דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
23 יולי, 2007

נענה משובלת

Mentha longifolia

כל מי שיש לו גינה וקצת טעם טוב יודע שהקיץ הוא עונת הנענע. היא גם פורחת עתה. בארץ גדלים בר מיני נענה אחדים שהבולטת שבהם היא הנענה המשובלת (אכן, כך כותבים: נענה). את השם שלה, משובלת, קיבלה הנענה בזכות האשבול הסגול שלה.

הנענה המשובלת, 'מנטה בר', היא צמח שמי שלא טעם את טעמו, לא ידע תה ישראלי משובח מהו. טעמה שונה מאוד מטעמה של הנענע שאנחנו מכירים מהמרפסת או מהסופר, והיא הרבה יותר מזכירה את המנטה מבין הצמחים התרבותיים. בימי בית שני קראו לה מינתא היא מופיעה כך גם במקורות. המיתולוגיה היוונית מספרת על סיפור התאהבות של אל השאול בנימפה, Minthes שמה, אשר אישתו בקנאתה הפכה לצמח שפוף. פלוטו המאוהב לא הצליח להשיב את מושא אהבתו לקדמותה, ובמקום זאת ייחד אותה בריח החזק והמוכר.

הרבה מים זרמו בין שורשי הנענה מאז, המדענים בודדו זה מכבר את מולקולת המנטול המצויה בה, סוחרי צמחי המרפא ביקבקו את השמן שלה (וקראו לו שמן סיני), יצרני המזון כבר הכניסו אותו לגומי הלעיסה, ויצרני התרופות לשימושם של רופאי השיניים. ועדיין, טעמו של תה שנוסף לו חופן עלים שכאלה, הוא אולי אחד הדברים הכי ארצישראליים שאפשר לחשוב עליהם. טעמי ילדות.

השיח הרב שנתי מתנשא לגובה של מטר לערך, והוא נפוץ למדי בארץ. הוא גדל בצדי נחלים, במעיינות, ולצדי תעלות מים מתוקים, בכל הארץ (מלבד בדרום הרחוק) בדרך כלל בגושים גדולים. עלי הנענה מאורכים ופלומתיים, וריחם ריח מנטה משכר שקשה לטעות בו. אשבולי הפריחה הסגולים נמתחים לאורך של כעשרה סנטימטירים ויותר, ומושכים חרקים לא מעטים.

הקיץ הוא הזדמנות מצוינת להכיר את צמחי התבלין: רבים מהם פורחים עתה, ועבור מי שלא מכיר למשל את האזוב (שנקרא משום מה זעתר במקומותינו), ושאינו מכיר את ריחו או את טעמו, מאפשרים הפרחים זיהוי קל. הפיינשמעקרים מוזמנים לחפש את הגעדה והצטרה בסביבת הריח של הקורנית והאיזוב. אה, ולחפש את הנענה הריחנית, על מנת לעמוד על ההבדלים הדקים בינה לבין המשובלת. מי שסתם נהנה מתה בנענע, יכול לנצל את העונה להיכרות עם השיבולים הסגולות. מכיוון שאת החליטה מכינים מן העלים, אפשר לתבל בה את התה בכל ימות השנה.

גלריה מקושרת: נענע פורחת בואדי קלט

IMG_2091 IMG_2093 kachlil

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 23 יולי, 2007 בשעה 14:31 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>