דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
10 יוני, 2007

קיפודן מצוי (ואחרים)

בשנת 1980 הופיע בול בערך של 5 לירות וחצי שעל גבו התנוסס קוץ יפה במיוחד: הקיפודן. כששה שבועות אחר-כך הודיעה במפתיע הממשלה על יציאת הלירה לגמלאות, וכבני דורו האינפלציוני לא האריך הבול ימים בשימוש. אפשר להתנחם בעובדה שכעת פורח הקיפודן כמעט בכל הארץ.

קשה לטייל בטבע בתחילת הקיץ מבלי להיתקל בקיפודים הכחולים הניצבים על עמודי פריחה גבוהים. לא כולם מסכימים שפריחת הקוצים היא מהיפות שבפריחות, אבל נדמה שקשה להתווכח עם יופיו של הכחול-הסגול הזה. מן הסתם התפרחת העגולה נקראת כך נוכח דמיונה לקיפוד. לפני שהקיפודן פורח הוא נראה כמו כדור קוצים ירוק בקוטר סנטימרים אחדים. לאט לאט נגלה הסגול בתוכו, בתחילה נצבעים רק קצות הקוצים, אחר כך מתארכת השלוחה הכחולה-סגולה היוצאת מכל קוץ, מגדילה את הכדור, צובעת אותו, ונפתחת לפרח קטן בן 5 עלים. עתה מגיע כדור הפריחה לגודל אגרוף.

לעתים מתמזל המזל ונתקלים בתפרחת שכל פרחיה פורחים בו זמנית. כשזה קורה, אי אפשר שלא להתפעם ממבנה הכדור המושלם שיוצרים מאות הפרחים הקטנים. לא פעם מארח בתוכו הכדור הגדול והכחול חרקים רבים, ולא פלא ששמו האנגלי הוא קוץ הגלובוס.

רוב הקיפודנים בארץ הם מהמין קיפודן מצוי. את אלה אפשר לפגוש בבתי גידול פתוחים (יען כי במקומות ללא עצים), בכל מקום שאינו מדברי. במדבר מחליף את הקיפודן המצוי מין אחר של קיפודן: קיפודן בלנש, שפריחתו לבנה כפי שניתן להסיק משמו. הקיפודן הלבן נבדל מאחיו הצפוני גם בצורת הקוצים שלו: בעוד כל קוציו של הקיפודן הצפוני הם באותו אורך, מהכדור של הקיפודן המדברי בולטים קוצים ארוכים יותר הנראים כקרניים היוצאות מן הכדור. מין נוסף של קיפודן הוא קיפודן גייארדו אשר פורח ברמת הגולן ובעמק החולה בסגול בהיר ולא בסגול-כחול.

בארץ עוד מספר מינים דוגמת קיפודן פלישתי, קיפודן דביק, וקיפודן קרח (גם הוא במדבר). קיפודן גמלא וקיפודן סורי הם שני מיני קיפודנים נוספים הנמצאים הנמצאים בסכנה הכחדה, כך לפחות על פי רשימת הצמחים האדומים. במרכז המידע לצמחי ישראל פותחה שיטה המאפשרת דירוג צמחים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה. פרמטרים דוגמת נדירות, קצב ההכחדה, פגיעות בית הגידול, אטרקטיביות לקטיף ובלעדיות התפוצה מצטרפים למדד כמותי אחד: המספר האדום, ורשימת רשימת המינים בעלי מספר אדום גבוה במיוחד נקראת רשימת הצמחים האדומים.

פרח יפה הקיפודן. בשנים האחרונות הינדסו אותו גנטית במרכז וולקני, שם פיתחו שיטות לריבוי רקמה של הפרח (ריבוי שלא באמצעות זרעים). בנוסף נעשו ניסויי שדה על מנת לייעל את גידולו של הפרח ולהפכו לגידול חקלאי. בשנים האחרונות מגדלים אותו באופן תרבותי, ואכן פה ושם ניתן למצוא את הקיפודן בסידורי פרחים הנמכרים בחנויות.

תמונות:

קיפודן globe thistle
לפני פריחה. קיפודן

קיפודן globe thistle
פורח ומארח. עוד קיפודן

קיפודן globe thistle
ועוד אחד פורח. קיפודן לבן

קיפודן globe thistle
ועוד אחד

קיפודן globe thistle
וזה לא פורח כמו שראיתם

Posted by גילי in כללי

3 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 10 יוני, 2007 בשעה 20:10 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

3 תגובות to “קיפודן מצוי (ואחרים)”

  1. חסוי says:

    אין תגובה

  2. חסוי says:

    אין לי תגובה

  3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

    הואוו אוהבת ….איזה פרח מגניב :)

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>