דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
22 מאי, 2007

הרשות להצתת הטבע

חלק ניכר משמורת בני ציון עלה באש לפני ימים ספורים, כתוצאה מעבודות ריתוך שביצעה רשות הטבע והגנים במקום. המדהים הוא שזו פעם שנייה שהדבר קורה – ומאותה סיבה ממש.

בני ציון היא 'שמורת עציץ' מצפון לרעננה.ברט"ג מקנים חשיבות רבה לשמירת הצומח בשמורה: הכניסה לאופניים אסורה, וחלקים ממנה אסורים אפילו לכניסת מטיילים ברגל. זאת על מנת שלא לפגוע בצומח הייחודי למקום, ובקרקע המיוחדת שמקיימת אותו – החוסמס.

ביולי 2002 נדהמו חובבי הטבע לגלות כי בעת שאנשי רשות הטבע והגנים ריתכו ברגים של מחסום עץ שנועד למנוע כניסת כלי רכב פרצה שריפה בשמורה . עתה זה קרה שוב.

בכניסה לשמורה – שחור בעיניים. רק אדמה חרוכה נותרה, ובה פתחי מחילות רבים של זוחלים ומכרסמים. השריפה פרצה בגבול השמורה המערבי, והגיע לגבולה המזרחי. בלב השטח השחור מכריז שלט כי למען שיקום הצמחייה "המעבר ברכב או ברגל – אסור".

"הייתה פאשלה, אין דרך אחרת לתאר את זה" אומר סגן מנהל מחוז מרכז ברט"ג, אורי נווה. "הייתה שם תקלה משמעתית של עובד פיתוח שלא נשמע להוראות". בעקבות השריפה הקודמת ניתנו לעובדים הוראות מפורשות על מנת למנוע שריפה, והעניין טופל באופן משמעתי, מספר נווה.

"מה שרגיש זה השטח של החוסמס". החוסמס הוא חמרה מלווה בגיר ובתוכה גושי כורכר. שכבת קרקע הנקראת כך על שם אתר חוסמסה שבמבואות חולון, ייחודית לאדמות מישור החוף, ונמצאת בין שכבות הכורכר והחמרה. בגלל שזו תשתית קרקע נדירה, מתפתחים עליה צמחים נדירים. "השטח החשוב מבחינתנו לא נשרף". אולי קצת.

נווה מבקש להדגיש כי הסיבה לעבודות בעונה זו של השנה היא שמישהו גנב את מחסום הרכבים שהציבה שם הרשות. "זה לא שקמנו בבוקר והתחשק לנו לעשות ריתוכים", הוא אומר, כלי רכב וטרקטורונים התחילו להיכנס לשמורה ועל מנת למנוע זאת נבנו המחסומים שוב."צריך לומר שראשיתה של השריפה הוא במעשה ונדליזם".

שטח שרוף בבני ציון
מקור השריפה. המגנים שנבנו בעקבות גניבת קודמיהם

שטח שרוף בבני ציון
השביל נסגר לצורך שיקום הצמחייה

שטח שרוף בבני ציון
שמורת בני ציון

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 22 מאי, 2007 בשעה 0:00 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>