דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
26 יוני, 2008

תרמית ההתחממות הגלובלית

לפני כשנה שלח לי חבר מהגולה הדוויה קישור לקטע וידאו שהועלה ליוטיוב, "מה דעתך על זה?" שאל. היו אלה 10 הדקות הראשונות של סרט דוקומנטרי של הבי.בי.סי שענו לשם "תרמית ההתחממות הגלובלית הגדולה".

למרות שהיתה זו כבר שעת לילה מאוחרת מאוד, מצאתי את עצמי מרותק למסך הקטנטן, מוריד עוד קטע ועוד קטע מהסרט שמציג את תיאוריית ההתחממות הגלובלית כשקר מוסכם אחד גדול.

בתחקיר שעשוי באופן שבו עושים הבריטים הללו את העבודה, ניצבת לצד עדויות רבות של מדענים גם הוכחת המניעים הפוליטיים שהביאו לקידומה של היפותזה שעל פי המוצג בסרט לא נמצאו לה תימוכין במחקר. אהבתי במיוחד את אותו פרופסור מאלסקה שאמר בחצי חיוך שהקרחונים הנמסים הם תופעה אביבית, כמו השלכת בסתיו.

אצתי רצתי לחפש מה כבר כתבתי קודם לכן על התחממות כדור הארץ. לשמחתי גיליתי שלא יותר מדי. ירוק ככל שאהיה, גם קודם לכן לא הייתי מנביאי הזעם של ההתחממות הגלובלית. אפילו את הסרט של אל גור לא ראיתי. בשנה שחלפה מאז, אני מזכיר בכל הזדמנות שאני לא ממאמיני התיאוריה, ומביע חשש שהיא עוד תתפוצץ לנו הסביבתיים בפרצוף.

הפיתוי של אנשי הסביבה להעלים עין מהעובדות הוא גדול. בסרט נטען כי תנועת ההתחממות הגלובלית אינה תנועה סביבתית אלא תנועה פוליטית. כך או כך, הנושא הסביבתי הוא על סדר היום כפי שלא היה מעולם, כפי שהירוקים לא יכלו אפילו להעז לחלום לפני שנים לא רבות. אם את כל זה גרמה תיאוריית ההתחממות, אז מה לנו אנשי הסביבה שנתחיל לפשפש בציציותיה.

אסור להיכנע לפיתוי הזה. אם נמצא שמצד אחד עומדים שוחרי איכות הסביבה – או מי שמצטיירים ככאלה – ותומכים בתיאוריה מפוקפקת, ומצד שני עומדים חסידי הצמיחה הכלכלית והפיתוח ושוללים אותה, יצא שכרנו בהפסדנו.

ולגבי העניין עצמו? הפוליטיקה היא פוליטיקה, והתיאוריה היא תיאוריה, אבל מיליארדי בני אדם לא היו מאמינים בה אלמלא משהו בתוכם, אותו דבר שיושב באיזור הסרעפת וחזק יותר מכל לוגיקה או רציונל, היה אומר להם שמשהו מאוד לא טוב קורה.

בני האדם בעולם המתועש חשים היטב שהכיוון לא טוב. אנשים מודעים יותר לזיהום סביבם על החוליים שהוא גורם, ומודעים לקשר שלו לשימוש החזירי במשאבים, ולגלגלים שמניעים את כל זה. אבל המודעות לכל זה אינה מביאה לבדה לאמונה בתיאוריית ההתחממות הגלובלית גם לא הריקנות שמולה מוצאות עצמן הבריות ככל שהן נתקעות עמוק יותר בתרבות הצריכה.

מה שגורם להמונים להאמין בתיאוריית ההתחממות הוא שילוב של שני דברים – האחד, היא התחושה שמזג האוויר השתגע. גלי החום, השיטפונות, הבצורת, מוילמה ועד קתרינה, מפאריז ועד ויאטנם, מאות ואלפי הרוגים בעולם השלישי שבקושי חוצים את המסננת הגסה של עורכי החדשות. מתחמם, מתקרר, תיאוריה כזו, תיאוריה אחרת, גזי חממה או לא גזי חממה – על זה מוזמנים המדענים להתווכח עד אלף. לשאר הבריות מספיקה ההבנה הבסיסית, שמשהו משתבש.

הדבר השני הוא פחד אלהים. לאו דווקא זה הפרטי שלנו, אלא בכלל הפחד הקמאי מפני האלים וזעמם, משהו שאנחנו נורא רוצים לחשוב שייך להיסטוריה הרחוקה, או לפחות לשבטים נידחים, אבל הוא כאן ועכשיו.

אם לא די בתופעות אקלימיות, רעידות האדמה ושאר אסונות הטבע, משלימים את התמונה שהטבע – שכולם כבר יותדעים שאנחנו מכסחים לו את הצורה – נוקם. תיאוריית ההתחממות הגלובלית משלימה פה את החסר בצורת הסבר מדעי, זה הכל. המחשבה שהאנושות הגזימה, ושומה עליה שתיענש על כך בידי האלים – קיימת בלעדיה.

השבוע פורסם שהאובזרוור הבריטי גילה שרוב הבריטים אינם מאמינים כי שינויי האקלים נגרמים מפעולותיהם של בני האדם. אחת הסיבות לשינוי בדעתם של האנגלים היא אותו סרט של הבי.בי.סי. יותר מכל שמחתי לגלות שהסרט נקנה על ידי ערוץ yes דוקו תורגם לעברית וומשודר גם באינטרנט. בעיקר אם הסביבה חשובה לכם – פנו לעצמכם שעה ושבו לראות.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 26 יוני, 2008 בשעה 20:47 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>