דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
26 יולי, 2007

מחשבות על ים, מקוצר

אני איש ים. קיץ, חורף, סתיו, אביב. אני שם מספר פעמים בשבוע. מבלה מול הגלים את הזמן שאנשים אחרים מבלים מול הטלוויזיה. מול הגלים ובינהם. לא גולש, לא משיט יאכטות, רק נזרק על בסיס קבוע אל המים השקטים או הסוערים, שוחה עד לעומק, לגבול הפחד, מתחבר אל הטבע, מאתחל את הראש, וממשיך הלאה.

לפעמים אני עובר בדרך, לפעמים נוסע במיוחד. אז אני מציץ באינטרנט לראות מה גובה הגלים, מה כיוון הרוח ומה עוצמתה, ומציץ גם במצלמת הרשת בכדי לקבל תמונה כללית. בחורף אני מתעניין בעיקר בטמפרטורת המים, מתכונן נפשית. אם יש גלים, אני יודע, אצטרך לעבור את קו הגולשים לפני שאוכל לשחות בלי להביט כל הזמן שלא להידרס (תיכף יכריחו אותי לחבוש קסדה). אם הרוח צפונית חזקה, אני יודע שלא אזכה לטבילה רגועה, כי גלשני הגלים באים מהר ולא רואים אותך במים.

בימי חורף קודרים ממש, כשגלי הענק עוברים את סוכות המצילים הנטושות, אני מסתפק בטבילה באדווה, נשאר קרוב קרוב ולא מסתבך עם נפטון. רק טובל ועף, כי אם לא הולכים יום-יום, זה קשה. בעיקר כשינואר. אבל אני מתמיד ולא נשבר. כמעט. כי קר ככל שיהיה ינואר – זה לא נורא כמו הים של היום.

אם יש עונה מגעילה בים, זה עכשיו. נהיה מגעיל מיום ליום. מעבר למדוזות (שהשנה נתנו בקטנה), טמפרטורת המים בלתי נסבלת. אמבט חם ומגעיל. אולי בשביל לרבוץ על קו המים כסוס-יאור זה מתאים, אבל כדי לשחות ממש חם מדי. הים מאבד גם את הכחול המקסים שיש לו באביב, והופך למשהו ירקרק, מרק צבים.

על מנת להשלים את התמונה, המים נהיים ג'יפה. עם כל הכבוד לנתוני משרד הבריאות המרגיעים, לקצף הגלים נוסף גם קצף הג'יפה. אתה שוחה, ועל פני המים צפות כיפות כיפות, בועות של גועל נפש עכור. והגועל-נפש האמיתי? אותו מספקים בני האדם, ומה שהם עושים בקו החוף.

את שתי הזקנות הרוסיות החביבות של החורף, את זוג האוהבים המתבודד, ואת עופות המים, הסרטנים, והדגיגים מחליפים עדרי אדם, שממש לא ברור מה גורם להם להצטופף ככה בחום, בשיא הצהריים. מילא זה, ראיתם מה הם משאירים אחריהם? איזו יצירתיות: בקבוקים, פחמים, קופסאות קרטון. קופסאות טבק נרגילה וקופסאות סיגריות, וגלים של בדלי סיגריות שרק אלהים יודע איך נוצרו, ותחתונים ומגבות וכפכפים ופלסטיק פלסטיק פלסטיק. שקיות פלסטיק (שיחנקו הצבים), אריזות מפלסטיק, דליים מפלסטיק, בקבוקים מפלסטיק וקופסאות מפלסטיק. חד פעמיות או רב פעמיות, הכל פלסטיק. איך שכחתי – חיתולים מפלסטיק.

אני לא חדל מלתמוה מי הם האנשים הללו, אנשי הפלסטיק, שיכולים לסחוב ציידנית (פלסטיק) מלאה במורד המצוק, אבל לקחת את אריזות החטיפים כבד עליהם. גם בתוך המים – פלסטיק, פתיתים פתיתים של גועל נפש צף. כמה נעים הוא הקיץ בחוף.

גועל-נפש איך שהחופים מנוהלים. בחוף שלי הגבייה חוקית דווקא, וכשאני שומע שפותחים את עונת הרחצה, אני יודע שסוגרים לי את הים. בחיפוש אחר פינת חוף מתברר שתמיד יש משהו. אם זה לא איזה טיפ-קרימינל שהשתלט על הכניסה באמצעות קשרים מפוקפקים עם פונקצינרים במועצה, אלו החולירות עם הג'יפים שקורעים את קו המים כאילו אין חוק וגם אין שם ילדים שבונים ארמונות בחול (שהרי ביצי צבים מעניינים להם את הביצה השמאלית). אם זה לא הם, אלו משכירי מיטות השיזוף והשמשיות שגובים ממך כסף עבור המקום (אתה לא באמת מתכוון להזיז את הסחורה שסוחב הבחור השרירי ההוא, ולשבת על מחצלת משלך). אם זה לא זה, אלו הררי הזבל, ואם לא זה, ונפלת על אחד החופים הספורים שבהם מתנהלים הדברים כמו שצריך – צפוף ככה שאין מקום לשבת, בקושי לעמוד.

מעניין לאיזה חוף הולכים מקבלי ההחלטות. אולי לקוסטה בראבה, או לחוף רודוס. כי קשה להאמין שהם חיים כאן, בגובה פני הים בארץ ישראל הדביקה. כי לא הכל הוא גזירה משמים, והמציאות בחוף יכלה להיות אחרת.

את המדוזות לא היו מסלקים, אבל במימון הקנסות אפשר היה לאכוף את חוק שמירת הניקיון ואת חוק שמירת הסביבה החופית. את טמפרטורת המים לא היו מורידים, אבל אפשר היה להפעיל את החופים שנפתחו לציבור לפני שמטפלים בחופים הלא מוכרזים ומטילים קנסות על שחייה לילית בים. אפשר היה גם לאכוף את חוק איסור נהיגה ברכב בחוף הים. אבל מה אפשר כבר לצפות ממדינה שממשלתה לא תומכת בהצעת חוק שבאה לאפשר אכיפה שכזו שהונחה לפני שבועות ספורים על שולחן הכנסת.

אם יש עונה מגעילה בים זה עכשיו. בעיקר כי ביקור בים מזכיר באיזה מדינה אנחנו חיים. מדינה שלא טורחת לאכוף את החוקים שהיו יכולים לעשות את החיים נסבלים. מדינה שלא אכפת לה מאיתנו. מדינה שקיומה קדוש בעיני עצמה, אך אזרחיה אינם יותר מכלי שרת בידה.


קישורים

איכות מי רחצה בחופים, משרד הבריאות

http://www.health.gov.il/pages/default.asp?maincat=26&catid=400&pageid=2712

רחצה בלילה ובחופים לא מוכרזים, דיון בועדת הפנים,

http://www.knesset.gov.il/spokesman/heb/Result.asp?HodID=7495

הצעת תיקון לחוק איסור נהיגה ברכב בחוף הים, מונחת כעת על שולחן

http://www.knesset.gov.il/privatelaw/data/17/2700.rtf

מצב הים, הרוח, ומצלמות רשת

http://www.isracam.co.il/

מדוזות – המדריך המלא

http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1971536,00.html

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 26 יולי, 2007 בשעה 1:19 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “מחשבות על ים, מקוצר”

  1. ראודור רויכמן says:

    אני שמח שסוף כל סוף יש מישהו שמעריך ונהנה כמוני מחופי הים התיכון במהלך כל השנה(למעט בקיץ) כל מילה נכונה. הרגשתי באילו אני כתבתי את המאמר.
    בברכת חברים לדרך
    ראודור

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>