דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
8 יוני, 2008

גלילות מסע אחר

בחורף שעבר סיפרנו כאן על התוכניות לבנות אלפי יחידות דיור באיזור חוות הגז ההולכת ומתפנה של פי גלילות, אותן מקדם בין היתר מנהל מקרקעי ישראל. בחודש שעבר, עוד הרבה לפני אישורן הסופי של התוכניות, הגיע הטרקטור הראשון לשטח בו פורחת מדי חורף אוכלוסיית הנרקיסים הגדולה ביותר בארץ (בסדר, יש אחת יותר גדולה ברמת הגולן, אבל לא אנשים שכמותנו ייתנו לעובדות להרוס לנו סיפור טוב).

באופן אירוני משהו, מתברר שהיו אלה עבודות שמבצעת רשות העתיקות לבדיקת הימצאות עתיקות בשטח. השיטת שננקטה היא חפירת “חתכי בדיקה”, תעלות עמוקות הפורסות את השטח ברווחים של 6 מטרים לכל רוחב השטח. הקטעים בהם עבר המחפר נראים רע מאוד: ערימות העפר הארוכות שמשאיר המחפר בשני צדדיהן מתפרשות על רוחב של יותר משלושה מטרים, כש פה ושם מבצבצים מהן בצלים של נרקיסים שכנראה כבר לא יפרחו.

עוד מתברר כי העבודות, שאמנם נעשו בהתאם להנחיות ועדת התכנון, החלו ללא אישור רשות הטבע והגנים, שאף עצרה את העבודות בעקבות פנייתי (או שמא יש לכתוב "פניית כותב שורות אלה"). בתגובתה, הסתתרה רשות העתיקות מאחורי העובדה שהשטח אינו מוכרז כשמורת טבע, וטענה טענה מופרכת לפיה לא ידעה שיש ערכי טבע באיזור (מופרכת מכיוון שהשרות כבר עצרה להם את העבודות בשנה שעברה. לבקש תגובה?). נכון לשעת כתיבת שורות אלה טרם חודשו העבודות, אך מאוד יכול להיות שזה כבר קרה עד לשעת קריאתן. ההערכה היא שמייד עם השלמת בדיקת אגרונום שרשות הטבע חייבה את רשות העתיקות לבצע, יחזור המחפר לשטח.

אמנם יש מומחים שטוענים בתוקף שעבודות העפר ייפגעו פגיעה חמורה באוכלוסיית הנרקיסים יוצאת הדופן – פגיעה ישירה וכמו גם פגיעה משינוי משטר הזרימה שגורמות עבודות שכאלה, אבל ידיה של רשות הטבע כבולות למדי, והיא יכולה לעשות מעט מאוד נוכח הוראות ועדת התכנון. אם הדבר ישאר תלוי בה, ובה בלבד, לא מצפה למרבד נרקיסי גלילות עתיד מזהיר. או עתיד כלשהו.

אין לדעת אם מדובר בחלמאות או בציניות צרופה של מי משקדמים את תוכניות הבנייה, אבל מה שברור הוא שהדברים נעשים בסדר ההפוך. הדעת לא נותנת שבהכנת תוכניות בנייה יתאפשר ליזמים ראשית להעלות כלים כבדים על שטחים רגישים מבחינת ערכי טבע, ורק אחר כך לסיים את סקר החי והצומח, לא כל שכן בתירוצים של פעולות שמטקטן היא שימור.

מי שמנוסה בפעולה לשמירה על השטחים הפתוחים, מכיר את נטייתם של ערכי טבע ומורשת להיעלם באורח פלא בהתרגש עליהם תוכניות "פיתוח". נוכח הרגישות הגבוה של מקומות הנמצאים בשלבי תכנון, יש לשמור עליהם במשנה זהירות. מערכת התכנון חייבת לייצר מנגנון שידאג לכך שערכים הראויים לשימור לא ייפגעו בשלבים אלה.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 8 יוני, 2008 בשעה 11:13 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>