דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
29 מאי, 2007

מתי סוגרים את הגנים הלאומיים?

לפני שבועות אחרים ביקשה משפחת נוי מממושב אשתאול לצאת לטיול לסופשבע בדרום הארץ. קבוצת המשפחות עמם נסעה בחרה ללון בגן לאומי תל ערד. "בגלל שבאנו עם שומרי שבת" מספרת עדי נוי, "בחרנו בכוונה מקום שאפשר יהיה לטייל בתחומו ולא להרחיק". המשפחות הגיעו למקום ביום שישי אחר הצהריים, ורצו לטייל באתר הארכיאוליגי. "למרות שאנחנו ישנים בתוך הגן, רדף אחרינו פקח בכדי שלא נטייל שם". הגן, התברר להם, נסגר ב-5 אחרי הצהריים, ואחרי שעה זו אסור לטייל בו. "נוצר מצב מגוחך", אומרת נוי , "שיש מקומות שאתה לא יכול לטייל בהם, כי חם נורא".

תל ערד אינו יותר מדוגמה, ברבים מאוד מאתרי הטבע והמורשת עיקר העניין הוא בחוץ. הבעייה היא שהאתרים פתוחים למבקרים רק בשעות בהן, בעיקר בדרום, לא ממש אפשר להוציא את האף החוצה בשיא הקיץ. ב-4 אחרי הצהריים, כשלהט הקיץ עוד לא מתחיל לחשוב לגמור את היום, ברוב האתרים כבר נסגרות הקופות והכניסה נאסרת. ב-5, שכסוף-סוף אפשר להתחיל לנשום גם מחוץ לצל (שלא לומר המזגן) המקום נסגר ויש לעזבו. העובדה שיש עוד כשלוש שעות אור עד לסוף היום, לא משנה את ההחלטה השרירותית-משהו של רשות הטבע והגנים.

משמעות ההחלטה לסגור את הגנים ואת שמורות הטבע בחמש אחה"צ, היא בעצם לא לאפשר סיור בהם בשעות בהם החום עוד איכשהו נסבל. מי שרוצה לראות ביולי את המצדה, למשל, חייב למצוא את עצמו על ההר בשיא החום על מנת להספיק (אלא אם בוחרים באפשרות לעלות את שביל הנחש לפני הזריחה). המצב אינו שונה בתל באר שבע או בממשית, בעבדת או בעין עבדת בקומראן או בחי-רמון. אפילו שמורת האלמוגים נסגרת ב-5.

זה נורא חשוב שהגנים יהיו פתוחים עד מאוחר יותר, וגם ייפתחו לא רק בשמונה בבוקר, אומרת נוי, מדריכת טיולים בעברה. "לפני שהיו לי ילדים הדרתי רגליים מהשמורות הסגורות", היא מוסיפה, עתה משהיא אם לילדים הייתרון הברור שבלטייל במקומות מוסדרים ונגישים הופך מכריע, כבר לא כל כך אפשרי לטייל כך סתם בשבילי העזים בשטח הפתוח. תל ערד, היא מציינת, "זה מקום שאתה לא יכול לטייל בו אחרי 9 בבוקר, כי חם נורא".

אמנם מי שמפעיל את אתר הלינה "החוייה הכנענית" בגן הלאומי אינה הרשות עצמה אלא זכיין, אך בדומה לגנים לאומיים אחרים, הלינה היא בשטח המוקצה לכך בגן עצמו ( בו יש, אגב, אפשרות לעריכת אירועים). עם זאת, אפילו מי שנשאר שם את הלילה, כאמור, לא יכול להיכנס לאתר בשעות בהן מזג האוויר נסבל. "בשבת, פשוט היה חם. טיילנו בחום. מצאנו סככה אחת, וישבנו בה קצת. אחר כך הלכנו בחום, והגענו מעולפים לאוהל. זה לא היה הגיוני לטייל בשמש הקופחת על ילדים קטנים". נוי מציינת כי במשך שבת שלמה נכנסו לגן אולי 4 מבקרים. "אנשים לא באו".

"אני לא יודעת מה הסיבה, אם אלו שעות עבודה של עובדי ממשלה או סיבה אחרת", היא אומרת, "לגבי השמורות אני חושבת שיש סיבה אקולוגית". בגנים הלאומים, לעומת זאת לא רואה נוי שום סיבה לאפשר לטייל גם בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות האור האחרונות. "גן כמו חורשת טל. שזה גן מפותח לרווחת האנשים, למה שהוא יסגר ב-5!? בעצם הם מונעים מהציבור לטייל במקומות האלה". אגמון החולה, לשם השוואה, נסגר כשעה לפני השקיעה.

"לא מדובר בהחלטה גורפת אלא יש גמישות מסויימת", אומרים בתגובה בתגובה ברשות הטבע והגנים. "האתרים נסגרים בשעה 17:00 ואף מאוחר יותר באתרים שונים (לפי השעות המצויינות). כמו כן יש למנהל האתר שיקול דעת להארכה על פי ביקוש או קבוצות מתואמות". בדיקה קצרה באתר האינטרנט של הרשות מעלה כי רוב רובם המכריע של האתרים נסגר דווקא בשעה זו. ברשות מבקשים להדגיש כי הסגירה היא רק באתרים בתשלום, "וכאלו יש כ-60 מתוך יותר מ-500 שמורות טבע וגנים לאומיים בסך- הכל". בשאר השמורות (בשטחים הפתוחים) ההוראות אוסרות על כניסה והליכה בשעות הלילה.

ברשות מציינים עוד כי בעבר בוצעו נסיונות להארכת שעות הביקור. "התוצאות היו שרוב גדול של האתרים נותר ללא קהל בשעות הערב, וזאת חרף הפרסום שיצא בנידון. לפי ניסיוננו בעבר אנו למדים כי עומסי הביקורים הינם בין 10:00 לבין 14:00 וזאת כולל תיירים וישראלים. שיקול נוסף הוא השארת מרווח זמן מספיק ל"סגירת" האתר בסוף היום, וידוא שלא נותרו מטיילים- שכן יש איסור מוחלט על הליכה בשמורות בלילה (מלבד חניונים מוגדרים), סילוק אשפה המסכנת את החיות וכיוצא באלה".

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 29 מאי, 2007 בשעה 13:48 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>