דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
6 דצמבר, 2009

בית הקוד הפתוח

"קוד פתוח משמש בעולם התוכנה לציון תוכנה שקוד המקור שלה פתוח ונגיש לכל מי שחפץ בו והוא חופשי לשימוש, לצפייה, לעריכת שינויים ולהפצה מחודשת לכל אחד ואחת", כך על פי הויקיפדיה, פרוייקט קוד פתוח בפני עצמו.

יש קשר בין קוד פתוח לבין אקולוגיה (וליתר דיוק לתפישת הקיימות). הקשר הוא בין היתר בכך ששניהם אינם מקדשים את זכות הקניין. שהכלכלה הליברלית ותרבות הצריכה, הן הכוח המניע העיקרי לבניית עולם שאינו בר קיימא בעידן שאנו יוצאים ממנו. לעומתן השיתוף, ובמקרה של הקוד הפתוח שיתוף המידע, הוא הדרך ליצור יחד עולם שנוכל לחיות בו. אפשר פשוט לראות בזה שימוש חוזר באחד המשאבים החשובים: המידע.

אחד הפרויקטים שמנסים לקשור בין השניים הוא פרויקט 'בית הקוד הפתוח' שיזמו האדריכל וינסנט ואן דר מולן, וארגון אנויו (Enviu) המקדם רעיונות הקשורים ביזמות בת קיימא חדשנית. המדובר הוא בפלטפורמה לעיצוב משותף של בתים בני קיימא על ידי אדריכלים מכל העולם.

יוזמת 'בית הקוד הפתוח' שמטרתה למצוא פתרונות לדיור בר-קיימא, בר השגה, ובר המרה, הכריזה על תחרות עיצוב בהתאם לשמונת עקרונות האקו-אדריכלות שניסחו אנשיה. העיצוב צריך להתאים למקום מבחינת ההקשר החברתי וכלכלי, לכלול את כל מעגל החיים של המבנה, להתחשב באקלים במטרה להנמיך את צריכת האנרגיה של המבנה, לדבוק בסטנדרטים של המבנים המקומיים, הפרדה בין הקונסטרוקציה לבין מעטפת הבניין הניתנת לפירוק, על העיצוב לספק אפשרות לארגון גמיש של הבית וחיים בני קיימא. והא צריך להיות בקוד פתוח: להתפרסם באתר האינטרנט של היוזמה, לעורר השראה באחרים, שיהיו רשאים להשתמש, לשפר, ולאמץ את הרעיונות. העיצוב הזוכה בתחרות, יזכה להיות מיושם בפרויקט גדול מאוד בגאנה, שבמערב אפריקה.

קישורים
אתר בית הקוד הפתוח

http://os-house.org

קוד פתוח, ויקיפדיה

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%93_%D7%A4%D7%AA%D7%95%D7%97

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 6 דצמבר, 2009 בשעה 4:10 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>