דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
4 אוקטובר, 2010

נמרים על הנייר

באוגוסט האחרון הכריזה ממשלת מינאמר על הפיכתה של שמורת הטבע בעמק הוקאוונג (Hukawng Valley) שבמדינת קאצ'ין (Kachin) לשמורת הטיגריסים הגדולה בעולם. על פי ההכרזה, שטח השמורה הקיימת ישולש, והעמק כולו יהפוך לשמורת טבע בת 17,477 קילומטרים רבועים – כשטחה של כווית.

הטיגריס ההודו-סיני ((Panthera tigris corbetti שחי בעמק הוא אחד מ-6 תת-מיני טיגריסים ששרדו בעולם. 2 או 3 תת-מיני טיגריסים נכחדו במאה ה-20 (מה נחשב מקור אמין לזה?). ההערכות באשר למספר הפריטים שנותרו מהם בטבע בעולם כולו נעות בין 350 ל-2500 פרטים. בשמורה הענקית מתקיימים עוד מינים נדירים בסכנת הכחדה, בהם נמרים ודובים.

אך יש מי שאינו קונה את הצהרות החונטה השלטת ברנגון: דו"ח שהוציאה לאחרונה רשת ארגוני החברה המקומיים KDNG (The Kachin Development Networking Group), מזהיר כי השמורה היא על הנייר בלבד ופועל מבוראים מאות אלפי דונמים על מנת להפכם למטעי קנה סוכר וטפיוקה.
הדו"ח חושף כיצד צי של בולדוזרים, טקרטורים ומחפרים עוקרים יערות, משחיתים את המסדרונות האקולוגיים ומותירים את שלטי השימור בשממה.

על פי הדו"ח, מאז שנת 2006 קיבלה חברת יוזאנה (Yuzana) – חברה בבעלות הטייקון הבורמזי הטאי מיינט (Htay Myint) המקורב לגנרלים השולטים במדינה – שטח של 800 אלף דונם סביב השמורה המקורית בלב העמק.

"ההרס בהוקאוונג שם ללעג את שמורת הטיגריסים", מסר דובר הארגון, אה נאן, "יוזאנה עושה ככל העולה על רוחה בסיוע הגנרלים ושתיקת שוחרי השימור".

הטיגריסים בעמק המריבה מצטלמים טוב, וזוכים לסיקור תקשורתי בנישת החיות הנכחדות, אך נראה כי העניין האמיתי הם בני האדם שחיים באזור הנרחב. לא רק חישות במבוק "מגלחים" הבולדוזרים של התאגיד החקלאי אלא גם מאות חוות מקומיות, אשר תושביהם מגורשים מהשטח. תזכורת אקטואלית לכך שלא פעם הצגת הקונפליקט "אדם מול טבע" היא מניפולציה שמסתירה את הקונפליקט האמיתי, ולכך שמי שפוגעים ללא רחם בסביבה הטבעית, נוטים לעשות זאת גם לסביבה האנושית.

קישורים

http://www.aksyu.com/images/research/TyrantsTycoonsandTigers.pdf

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 4 אוקטובר, 2010 בשעה 8:03 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>