כמה נפלאות דרכיו: תפקידה לשטות בזבובים, ולמשכם על מנת שיאביקו את פרחיה.

המקרה המוכר ביותר של צמחים שמרמים חרקים הוא של הדבורנית, המתחפשת לדבורה. היא לא רק נראית כדבורה, אלא גם משחררת ריח אופייני לנקבת הדבורה, ובעלת מגע קטיפתי המזכיר אותה. עד שזכר הדבורה שבא אל הפרח מגלה את מעשה הרמייה, הוא כבר האביק את הפרח.

בגזר זה קצת שונה. הנקודה דמויית הזבוב, אינה מתחפשת לנקבה שתפקידה למשוך את הזכר. כאן אימץ הצמח את תכונת הזבובים להתקבץ. קצת בדומה לבני אדם שיעדיפו להכנס למסעדה מלאה, זבוב מעופף שרואה את הנקודה השחורה, חושב שמדובר בזבוב אחר שמצא מזון, ונוחת על התפרחת (לא שזבובים באמת חושבים).

בתום הפריחה נסגר הסוכך כלפי מעלה דווקא, סוגר על הפירות עם הבשלתם, ומתייבש כשהוא חופן אותם. רק עם רדת הגשמים, נפתחים הסוככים, ומפזרים את זרעיהם הדוקרניים.


גזר הגינה הגנה Daucus carota
גזר בהרי ירושלים

גזר הגינה הגנה Daucus carota
מספר פרחים מנוונים מחופשים לזבוב. גזר

גזר הגינה הגנה Daucus carota
אותו אחד, תמונה פחות "אומנותית". גזר

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 9 מאי, 2007 בשעה 16:46 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>