דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
31 אוגוסט, 2008

מוללים את המוח

הסיפור של השכונה המתוכננת על שפת המצוק של מכתש רמון אינו חדש. משרד השיכון מקדם בנייה של שכונת צמודי קרקע חדשה קרוב מאוד לקצה המצוק, דווקא בהר גמל, והמתנגדים מתנגדים.

אלה שולפים נגד הבנייה את טיעוניהם גם הם לא חדשים ברובם: פגיעה בייעודה של העיר כאטרקציה תיירותית ובעתידה הכלכלי, החלטות הממשלה לשימור ארץ המכתשים, הפגיעה בסיכוי להכרה מאונסק"ו, החשיבות הנופית של הר גמל וסביבתו (המצפה שייחודו בשטח הפתוח שסביבו, "המעניק לצופה תחושת מרחב מדברי טבעי ואיכותי"), חשיבות העתיקות במקום ("מצפה רמון העתיקה", אתר מרכזי מתקופת האבות), החיוניות שבהשארת מקום לטיילת המצוק, הבעייתיות שבפיזור שכונות העיר, וגם תוכנית האב החדשה של העיר שמבוססת על עקרונות הקיימות.

את הטיעונים המפורטים ניתן למצוא במכתב שנשלח ביולי למנהל מינהל התכנון במשרד הפנים, האדריכל שמאי אסיף, על ידי "אזרחים למען סדר יום ירוק למצפה רמון". ניתן להגיע לנוסח המכתב דרך עמוד המאבק שפתחה החברה להגנת הטבע באתר האינטרנט שלה. מכתב מעניין.

במשרד השיכון מאמינים מן הסתם שעל מנת לחזק את מצפה רמון חשוב ליצור איזו שכונה אטרקטיבית ביישוב, ומה יותר אטרקטיבי באיזור מבית צמוד-קרקע עם נוף למכתש?

הפרספקטיבה (הצרה משהו) של אנשי המשרד השיכון מטרידה, אך מטריד הרבה יותר לגלות שוב שהליכי התכנון המקוצרים של שנות ה-90 עדיין בתוקף. בעקבות גל העלייה הגדול חוקק ביולי 1990 חוק הליכי תכנון (הוראת שעה), התש"ן-1990, על פיו החוק הוקמה בכל מחוז ועדה לבנייה למגורים ולתעשייה (ול"ל). בעניים ירוקות, תקופת הוללי"ם היא אחת מתקופות השפל הגדולות של מערכת התכנון.

הוראת השעה (שפגה אחרי 5 שנים) אפשרה אישור תוכניות להפיכת שטחים פתוחים לאיזורי מגורים לא רק בקצב מזורז, אלא גם בתנאים של מצב חירום: יכולת ההתנגדות לתוכניות הייתה מוגבלת, נשללה זכות הערעור מהמתנגדים וסמכויות הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים הופקעו מידיה בפועל. בקיצור – חגיגה במסגרתה אושרו ללא דיון ראוי מאות אלפי יחידות דיור בהליך מקוצר.

מצב החירום חלף, אבל התוכניות עדיין כאן. למרות שהחוק עצמו מתנה את התוכניות בתחילת בנייה תוך שלוש וחצי שנים, בפועל הן מקבלות שוב ושוב תוקף, ומונחות עדיין על שולחנות הדיונים של הוועדות השונות. כך גם התוכנית בהר גמל – אמנם מכניסים בה שינויים ומתקנים ויש לאשרה מחדש, אבל בבסיס התוכנית שנדונה כעת עומדים התוכנית שאושרה בול"ל וגבולותיה (קרי המרחק מהמצוק). הגיע הזמן לבטל כליל את כל התוכניות שאושרו כך. אין כל סיבה שבעולם שבגלל מצב חירום שחלף לפני יותר מעשור, ייהרסו שטחים פתוחים שבתנאים רגילים לא מאושרת בהם בנייה. טוב היה אם מי מחברי הכנסת הירוקים או המתיירקים, היה דואג לכך באמצעות תיקון החקיקה.

קישורים

http://www.teva.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/lettertoShamayAsif.pdf

Posted by גילי in כללי

2 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 31 אוגוסט, 2008 בשעה 10:46 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

2 תגובות to “מוללים את המוח”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

    האם תוכל לספר עוד על השכונה?הציעו לי לרכוש שם ואיני רוצה לפגוע בטבע. מה קורה שם כעת?אוגוסט 2010

  2. גילי סופר – לא עָרוּךְ » Blog Archive » הדבשת של מנהל מקרקעי ישראל says:

    [...] רמון. המדובר היה בתוכנית שאושרה עוד ב-1995 במהלך מהיר (ול"ל) מתוך כוונה לספק דיור לעולים החדשים שאמורים היו להגיע [...]

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>