דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
19 דצמבר, 2007

גבעת הצבעונים האחרונה של גוש דן

גבעת הצבעונים היחידה שנותרה בגוש דן נמצאת מצפון לגני-תקווה. בשנים האחרונות הפך אתר הטבע הייחודי לאתר פיראטי לפסולת בניין. כבר לפני שנתיים וחצי הבטיח ראש מועצת גני-תקווה, אבישי לוין, לשמר במקום שטח בן 100 דונמים כשמורת טבע עירונית. אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד: סמיכות המקום לאתרי בנייה רבים באיזור הביאה לגבעה טרקטורים שהפכו אותה על פניה.

צבעוני השרון שפורח באביב הוא תת מין של צבעוני ההרים המוכר יותר, ונבדל ממנו במעט. בגבעה פורחים מינים רבים האופיניים לבית הגידול המאויים, ובהם גם תלת מלען ארוך, דגן נטול חן שנמצא ברשימת הצמחים האדומים, של צמחים בסכנה.

בשבוע שעבר, בעקבות פרסום בפורום שמירת טבע של תפוז אודות טרקטורים שעלו על המקום, קפצתי לבקר את הגבעה שבימים אלה היו אמורים לנבוט בה בנוסף לצבעונים גם תורמוסים, שום תל אביב, ופרגים וחרציות, ומה לא. חשכו עיני.

בדרום הגבעה, במקום בו עברה דרך עפר שלצדה פרחו הטוליפים האחרונים של המטרופולין, פס רחב ומיושר, שנראה כמו תשתית לכביש. גם היכן שאין עבודות, במקום גבעה מוריקה של ראשית חורף, נותר שטח שכולו תלוליות של אדמה אדומה. חלק מעקבות הצמיגים היו בנות יומן, חלק מן הערמות ישנות יותר. קשה להבין מה עשו שם הכלים הכבדים, כפות הטרקטורים הפכו ושפכו, אולי גם לקחו מהאדמה הטובה, חפרו בורות עמוקים, וכמעט ולא הותירו מפני השטח זכר ירוק.

בימים אלו נפגש אבישי עם אנשי החברה להגנת הטבע, המקווים להביא לשמירת המקום. נותר רק לקוות כי הפעם יהיו להבטחות גם תוצאות בשטח.

קישורים

גני תקווה: גבעת הצבעונים תהפוך לשמורת טבע, ynet

http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3066238,00.html

הפרסום בפורום

http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=718&msgid=110002901

תמונות (חשוכות למדי)

גבעת הצבעונים גבעת הצבעונים

הערה
משיחה עם ראש המועצה עולה כי הגיש לפני כחודשיים תלונה במשטרה בעניין גניבת החול. זאת, בסמוך להעברה הרשמית של המקום לשטח השיפוט של המועצה.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 19 דצמבר, 2007 בשעה 0:00 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>