דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
13 מאי, 2007

צבעוני החרמון

Tulipa lownei
צבעוני החרמון הוא קרוב משפחה של הצבעוני המוכר מן ההרים ומשטחים סלעיים באיזורים רבים בארץ. הם דומים בצורתם, אך שונים בצבעם ובגודלם: צבעוני החרמון אינו אדום אלא וורוד, והא קטן בהרבה. הסיבה לכך היא המקום בו הוא גדל. לא זו בלבד שהוא גדל בחרמון שתנאיו קשים – שלג בחורף, יובש בקיץ, וקרינה גבוהה – הוא גדל במדרונות מוכי הרוח שבראש ההר.

צבעוני החרמון גדל בהרים הגבוהים של המזרח התיכון מן החרמון והרי הלבנון, דרך הרי הטאורוס, עד להרי פרס וקווקז. הוא אינו גדל בשום מקום אחר בארץ, והחרמון הוא גבול התפוצה הדרומי שלו ושל כשלוש מאות (!) מינים אחרים שאינם גדלים דרומה ממנו. העיניים של המדינה הן אחד המקומות המעניינים מבחינה בוטנית, ואחד החשובים מבחינה אקולוגית, לא רק בקנה מידה ישראלי. בהר גדלים גם מינים אחדים שאינם גדלים בשום מקום אחר בעולם. בעגה המקצועית קוראים לזה הוט-ספוט.

במקומות בהם מכה הרוח החזקה בחרמון, לא נערם השלג לגובה, ולכן האדמה נחשפת בהם ראשונה בסוף החורף. למרות התנאי הקשים, הקור, והרוח, מקדים הצבעוני הוורוד לפרוח, נפתח לרווחה בימי השמש, ונותר סגור כאשר גשום. פריחת צבעוני החרמון מסמלת את תחילתה של הפריחה במרומי ההר, אשר אחד הדברים הכי מעניינים בה היא עתותיה. פרחים אשר פורחים במקומות אחרים בחורף, מתחילים לפרוח במעלה ההר רק עכשיו. בהר גם בתי גידול מיוחדים דוגמת שולי השלג הנמס בשלוגיות (על משקל שלוליות) וקרקעיתם שקעים קרסטיים המכוסה אחו אלפיני שמעליו מרחפים מגוון יוצא דופן של פרפרים.

החל בחג השבועות מפעיל אתר החרמון הדרכות למטיילים במרומי ההר (הכלולות במחיר כרטיס העלייה ברכבל). בחג ובסוף השבוע הקרוב עורכת החברה להגנת הטבע, סיורים וטיולים רבים בהר במסגרת "מטיילים בחרמון לזכרו של יהודה וייס", מדריך החברה שנפל בלבנון.

צבעוני החרמון
רק בחרמון. צבעוני החרמון

צבעוני החרמון
פתוח בשמש

צבעוני החרמון
וסגור בגשם

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 13 מאי, 2007 בשעה 18:45 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>