דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
7 יוני, 2007

פעילה: אורית רייך

מי

אורית רייך 53, תרפיסטית במוזיקה, נשואה +3.

מה

הקימה (יחד עם ורד קסוטו) את "העמותה למען איכות סביבה וחיים בנהריה", בראשה היא עומדת. זוכת הגלובוס הירוק 2007

מתי

1994

איפה

הבית בכפר ורדים, הלב בנהריה. "כתוצאה מהמאבק נאלצו לעזוב את העיר".

איך

למרות שהעמותה ידועה בעיקר במאבק בזיהום האסבסט, תחילת פעילותה בשמירת החוף. יום אחד התחילו עבודות בנייה בחוף מול ביתה של רייך. "התברר שראש העיר נתן אישור להקים מלון על שפת המים", היא מספרת, "הבנו שהעסק לא חוקי, אבל לא ידענו איך לתקוף את זה".

במשך 3 שנות מאבק, לומדים רייך ועמיתיה לוועד הפעולה שהוקם את התחום, והבנייה מתקדמת. המאבק הביא לשינויים מרחיקי לכת בתוכניות המלון, אך לא לביטולן. לרייך אין ספק היום יכלה לעצור את הבנייה, "אז לא ידענו איך". ב-97 מוגשת עתירה לבית המשפט שקובע בסופו של דבר שהבנייה הייתה לא חוקית. כיום, מערער הקבלן על פסיקה שמחייבת הריסת חלק מן הגדרות.

אנשי ועד הפעולה רואים שנהריה מאבדת מצביונה שעצים נכרתים, שבניינים היסטוריים נהרסים, והם חוברים לעוד כמה קבוצות בעיר, והופכים לעמותה שמטרתה לשמור על החוף כחופשי לציבור, ועל הנוף הייחודי של נהריה. הם מחלקים תפקידים, ומחליטים ללכת לישיבות מועצת העיר שם שומעת לראשונה רייך על הכוונה להקים בחוף הסמוך למפעל האסבסט 'עיר ילדים' אותה מצליחה בסופו של דבר העמותה לעצור.

בתחילה הבית היה העמותה. אח"כ קיבלו מרתף בו התחילו לקבל קהל ותרומות. בשנת 2000 קיבלה העמותה מהקרן החדשה 28 אלף דולר ותמיכה שיעודו להקמת ארגון בעל מערכת גיוס כספים, וידע בניהול ארגוני. "עברתי מטמורפוזה. אני, שראיתי עצמי כאמנית וכתרפיסטית אומרת לאנשים מה לעשות, הולכת בראש חוצות ותובעת תביעות".

רייך מתארת מציאות של שחיתות שלטונית רבה, ומאבקים שנערכים בעיקר במגרש המשפטי בו נוחלת העמותה הצלחות רבות. בין היתר עצרה העמותה מרינת ענק בחוף נהרייה, וטיילת שהייתה אמורה לקום בדרום העיר באופן לא חוקי. העמותה, שהפכה למעין מרכז מידע לטיפול בנזקי האסבסט, והביאה לסגירת אתר הטמנת האסבסט בשייח' דנון, הגישה בשנת 2003 תביעה ייצוגית כנגד מפעל האסבסט ובעליו, וכנגד הרשויות, בה היא דורשת הקמת קרנות למימון ניקיון הגליל המערבי מהמפגע, ולטיפול בנפגעים עתידיים ממנו. לאחרונה הסכימו הנתבעים בשלב טרום הדיון לפתוח בהליך גישור. פעילות העמותה הביאה להכרת המדינה בנהרייה ובגליל המערבי כבאיזור מוכה אסבסט, הכרה שמשמעותה הזרמת תקציבים (גם אם מגוחכים) לטיפול במפגע. השנה הוקצבו 5 מיליון שקל לכך.

עצה

"צריך להאמין ולהתעקש באמת", מציעה רייך, כי נתוני אמת קשה להשיג. "אתה צריך להיות משוכנע באלף אחוזים בצדקת דרכך, ואז להתארגן. לא ללכת לבד. הרבה פעמים היינו על סף ייאוש, וצריך מאוד להיערך ולארגן את הציפיות שלא להתאכזב".

"אין באמת הצלחה", מגלה רייך את סוד הצלחתה, "תמיד כשהצלחנו – הרגשתי את התהום הבאה לפני".

ציטוט

אי אפשר להפריד בין איכות סביבה לאיכות שלטון

אורית רייך
בתנועה מתמדת. רייך

אורית רייך
רייך עם הגלובוס הירוק

אורית רייך
לא ממש מתקשרים. עם השר להגנת הסביבה

אורית רייך
ושוב בלעדיו. רייך והגלובוס

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 7 יוני, 2007 בשעה 20:20 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>