דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
30 נובמבר, 2007

פעילה: תמי צרי

IMG_2869
מי

תמי צרי, מעצבת גרפית, 40, גרה בתל אביב

מה

הקימה את אתר האינטרנט עץ בעיר, ומגדלת אותו, כהגדרתה

מתי

2006

איפה

בתל אביב. השאיפה היא שאחרים ישתמשו במערכת האתר להקמת עץ בעיר אחרת. הרבה עצים

מהות

אחד הטרנדים במזון בריאות הוא המזון החי או התזונה הנאה (raw food), שעיקרו אכילת מזון חי ככל הניתן. עבור תמי צרי, המכנה אותו מזון פרא, זהו אינו טרנד אלא דרך חיים. בדיוק כמו שלושת ה-Rים של החיים המתחשבים בסביבה (Reduce, Reuse, Recycle). בעוד רובנו משתדלים להפחית קצת מהצריכה שלנו, ולמחזר פה ושם, היא הלכה עם זה עד הסוף.

גם אם לא תקבל את ההגדרה, היא קיצונית: בתחתית הכיור שלה מחוברת למיכלי איסוף מים, וכך גם מזגני הבניין, היא לא אוכלת מוצרים שמגיעים באריזות, יש לה רכב בשותפות (עם אבי לוי מפעולה ירוקה), והיא לא קונה בגדים. בעצם, מלבד הירקות שהיא קונה ישירות מהחקלאי האורגני 'שלה', היא בכלל לא ממש קונה דברים ("מה עוד יש לקנות?! מה אנשים קונים?"). היא מייצרת קומפוסט (בחצר הבית המשותף בצפון הישן של תל-אביב) מגדלת נבטים ונבטוטים במטבח, קצת ירקות ותבלינים בשיטת פרמקלצ'ר בחצר, חושבת על המים שהיא משתמשת בהם, עושה יוגה, ומשנה את העולם.

כמי שחיה את האידאה, היא בהחלט סמן שיכול להאיר לרבים את הדרך. את זה היא עושה בין היתר באמצעות סדנאות מזון פרא שהיא מעבירה במטבחה הצר, העוסקות גם בתזונה מתחשבת שלוקחת בחשבון מאיפה האוכל באמת הגיע. "אנשים יכולים לבוא לראות איך אני מיישמת את זה, ואיך אני סוגרת את מעגל המזון והזבל". הסדנה הקודמת הייתה "חלב בלי להטריד אף פרה" בה לימדה להכין חלב משקדים, אגוזים ושאר זרעים. זו הנוכחית, היא סדנת קרקרים, בה לומדים להכיר את החלופה הפראית לקרקר, לפאי, לטורטיה ולפיצה – בלי קמח ובלי אפייה. הריח אמנם קצת מזכיר בית אימון של אפרוחים, אבל מי שנטולים אסוציאציות שכאלה נהנים ממשטחי הפשתן, הכוסמת, והאגוזים. מיץ הסלק-גזר-זנגביל טעים להפליא.

אתר עץ בעיר, המרכז מידע מעשי על אקולוגיה עירונית וחיים ירוקים בעיר, הוא סוג של קהילה וירטואלית, ומשמש לצורי ולשאר 'הגננים', הפעילים בו זירה לשיתוף ההתנסות הלא קלה שבאותה הליכה נגד הזרם: תזונה מתחשבת, צרכנות אחראית, הכנת קומפוסט, הפחתה בצריכה, שימוש חוזר, וכמובן גידול מזון. בנוסף להפצת המידע (והידע), מארגנים אנשי האתר אירועים, בעיקר מה שהם מכנים אירועי אקו-יוגה, וגם מוכרים מוצרים אקולוגיים שהם מייצרים (תמיד עם הוראות עשה זאת בעצמך). "החזון של עץ בעיר הוא להעביר את התחושה שלנו שטוב לנו. טוב לנו לחיות בעיר, וטוב לנו לחיות חיים אקולוגיים. להציל את העולם, זה שאנחנו חלק מהפתרון ולא חלק מהבעייה – זה רק בונוס".

ציטוט

"לחיות חיים אקולוגים זה לא קורבן או איזה סבל, אלא ה-דרך לחיות חיים בריאים ושמחים לגוף ולנפש".

לינק
עץ בעיר, http://www.citytree.net

תמונות

IMG_2876IMG_0676-1

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שישי, 30 נובמבר, 2007 בשעה 2:16 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>