דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
23 ינואר, 2008

עצומת מדענים לריכוז החקלאות בערבה

עשרות מדענים חתמו בשבוע האחרון על עצומה הקוראת לראש הממשלה, לשרי החקלאות, הגנת הסביבה והפנים, ולפקידים, לפעול למען שימור השטחים הטבעיים בשטחי "קול אמריקה", מפני הכשרת שטחים לחקלאות. "אנו קוראים לרכז את אזורי החקלאות ולהשאיר שטח לא מופרע רציף לשמירת עולם הצומח והחי בשמורת טבע לדורות הבאים", כותבים המדענים.

לפני כ- 15 שנה התקיים מאבק ציבורי-סביבתי גדול לשמירת האזורים הטבעיים הייחודיים של צפון הערבה מפני הקמת תחנת "קול אמריקה". המאבק הצליח, ביטל את רוע התכנון והגביר את המודעות לחשיבות שמירת בתי הגידול הייחודיים באזור זה. לאחרונה מוצעות תוכניות להפיכת השטח הטבעי לשטח חקלאי.

"פיתוח חקלאי זה עלול להמיט שואה על העושר הייחודי והנדיר של האזור", כותב הזואולוג פרופ' אמוץ זהבי. זהבי, שהקים (וניהל) את החברה להגנת הטבע ואת המכון לשמירת הטבע באוניברסיטת ת"א, מסביר כי בדרום ים המלח וצפון הערבה נפגשים ארבעה נופים מדבריים מיוחדים, שחשיבותם גדולה לשמירת הטבע בארץ ובעולם: החופים הביצתיים עשירי המים של מלחת ים המלח; ביתרונות החוורים; שיפולי המכתש הקטן; ומישור הערבה.

"מבחינת עולם החי תהיה זו שגיאה לפזר גושי חממות בעמק הערבה ולשמר ביניהן שמורות קטנות. יש לרכז את איזור החממות ולהשאיר שטח לא מופרע ורציף לשמירת עולם החי", מסביר זהבי. כבר כעת קיימת ירידה דרסטית במספר הפרטים ואף הכחדה של מינים מקומיים כמו שועל חולות, חתול חולות, תחמס נובי ועקב עיטי, מתריעה העצומה. שימור האיזור, מזכירים המדענים, יאפשר גם קיום תיירות מדברית שיכולה להוות מקור פרנסה ליישובי הערבה.

קישורים
העצומה: http://www.teva.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/minshar2.pdf

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 23 ינואר, 2008 בשעה 15:15 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>