דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
26 נובמבר, 2006

לופוליאנסקי נגד ספדי

התפתחות מפתיעה במאבק בתוכנית ספדי. לאחר תקופה ארוכה בה התעלמו עיריית ירושלים והעומד בראשה מהארגונים המנהלים את המאבק, הודיע ראש עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי כי יבקש להקפיא את תוכנית מערב ירושלים. בפגישה שקיים היום (א') בלשכתו עם נציגי החברה להגנת הטבע, ירושלים בת-קיימא והקואליציה לשימור הרי ירושלים, הוחלט כי צוות משותף לעירייה ולארגונים הירוקים יפעל למציאת חלופת לתכנית, ולחיזוק ירושלים פנימה.

בשנים האחרונות נאבקת קשת של ארגונים אזרחיים, בתוכנית מערב ירושלים לבניית יותר מ-20 אלף יחידות דיור ברכסים הירוקים שממערב לבירה. לתוכנית, שזכתה לכינוי 'תוכנית ספדי', קמה התנגדות חסרת תקדים, ואישורה הגיע עד למועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שדחתה את החלטתה בעניין שוב ושוב. מאחר שעיריית ירושליים היא אחד מיוזמי התוכנית, להחלטתו של לופוליאנסקי חשיבות מכרעת, ולמועצה הארצית יהיה קשה מאוד להתעלם ממנה.

בהודעה משותפת לעיתונות נמסר כי ראש העיר ברך על שארגוני הסביבה לא רק שללו את ספדי אלא הציעו חלופות רציניות לבנייה. "זהו חידוש מרענן, במסגרתו הארגונים הירוקים לא רק מתנגדים אלא מציעים חלופות וחזון". לופוליאנסקי ציין כי יש צורך מידי בבניית אלפי דירות בעיר בכדי למנוע את עליית מחירי הדירות הגורמת לעזיבת צעירים את העיר, והוסיף כי יש לפעול יחד לטובת בניה בעיר הפנימית וציפוף העיר במטרה להגיע לתוצאה מושכלת שתשמור על איכות העיר והחיים בה, זאת תוך התחשבות בשטחים הפתוחים והירוקים. עוד נמסר כי לופוליאנסקי ימשיך להתנגד לכל בנייה לגובה באגן העיר העתיקה.

מנהלת החברה להגנת הטבע בירושלים נעמי צור ברכה בהודעה על הנכונות והרצון של ראש העיר להקמת צוות משותף לחיזוק ירושלים. "הזמנת ארגוני הסביבה לשותפות בתכנון עתידי של העיר הוא מהלך מהפכני, חלוצי ובעיקר מבורך", הוסיפה צור, " מדובר בצעד אמיץ של ראש העיר ויש ביכולתו להבריא את העיר ברבים ממכאוביה. אני מאמינה כי פעולה שכזה יקדם את ירושלים ויחזק הן את המרקם החברתי והן הסביבתי".

גם יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית של הכנסת, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, כינה את החלטת לופוליאנסקי "אמיצה". בהודעה שפרסם מסר כי הוא מברך את ראש העיר על ההחלטה. "חיזוק לב העיר ושמירה על השטחים הפתוחים מסביב לה, זה הדבר הנכון עבור ירושלים. אני שמח על ששיתוף הפעולה בין ארגוני הסביבה וחברי הכנסת הצמיח את האווירה המתאימה לגניזת התכנית". ראוי לציין כי 58 חברי כנסת כבר חתמו על הצעת חוק שימור הרי ירושלים שיזם ח"כ יורי שטרן (ישראל ביתנו) בשיתוף עם עמותת 'אדם טבע ודין'.

בניגוד לחששות שהיו בקרב האירגונים הירוקים כשהתגבש מהלכו של ראש העיר בימים האחרונים, לא נדרשו האירגונים להתחייב שלא ייתנגדו לתוכניות בנייה שיקודמו בירושלים. מדו"ח עתודות הקרקע בירושלים, שהכין המתכנן אורי בר שישת מטעם הקואליציה לשימור ירושלים עולה כי ניתן ללבנות כ-58,000 יח"ד בעיר עד לשנת 2020. בין אלו נכללות אלפי יחידות דיור הנמצאות בשטחים פתוחים בעיר. שתי התוכניות העיקריות הן תוכניות הבנייה במצפה נפתוח, וברמת הדסה. הגדרת תחומי אגן העיר העתיקה, עלולה גם היא להיות שנוייה במחלוקת, כמו גם סוגיות של שימור מבנים ושכונות היסטוריות.

לדברי רכזת הקואליציה לשימור הרי ירושלים, יעל אלישר, אם המהלך אכן יקרום עור וגידים, ויקומו צוותים משותפים, ייבחן כל דבר לגופו של עניין. "מה שחשוב עכשיו הוא שתוכנית ספדי תוקפא, וההכרזה שהולכים לחזק את ירושלים פנימה". אלישר מספרת כי האווירה בפגישה הייתה טובה וכי התרשמה כי ראש העיר מבין את החשיבות שבשיתוף הארגונים האזרחיים בתכנון העיר. עוד הוסיפה אלישר כי "מדובר ביום חשוב ובהחלטה חשובה של ראש העיר ירושלים, שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה לא יכולה להתעלם ממנה".

קישורים:

תוכניות הבנייה במצפה נפתוח, וברמת הדסה
http://www.jda.gov.il/maarav.asp#f

שימור הרי ירושלים באתר הקואליציה
http://www.sustainable-jerusalem.org/shimur/

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 26 נובמבר, 2006 בשעה 20:27 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>