דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
21 דצמבר, 2008

פעיל: עזריה אלון

עזריה אלון הוא אחד מסמלי של שמירת הטבע והנוף בישראל. לא מוגזם לומר שפני הארץ היו נראים אחרת בלעדיו. איש רב פעלים, שהקים יחד עם אמוץ זהבי, את החברה להגנת הטבע בשנות החמישים, כתב וערך עשרות ספרי טבע, וממשיך כבר יותר מ-50 שנה לפעול ללא לאות לשיפור פני הארץ.
אלון היה שותף ראשי באינספור מאבקים לשימור טבע, שהמפורסם בהם הוא הקמפיין המצליח נגד קטיפת פרחי הבר. גם היום ממשיך אלון להדריך טיולים, לכתוב ספרים, ללמד, להופיע בוועדות תכנון ולשדר תוכנית רדיו שבועית. הוא גם טבע את הפתגם 'חכם השב'ל מן ההולך בו', המיוחס לא פעם למורשת הסינית או הבדואית. "לטבע אני לא דואג", מסביר אחד הציטוטים המפורסמים שלו, "אני דואג לאדם; עולם בלי פרפרים, בלי ציפורים ובלי פרחים הוא עולם שאני לא יכול להשלים איתו".

אלון חגג החודש את היום הולדתו ה-90. ולרגל אירוע ביקשנו לשאול אותו מה היה הדבר הכי משמעותי שעשה כפעיל סביבתי. "אני יודע מה להגיד?! הקמת החברה להגנת הטבע", ענה. "כל הדברים האחרים הם נובעים מהפעילות הזאת". אלון מסביר שהרעיון היה שלמען האדם ולמען המחר אנחנו צריכים לשמור על נוף הארץ, על ערכי הטבע על האויר על המים "ולא להשתולל". והרעיון הזה עבד דרך הקמת החברה, ודרך שיחות הרדיו הכתיבה וההסברה.

ומרומי 90 שנותיו, האם המצב היום טוב יותר או רע יותר משהיה בתחילת הדרך? תלוי בנקודת המבט. "תחשוב", הוא אומר, "כמה אנשים היו בארץ כשהתחלנו, איזה מפעלים תעשייה ובנייה היו, ותשווה למצב של עכשיו". כלומר אובייקטיבית, דברים נעשו הרבה יותר קשים, "מבחינת התודעה הציבורית השגנו הרבה מאוד, אבל מבחינה מעשית אנחנו עדיין מפגרים". בעיקר, מכיוון שמקבלי ההחלטות מדברים יפה, אבל עושים הרבה פחות.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 21 דצמבר, 2008 בשעה 11:53 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>