דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
12 ינואר, 2010

נפט ירוק?!

לפי שבועות אחדים נזעקו אחדים מתושבי איזור עמק האלה שגילו מתקני קידוח בחצר האחורית שלהם. מתברר שאלו הם קידוחי ניסיון גיאולוגיים של חברת IEI שקיבלה היתר לבחון את האפשרות להפיק נפט מפצלי שמן בשטח של 238 אלף דונם במרחב שבין בית שמש לקרית גת, וגם להפיקו במידה שתוכיח שהטכנולוגיה החדשנית שהיא מציעה היא ישימה וכלכלית.

פצלי שמן, סלעים שבתוכם יש חומר אורגני ממנו ניתן להפיק נפט, אינם דבר חדש. מספרים שבמישור רותם כבר מפיקה רותם אמפרט אנרגייה מכרייה פתוחה שלהם. בדומה למקורות אנרגיה אחרים, עניינה של האנושות בהם גבר מאוד בשנים האחרונות, נוכח המחסור באנרגייה. אכן, זו לא ההתחממות הגלובלית שגורמת לעולם לעבור לאנרגיות מתחדשות אלא עלות הפקת הנפט ההולכת וגדלה, והחשש שתיאוריית שיא תפוקת הנפט מתממשת לנגד עינינו.

'שיא תפוקת הנפט' או 'תאוריית השיא של האברט' מסבירה שמכיוון שבמשאב שאינו מתחדש עסקינן, זה רק עניין של זמן עד שתפוקת הנפט העולמית תגיע לשיא ולאחריו תפחת. מריון האברט, על שמו קרויה התיאוריה, חזה כבר ב-1956 כי תפוקת הנפט בארצות הברית תגיע לשיא בין 1965 ל-1970. זו הגיעה לשיא ב-1971, ומאז היא נמצאת בירידה. תחזיתו של האברט הייתה שהתפוקה העולמית תגיע לשיא בשנת 2000.

על פי רוב, הירוקים שמחים בעניין הזה: הנפט נגמר, ועתה יעלו האנרגיות המתחדשות על במת ההיסטוריה. אך ד"ר יובל ברטוב, מנכ"ל IEI, רואה את המציאות אחרת (אלא מה, הוא גיאולוג): אי אפשר להימנע משלב הביניים של הפקת נפט מפצלי שמן.

כמויות הנפט שמצוי בסלעים שמתחת לשפלת יהודה, מסביר ברטוב, יכולות לספק את צרכי האנרגיה של ישראל לדורות רבים מאוד. על הכף המאזניים הוא מניח חזון מפתה: עצמאות אנרגטית לישראל. ההסבר שלו על כך ששיא תפוקת הנפט כבר מאחורינו, התיאור שלו של ארה"ב וסין שבקרוב ייאבקו על כל טיפת נפט, מטריד מאוד. עד לא מזמן דיברו על פצלי שמן כעל משהו שממש ממש משאירים לדורות הבאים להתמודד איתו. ופתאום זה רובץ לפתחנו.

זה לא דמיוני, ולא עתידני. אנחנו יכולים למצוא את עצמנו הרבה יותר מהר ממה שאנחנו יכולים לדמיין עם מפעל ענק לחימום תת הקרקע (להאצת התהליך הטבעי של היווצרות הנפט), ושאר ניסוייים מדעיים במעבדות ענק תת קרקעיות, שראשיתן קדח בקוטר 30 סנטימטרים, וסופן מי ישורנו.

אם יש משהו שבאמת מטריד בעניין הזה, זה איך שהחבר'ה האלה עובדים. הם בכלל ירוקים. כשתומר גוטהלף היה על הקו בכובע היועץ המשפטי שלהם, שעתיים אחרי שהתחלתי לשאול שאלות, כבר נהייתי ממש מוטרד. זה, שתבינו, היה האיש אשר ניהל לפני הבחירות איזה צד משפטי במאבק הלא קטן שהתחולל בין "הירוקים" לבין "התנועה הירוקה" (גילוי נאות: הייתי חבר), כחלק מקרב הבלימה שניהלה התנועה הסביבתית נגד פאר ויסנר.

והם באמת באים בגישה סביבתית. הם מדברים (כיום) על לא להיכנס בכלל לשטח, אלא לעבוד באלכסון מכיוון תשתיות קיימות, על הרצון לשמוע איך התושבים חושבים שנכון לעשות את זה, ועל שימוש חוזר בחום בקרקע לאחר סיום הפרדת השמן. למרות שברטוב אומר בפה מלא שזו לא אנרגיה ירוקה, עוד יימכרו לנו את זה בתור נפט ירוק.

אין נפט ירוק. רק זהב שחור. גם אם יוציאו אותו הכי הכי בעדינות, עם השקעה של יחידת אנרגיה אחת בלבד לכל ארבע או חמש יחידות מופקות, נישאר עם נפט. כן כן, אותו נפט, אותם נפט ומוצריו, אותו הפלסטיק הרעיל בכל, אותם מפעלי זיקוק, אותו פיח, ואותו co2 שנפלט כשהוא בוער. נפט. דלק מחצבי שחור.

על הכף לא מונח רק אחד האיזורים הבלתי נגועים בישראל (החצר האחורית של כולנו, בעצם), איזור שידע בשנים האחרונות עדנה ירוקה, עם הרבה תיירות פנים, אופניים, ומיזמים אקולוגיים, ועם תוכניות למרחב ביוספרי. על הכף מונחת השאלה לאן אנחנו הולכים, לעוד סיבוב על הנפט או לכיוון אליו ילך העולם בסופו של דבר.

העולם מלא פתרונות אנרגטיים בני קיימא, והעתיד אינו בנפט. כך גם לדעת ברטוב, שמגיע מהמכון לחקר אנרגייה קולרדו, ויודע דבר או שניים על אנרגייה. מכוניות החשמליות כבר יש, טכנולוגיות תאי הדלק (מנועי מימן) כבר כאן, חוקרים ומפתחים בכל העולם עוסקים בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות יותר להפקת חשמל מהשמש, טובי המוחות בכל העולם – הם ומשקיעי הקלינטק שאיתם – נמצאים לאחרונה בתחרות קשה להשגת שלל אמצעים להפקת אנרגיה מתחדשת מכל ארבעת היסודות: האדמה, האוויר, המים, והאש (אנרגיה גיאותרמית, אנרגיית רוח, אנרגיית גלים, ואנרגייה סולארית), וגם מגידולי אנרגייה (מביו-דיזל ועד דלק אצות). העולם יודע פרץ של פיתוח דרכים לאצירת אנרגייה, לחיסכון בה, ולניהול חכם שלה – מבנייה ירוקה ועד רשתות חשמל חכמות. השאלה היא האם הולכים לשם, או בכיוון ההפוך. התשובה שלי לשאלה זו היא ברורה: בחיאת יובל, עזוב אותנו מהניסויים האלה.

קישורים

תושבים למען הצלת עדולם, אתר המאבק

http://saveadullam.org/

שיא תפוקת הנפט

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%99%D7%90_%D7%AA%D7%A4%D7%95%D7%A7%D7%AA_%D7%94%D7%A0%D7%A4%D7%98

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 12 ינואר, 2010 בשעה 15:48 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>