דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
25 נובמבר, 2008

כאילו ירוקה. תוכנית רצועת הנופש

רמת השרון מתגאה בתוכניות ירוקות, אך כשמבררים מעט, מתברר שהתמונה לא כל כך ורודה. בשבוע שעבר דחתה וועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ערעור שהגישה עיריית ת"א בנושא תכנית "רצועת הנופש" שמקדמת עיריית רמת השרון בשטחים שמדרום לכביש 5 (רש/763/1). בעקבות ההחלטה מיהרה עיריית רמת השרון להוציא הודעה בה היא מברכת על ההחלטה ומסבירה כי "ראש עיריית רמת השרון, איציק רוכברגר, רואה בתכנית רצועת הנופש בשורה ירוקה חשובה ביותר עבור תושבי רמת השרון. מדובר בשטח כולל של- 3500 דונם (בין צומת מורשה במזרח לכביש 2 במערב), שיכלול בין היתר הקמת פארק לאומי ירוק (מטרופוליני) מהגדולים בארץ, שישתלב במרכז הטניס של רמת השרון ובשטחי הכפר הירוק.

עוד נאמר שם כי "מתוכננים באזור גנים בוטאניים ומיזמים חקלאיים שיהיו פתוחים לקהל, כאשר מוקדי הפעילות יחוברו על ידי שבילי הליכה, מסלולי רכיבה על אופניים ויכללו גם מתחמי פעילות ספורט ומחנאות, ריאות ירוקות, מרכז גלישה "אקסטרים" לבני הנוער ועוד". ממש להזיל ריר ירוק. הבעייה היא שלא כולם רואים בתוכנית בשורה ירוקה.

התנגדותה של תל אביב לתוכנית נבעה בעיקר מהצמדת הבנייה הרוויה לשכונות של תל אביב, וניתוק השכונות החדשות של רמת השרון מעיר האם שלהם (וגם מרצונה לספח לעצמה שכונות אלה). אנשי שמירת הטבע, לעומת זאת, מתקוממים דווקא מכך ששדות התורמוסים ובריכת החורף שבאיזור מיועדים לבנייה, בעוד הפארק מתוכנן בשטחים של שדות תפוחי אדמה ובוטנים – שטחים נטולי ערכי טבע.

עמית מנדלסון, מנהל פורום שמירת טבע בתפוז, ופעיל סביבתי מוערך, בדק בעבר את הנתונים שהוצגו בתוכנית, וגם ערך כמה חישובים לגביהם. זו ההזדמנות להתנצל על ריבוי המספרים שלהלן, אך נדמה כי דווקא החשש מהתמודדות עם המספרים, מאפשר למי שמעוניין בכך לזרות חול ירקרק בעיני הציבור.

מנדלסון מסביר כי השטח שנחשב כשטח ירוק כולל למשל את המתחם הבנוי של מרכז הטניס, שטחי חנייה נרחבים, איי תנועה בין מחלפים עתידיים, ובנייה בכפר הירוק. על פי חישוב שערך, כל אלה מגיעים לכדי 39% מהשטח אותו מגדירה העירייה כירוק. גם על יתרת "השטח הירוק" יש תוכניות לא ממש ירוקות.

"כפי שגיליתי ב-2007, גם חלק מהשטח שמוגדר כשטח ירוק בתוכנית, מיועד כבר לבנייה בתוכנית בינוי מפורטת", מציין מנדלסון. אישור תוכנית רצועת הנופש סולל לדבריו את הדרך לאישור תוכנית באזור שממערב לבית הקברות קרית שאול, ותוכנית בנייה נוספת באזור מחלף מורשה – שתי תוכניות שהוכנו כבר לפני ארבע שנים. תוכנית מפורטת לשטח שמצפון לצהלה, מזהיר מנדלסון, תוגש מאוחר יותר, כנראה כי ההתנגדות של תושבי צהלה חזקה יותר.

עוד מציין מנדלסון כי לפארק המטרופוליני מוקצים 494 דונם בלבד (15% מתחום התוכנית) ולשימור ערכי טבע ונוף לא מוקצה כיום ולו דונם אחד. "עוד כמה עשרות דונמים (המחושבים כשטח ירוק), מוגדרים כשטח לטיפול נופי בשולי כבישים, הכלואים בין מחלפים ואינם משרתים את כלל הציבור".

הודעת העירייה מסבירה כי "חשוב להדגיש: שמונים אחוזים מתכנית רצועת הנופש מהווים שטח ירוק – עובדה שבעקבותיה אפילו החברה להגנת הטבע הסירה את התנגדותה לתכנית". מנדלסון, אשר ראה בעיתונות המקומית ידיעה שהתבססה על ההודעה (והדגישה את שחשוב להדגיש), מיהר לפנות לחברה להגנת הטבע בעניין, בהזכירו כי הסרת ההתנגדות לתוכנית לא נעשתה בנימוק זה, וכי החל"ט אף הוציאה בזמנו מכתב לוועדה המחוזית המבהיר זאת. תגובת קהילת החברה להגנת הטבע בתל אביב לא מותירה מקום לספק: התוכנית רחוקה מלהיות חלום ירוק.

"תוכנית 'רצועת הנופש' לא תשמור על הטבע הקיים במחוז תל אביב", מכריזה תגובתה של החל"ט, ומזכירה כי התוכנית כוללת בנייה של 6,100 יחידות דיור בבנייה רוויה, וכן התווית דרכים, שטחי נופש וספורט וכן שטח עבור הפארק המטרופוליני. "אם כל הרצועה החלה את דרכה כרצועה ירוקה כולה, הגיע 'כביש הנופש' וביתר אותה, אם השטח הוגדר בזמנו 'שטח ציבורי פתוח', הגיעו המגורים של רמת השרון, מילאו אותו בבינוי, וגרמו להרחקת המשתמשים התל-אביבים מהירוק. אם בעבר היה "הכפר הירוק" מוסד חינוכי חקלאי, הרי שכעת נראה כי השאיפות המגולמות בתכנית זו בדמותם של 85,000 מ"ר הן אולי להותירו כמוסד חינוכי, אולם הרבה פחות חקלאי. אם השטח הזה סומן כ"רצועה הירוקה" (Green Belt) של תל אביב, המפרידה בין הרשויות, וממשיכה את הפארק המטרופוליני עד לים, הרי שיחד עם תכנית גלילות הפך השטח לקטוע, מועט בהשפעתו על הסביבה, ומשני מול שימושי הקרקע האחרים בסביבה.

עיקר טענת החברה להגנת הטבע היא שקיימת סתירה עמוקה בין מטרות התוכנית "לשמר ערכי טבע, נוף ותצפית" ובין פרטי התוכנית המציגים תמונה שונה לחלוטין. בשטח התוכנית נותרו מתחמים שבהם מתקיימים ערכי טבע ייחודיים, דוגמת גבעת השקמים, בריכת החורף וחורשת הפקאנים מיועדים לבנייה ואינם מוזכרים בתכנית. בנוסף, בתחום רצועת הנופש קיימים 4 מיני צומח נדירים מאוד בישראל, אחד מהם ידוע כיום רק מתחום התוכנית (טופח רב-עלעלים), 3 מיני דו-חיים בסכנת הכחדה בארץ (חפרית, טריטון וקרפדה) ומגוון בעלי חיים (בפרט באדמות הכפר הירוק), כל אלה, מסבירים בחברה להגנת הטבע, לא יישמרו בשל חוסר ההתחשבות התכנונית בערכי הטבע הקיימים באזור.

עם דחיייתה הערעור של עיריית תל אביב, ניתן האישור האחרון לתוכנית רצועת הנופש, והיא יוצאת לדרכה. רוכברגר מבטיח כי כבר בחודשים הקרובים יתחילו לקדם את התוכנית במלוא המרץ. אפשר להאמין לו: 6,000 יחידות דיור הן לא עניין של מיליונים, הן עניין של מיליארדים. עם 85% תמיכה בקלפיות, וקואלציה מקיר לקיר במועצת העיר, לא נראה שיש משהו שיכול לעצור אותו.

קישורים

רצועת הנופש, מצגת ההתנגדות של עמית מנדלסון

http://www.inature.info/w/images/8/89/Vacation_strip.pps

פורום שמירת טבע:

http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?id=718

בעיניים כלכליות:
מוסדות התכנון אישרו עוד 6,000 דירות לרמת השרון

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3465344,00.html

בעיניים מקומיות
נדחה ערעור עיריית תל אביב כנגד רצועת הנופש

http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3625012,00.html

שלא כדרך הטבע – טיול עם עמית מנדלסון לרצועת הנופש, לפני הבולדזרים

http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3252303,00.html

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 25 נובמבר, 2008 בשעה 1:14 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>