דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
2 דצמבר, 2008

סולרי על הגג

לא מדובר בהמצאה חדשה: האפקט הפוטו-וולטאי מוכר עוד מראשית המאה ה-19, וכבר ב-1958 שיגרה בריה"מ את הלוויין הראשון שעשה שימוש בפאנלים סולאריים, אך לאחרונה הפכה התקנת לוחות סולריים לייצור חשמל על גג הבית לאפשרות מעשית וכדאית כאחת.

לוח או פאנל פוטו-וולטאי הוא לוח הבנוי תאים תאים ההופכים את אנרגיית האור לאנרגיית חשמל. התאים שבשימוש כיום מורכבים משתי פיסות סיליקון מוליך למחצה, אשר פגיעת חלקיק אור (פוטון) גורמת למעבר אלקטרון בינהן. תנועה זו של אלקטרונים היא למעשה זרם חשמלי. בעצם, כולנו מכירים את התאים הללו, לא רק כאותן כנפיים של לווינים שרואים בתמונות, אלא גם מהמחשבונים שמופעלים באמצעות אור.

כהרגלן של טכנולוגית רבות, המתין הפאנל הפוטו-וולטאי (PV) לתורו. הדלקים המחצביים שלטו שנים ארוכות בכיפה נוכח כדאיותם הכלכלית. עתה, משעולה המודעות לנזקי הפקת האנרגיה באמצעות שריפה – בעיקר זיהום אוויר ופליטת co2 – הגיע תורן של האנרגיות המתחדשות. רצונו של המערב להשתחחר מהתלות בנפט וביצרניותיו, תורם גם הוא את חלקו להתפתחות התחום.

הספקם כל 10 מ"ר רבועים של פאנלים סולאריים הוא קילווואט מותקן אחד, הם מייצרים בשמש הישראלית 140-160 קוט"ש בחודש, ומחירם עשרות אלפי שקלים. לכן, לא פלא שעד הקיץ האחרון ייצרו חשמל מהשמש בישראל במקומות בודדים ומבודדים, ובנפרד מרשת החשמל הארצית.

כל מערכת לייצור חשמל ניתן לחבר לרשת הארצית: כל עוד הצריכה גדולה מהייצור, מוזרם חשמל מהרשת למערכת, וכשהייצור גדול מהצריכה – למשל בשעת צהריים כשאין איש בבית – החשמל פשוט זורם בכיוון ההפוך. היתרון הבולט שבחיבור לרשת הוא ביטול הצורך באגירת האנרגיה בסוללות. בנוסף לעלות הכלכלית הכרוכה בכך, לסוללות נזק סביבתי לא מבוטל: הן עשויות חומרים מזיקים לסביבה שאינם מתפרקים בטבע, ושהפקתם צורכת שטחים אדירים מכדור הארץ ואנרגיה רבה להובלה.

ביולי האחרון נכנסו לתוקפן התקנות לעידוד ייצור חשמל ביתי, באמצעות תעריף מיוחד עבור "חשמל ירוק" שמכניסים לרשת הצרכנים (שהפכו ליצרנים). מונה מיוחד מודד בנפרד את כמות החשמל היוצאת מהרשת הארצית ואת זו הנכנסת אליה. על פי התקנות החדשות משלמת חברת החשמל בעבור חשמל עודף זה 2.01 שקלים לקוט"ש – יותר מפי 4 מתעריף החשמל הביתי.

התעריף המיוחד הפך את מערכת ה-PV הביתית לכדאית לא רק מבחינה סביבתית, אלא גם מבחינה כלכלית. זמן החזר ההשקעה (במחירי השוק הנוכחיים) התקצר לכ-10 שנים, כלומר תשואה שנעה סביב ה-10% בשנה. התשואה גדלה ככל שהמערכת גדולה יותר, וגבוהה יותר בדרום הארץ שם יש יותר שמש. בנוסף, יצאו שני הבנקים הגדולים, "הפועלים" ו"לאומי", בחבילות מימון מיוחדות למערכות אלה. הבנקים שמבקשים למתג עצמם כבעלי אחריות חברתית-סביבתית, ניצלו את ההדמנות להציע מוצרים פיננסיי ירוק לציבור שמבין את הכדאיות הכלכלית,אך אינו יכול לממן את המערכת. עם זאת, בחברות המתקינות את המערכות מספרים כי הגידול הוא בעיקר בהתעניינות, ולא בעסקים.

בין הראשונים להתקין מערכת שכזו היו גד ומרים מירון ממושב מולדת. מירון מספר שהכיר את הרעיון דווקא בהולנד – לא ממש ארץ שכורת שמש – שם, הוא מספר, יש לא מעט פאנלים על הגגות בזכות תמריץ דומה. כשהחל לברר באשר לאפשרויות בארץ, אמרו לו הספקים שימתין מעט עד שיאושרו התמריצים.

מירון התקין מערכת בגודל של 3750 ואט מותקן בעלות של 115 אלף שקל. "זו הוצאה גדולה", אומר מירון, "אבל מה הערך האלטרנטיבי של הכסף"? לדבריו, כעסק כלכלי זה לא כדאי, ומושבניק שקונה עגלים ומוכר אותם תוך שלושה חודשים מרוויח יותר, "לפרטיים זה קורץ יותר". אורך החיים של המערכת הוא 25 שנה, אבל גם הוא לוקח בחשבון רק את 20 השנים שהמדינה התחייבה לקנות מהם חשמל ביוקר. אם יחזירו את ההשקעה תוך 10 שנים כמתוכנן, יישארו להם 10 שנים להנות מחשמל חינם. "חשיבה ירוקה היא חשיבה לטווח ארוך".

מירון מספר שזכה לשיתוף פעולה טוב מחברת החשמל. "הם היו אמנם מקובעים במחשבה, אבל ככה עובדים ארגונים כאלה". כשפנה אליהם אמרו לו שיעשו הכל על מנת שהמערכת תעבור את הבדיקות והאישורים. אנשי החברה, בדקו את מערכת החשמל הביתית בקפדנות, העירו את הערותיהם (הבית צריך היה הארקה חדשה, ובארון חשמל נדרשו מספר תיקונים), ואישרו. למרות שהחוק מקצה לכך 90 יום, תוך חודשיים המערכת חוברה. "הם מאוד מקצועיים". הבעייה היחידה הייתה עם התשלום (1018 שקל על החלפת שני השעונים): הוא הראשון שפנה אליהם ולא היה לזה מקום במחשב, אך גם זה נפתר.

"בסך הכל מאוד אני מבסוט מהנושא הזה" אומר מירון שעוקב באיטנטרנט אחרי תפוקת החשמל הביתי שלו באופן יומיומי, וגם רואה כמה גזי חממה הוא חוסך. עם ההתקנה בתחילת ספטמבר הגיעה המערכת להספק של 18 קוט"ש ביום, ועתה, עם השינוי בזווית השמש, בשעות האור, וריבוי העננים, ההספק יורד. החשבון הוא מורכב, מסביר מירון, וזה לא מתאים למי שלא מתעניין בזה.

כמה בדיוק מייצרת המערכת ידע מירון רק תוך שנה, וזו כנראה הסיבה שהתחום עדיין לא נוסק. מתברר שעד שיהיו תוצאות בשטח, ולא רק תחשיבים מורכבים, צריך גם מרכיב אידיאולוגי על מנת להחליט להתקין מערכת שכזו. מירון מעיד על עצמו שהוא בכיוון הירוק, כהגדרתו. "זה גם עוזר להחליט".

במוצרים ובטכנולוגיות סביבתיים טמונה סכנה: הם מסתירים את בסיס תפישת העולם הסביבתית – הצמצום. כמו לכל דבר גם למערכות פוטו-וולטאיות יש נזק סביבתי, גם הן לא בנויות ממשאבים בלתי מוגבלים, ומי שרוצה להיות באמת ידידותי לסביבה צריך לא רק להשתמש באנרגיה נקייה, אלא בעיקר לצמצם את השימוש החזירי באנרגיה בו לוקים כולנו לאחר שנים בהן האמינו שזה טוב לרווחה וטוב לכלכלה. התקנת מערכת סולארית יכולה להיות מתעתעת, וקיים חשש שזה ישמש לגלולה להרגעת המצפון שתביא דווקא להגדלת צריכת האנרגיה, ולא לחלק מקיום אורח חיים ידידותי לסביבה. מירון מספק תובנה מפתיעה בעניין.

אפשר היה אולי לצפות שברגע שהחשמל בבית משפחת מירון הפך לזול יותר ולפחות מזיק לסביבה, היד על המתג תהיה קלה יותר וצריכת החשמל בבית תגדל, אבל מה שקרה הוא בדיוק הדבר ההפוך. "כאשר אתה מייצר כאילו לבד את החשמל, הלך המחשבה על נושא החשמל מתהפך אצלך", הוא מסביר. לפחות במקרה של משפחת מירון, ברגע שהחשמל בבית הוא משהו שמייצרים לבד, מעריכים אותו יותר. מעניין לתת את הדעת גם על כך שככל שצריכת החשמל נמוכה יותר, כך אחוז השימוש בחשמל המיוצר באופן פרטי גדול יותר. להצליח לייצר את כל החשמל שלך בעצמך זה בוודאי משהו שממלא את האדם גאווה גדולה ותחושת סיפוק.

לכותב שורות אלה זה מזכיר דווקא שמן זית, ולא בגלל שבימי קדם שימש שמן הזית כמקור אנרגייה למאור. זה מספר שנים שאנחנו יוצאים מדי שנה למסוק לעצמנו זיתים לשמן, וחוזרים בסוף יום עבודה לא קל, עם פך המספיק לשנה שלמה. על פי המחמאות שאנחנו מקבלים הוא מוצלח גם באופן אובייקטיבי, אך טעם הוא כידוע דבר מאוד סובייקטיבי, והשמן שלנו הוא הטעים מכולם. כי הוא שלנו. כך גם טעמם של התבלינים והירקות האורגניים שאנחנו מגדלים בעצמנו. בעולם בו אפשר למדוד הכל בכסף, אנו נוטים לעתים לאבד את הקשר לפנימיותם של הדברים, ולשכוח שלקילוגרם עגבניות יש יותר ערך מאשר השקלים הספורים שהוא עולה, ערך שאינו תלוי בכוחות השוק או במחירי שעת העבודה של הפועלים הזרים. כשעגבנייה גדלה אצלך בחצר או במרפסת, והשקעת בה תשומת לב ואהבה, אתה חושב עוד פעם לפני שאתה זורק חצי ממנה לפח האשפה. מתברר שחשמל אינו שונה מעגבנייה מבחינה זו.

מאז הותקנה אצלם המערכת הפוטו-וולטאית, נקטו במשפחת מירון בצעדים רבים להפחתת צריכת החשמל. בין היתר החליף מירון את הנורות בבית לנורות חסכוניות, הוא דואג לכבות מכשירים שפועלים ללא צורך, ואפילו התקין בסלון הבית מערכת חיישנים שמכבה את כל מכשירי הבידור הביתי ברגע שעוזבים את החדר ל-10 דקות, וחוסכת חשמל רב אותו צורכים מכשירים שנמצאים במצב המתנה. גם משאבת המים בבריכת דגי הנוי שבחצר כבר לא עובדת ללא הפסקה, אלא רק 5 דקות בכל חצי שעה. מתברר, שאפילו בבית בו המודעות הסביבתית גבוהה, יש הרבה מקום להפחתת כמות החשמל הנצרכת, מירון עדיין מחכה לחשבון החשמל על מנת לדעת בדיוק כמה חסך, אך הוא מאמין שיביא לקיצוץ של מחצית בצריכת החשמל. "זה מדהים אותנו", הוא אומר, "יש לך יחס אחר לחשמל. זה לא סתם משהו שיוצא מהקיר ואתה לא רואה אותו".

קישורים

אישור התקנות
מהפכה בתחום החשמל בישראל, NRG

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/742/261.html

חבילות המימון
פרסום ראשון: חבילות אשראי סולארי

http://hasviva.co.il/?p=351

חברות מובילות בתחום
אינטרדן http://www.interdan.com
סולאר פאוור http://www.solarpower.co.il
G סיסטמס http://www.gsystems.co.il/
סולרי http://www.solari.co.il/

מחשבון גודל המערכת המומלץ והערכת עלויות וההכנסות ממנה, בהתאם לגודל הגג, האיזור בארץ, וחשבון החשמל החודשי שלכם

http://www.solarpower.co.il/?page=tools

המערכת של משפחת מירון, מעקב מקוון

http://www.solarpower.co.il/?project=SPG-2700

Posted by גילי in כללי

2 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 2 דצמבר, 2008 בשעה 5:04 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

2 תגובות to “סולרי על הגג”

  1. יואב אבירם says:

    נקודה מעניינת: יש התפתחויות משמעותיות בזמן האחרון בטכנולוגיה שעומדת מאחורי תאים פוטו-אלקטריים (אכן תחום חם). התפתחויות אלו יגרמו לשיפור היעילות של מערכות כאלו. יש סיכוי טוב שבתוך 5 שנים תהיה מערכת זמינה שתפיק יותר מפי 2 חשמל. זה טיעון חזק בעד המתנה לפני התקנת המערכות האלו מפני שאדם שיתקין מערכת בעוד 5 שנים יגיע לאיזון כלכלי לפני זה שמתקין אותה היום.

  2. רון says:

    גילי הגעתי במקרה לאתר והיה מעניין לקרא . אני גר בחול ועובד בתחום . הערה ליואב , תמיד יהיו אלה שיאמצו ראשונים והם מניעים את הגלגלים, בשנות השמונים קניתי מחשב, אז שברנו חסכונות עבור תואם יבמ עם מסך ירוק, כונן דיסקטים וכמה קילו זכרון, בהשוואה להיום אנו מקבלים יותר במכפלות, קמו תחומים נוספים ותעשיות חדשות, היום מחשב הוא מצרך נחוץ ןזמין. אתה צודק זה עדין לא כלכלי , אבל זה לא המדד היחידי, התרומה להאצת התעשיה ולהיותנו ירוקים וכאלה שישאירו עולם נקי לדורות הבאים היא משמעותית, וכמו שאמרת, זה יהיה זמין ומשתלם בעתיד,,, מי שיכול ורוצה להיות בקצה המוביל יבורך,,

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>