דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
16 אוקטובר, 2009

זהירות, רפורמה בתכנון

הפסטורליה בכביש המוביל לכרם מהר"ל נותרה כמעט כשהייתה. אמנם בימים אלה מרחיבים את כביש 4 צפונית לבנימינה, ובמקום העיקול המפורסם של המפגש עם פסי הרכבת בונים גשר גדול, אבל כשפונים מזרחה, לכיוון המושב, חוות מכורה, או יקב אמפורה, יש משהו מרגיע בכביש הישן והצר שזיתים עתיקים עומדים לו משני צדיו. הכניסה לכביש דרך הקניון הצר והקצר, כשיער חוף כרמל מימין ומשמאל, מוסיפה לו חן רב.

זה לא עניין של מה בכך, לפני שנים אחדות עלתה האפשרות שאת הפסטורליה שבכניסה לאותו קניון (שאינו קניון כלל, אבל נעזוב את זה) נחל מהר"ל, יחליף "פארק תעשייה ומסחר" שרצתה הרשות המקומית, מועצה איזורית חוף הכרמל, להקים. גם כן פארק. ועד הפעולה להגנת חוף הכרמל (שבינתיים התפתח לשדולת חוף הכרמל) יצא למאבק בתוכנית. למרבה המזל, המאבק החל בשלבים מוקדמים ביותר, והפעילים הצליחו לעצרה בוועדה המחוזית.

במחוז אחר, בזמן אחר, קבעה הוועדה המחוזית שגבעות הכורכר של נס ציונה, יישארו לאיריסים ולחובביהם. גם כאן, גם אם הקרדיט מגיע לפעילי סביבה, הייתה זו הוועדה המחוזית שביטלה את התכנית לבניית מגורים על "הגן הלאומי גבעות הכורכר", החלטה שבעקבותיה קבע בית המשפט שבעלי הקרקעות בתחום גבעות הכורכר לא יקבלו זכויות בנייה עליהם והציל בכך קטע חשוב מאחד מבתי הגידול הייחודיים ומאוימים ביותר במחוזותינו.

מבחינה תכנונית טכנית, מה שמחבר את הדוגמאות הוא שהוועדה המחוזית הייתה זו שעצרה תוכנית שאושרה בוועדה המקומית. ברמה המהותית מדובר על גבירת האינטרסים האזוריים, הכלליים יותר, על אינטרסים מקומיים. זה היה גם המקרה כאשר המחוזית דרום הייתה זו שעצרה את התוכנית לכריית פוספטים בשדה חצבה מערב – מאבק סביבתי מתוקשר יותר שנודע כהצלת איזור "ארץ בראשית", ושעיקרו היה הגנה על דרך הבשמים באיזור בקעת צין.

לא פלא איפוא, שעתה, עם הכוונה לחולל רפורמה במערכת התכנון שכוללת את ביטולן של הוועדות המחוזיות והעברת חלק מסמכותם לועדות המקומיות, חברו 14 ארגוני סביבה וחברה לקואליציה המנסה להעביר את רוע הגזירה. החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, האגודה לזכויות האזרח, מגמה ירוקה, שתי"ל, חיים וסביבה, האגודה לצדק חלוקתי, התנועה לאיכות השלטון, הקשת הדמוקרטית המזרחית, עמותת באר שבע ירוקה, אל"ס, אזרחים למען הסביבה בגליל, עמותת במקום ומכון השל – כל אלה יצאו בתחילת החודש שעבר בקריאה דחופה לשרי הממשלה לדחות את הצעת ההחלטה של ראש הממשלה בנושא הרפורמה בתחום התכנון והבנייה. הקריאה נפלה על אוזניים ערלות ו"חוק הרפורמה במוסדות התכנון" יוגש לכנסת בתחילת השנה האזרחית.

הדרך היחידה לשמור על שטחים פתוחים במציאות של ישראל הצפופה, מזהיר מרכז קואליציית הארגונים, ניר פפאי, היא בתכנון כולל. הועדות המקומיות, יש לציין, נשלטות על ידי ראשי הרשויות המקומיות. "כל מה שמעניין את הרמה המקומית הוא טווח של קדנציה במקרה הטוב, אין בלמים ואין איזונים. "להוריד את התכנון לרמה המקומית יוצר איום ממשי על הסביבה והטבע". פפאי, ראש אגף שמירת טבע בחל"ט, תוקף גם את אופן שבו מועברת הרפורמה, תוך דה-לגיטימיזציה של מערכת התכנון הקיימת על ידי נתניהו. "זה נעשה ברגל גסה וביד בוטה, ומזווית שהיא כל כולה אינטרסנטיות של קבלנים שיהיה להם יותר קל".

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום שישי, 16 אוקטובר, 2009 בשעה 3:15 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “זהירות, רפורמה בתכנון”

  1. פוסט שנה טובה | גילי סופר מסכם עוד שנה בהומפייג' 01/01/10 | הסביבה says:

    [...] – רפורמה בתכנון. [...]

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>