דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
3 יוני, 2007

מסגרת: מזון רוחני על הבוקר

"הייתי ממליץ שארוחת הבוקר תהיה רוחנית", אומר ערן גולדשטיין, המשלב טיפול ברפואה סינית קלאסית עם הוראת הדהרמה (פסיכולוגיה בודהיסטית), "בלי להיות מודעים לעצמנו, זה לא יעזור שמיני המזונות יהיו הנכונים והבריאים". גולדשיין ממליץ להתחיל את הבוקר קצת יותר מוקדם, עוד לפני שהבית קם, "ולהביא את הבוקר לרמה של קצת יותר להתכוונן". כשמתעוררים בבוקר, הראש עוד מפוזר, מוכה חלומות ועדיין לא חזר לעצמו, הוא אומר, ואין אקט שפותח את הגוף, ופותח את הנשימה כמו תרגול מדיטציה. המאפשרת "להחזיר את עצמנו למירכוז, להקשבה".

גולדשטיין מתמחה בטיפול בביטויים גופניים הפורצים על רקע מתח נפשי, ורואה במדיציה חלק אינטגרלי מהרפואה הסינית. "אני חושב שעוד לפני שטיפלו במחטים, השינוי נעשה על ידי שינוי מצב תודעה. טאי צ'י, למשל". הצעתו היא להתעורר שעה מוקדם יותר, לתרגל 20 דקות מדיטציה, ולהסתכל על היום: לנסות לתכנן אותו, ולדמיין איך הוא הולך להיראות. "כשאני קם ושותה קפה ומעשן סיגריה כל מה שאני רואה לנגד העיינים זה את עצמי, את הגחמות שלי. ברגע שאני מכוון את עצמי לשאר היום ומודה על מה שאני, מודה על מידתי, אני חושב שזה בעצם התחליף החזק ביותר לכך". לא במקרה עולה שמה של תפילת ההשכמה היהודית, 'מודה אני', מדבריו. "זה משהו שמשלב קצת בין יהדות לבין בודהיזם".

בראייה של הרפואה הסינית עוזבת הנפש, השן (shen), את הגוף, וכשמתעוררים היא חוזרת אליו. המדיטציה היא תהליך התבוננות המקרקע את הנשמה. "המקום הכי חזק לעשות את זה, הוא הבוקר דווקא" אומר גודלשטין, "המשמעות של לעשות מדיציה, זה להתעורר. האקט בעצם הגדרתו, מעצם זה שאנחנו מודעים בזמן קצת לעצמנו, לנשימות, זה מכניס למצב עוררות. מקרקע".

בטרם בכלל התחלנו לנקות את הגוף, לאכול יותר נכון, חשוב להיות מרוכז, סבלני, ורגוע. הקפה והסיגריה הם בעצם הרגע הקטן של אדם עם עצמו בבוקר. כמי שמתרגל זמן רב הוא אומר שהמחשבות מארגנות את עצמן בעצמן, שהם לא צריכות שום דבר פיזי בשביל זה. מבחינתו, שהמדיטציה שלכם תהיה שחיית בוקר. "כל אדם צריך למצוא את מידתו. את התפילה שלו, את המדיטציה שלו, את ההתארגנות שלו. כל אחד צריך למצוא לעצמו את הדרך שלו. את האמצע".


>>>חזרה לכתבה

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 3 יוני, 2007 בשעה 16:31 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “מסגרת: מזון רוחני על הבוקר”

 1. ערן גולדשטיין says:

  היי גילי
  כתבה נהדרת
  תודה על אופן הצגת הדברים
  אשמח לעמוד לרשותך בכל עת.
  בריאות ואושר
  ערן גולדשטיין

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>