דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
17 פברואר, 2011

מצעד האיריסים

אחד הפרחים המרהיבים בישראל הוא האיריס. קבוצת איריסי ההיכל, מונה כעשרה תת מינים המתחילים לפרוח בימים אלה, וצפויים לפרוח במועדים קבועים וממקומות קבועים עד לאמצע אפריל. האיריס, או האירוס (שני השמות תקניים) אינו מתפזר ומתרבה בקלות כמו מיני פרחים אחרים ולכן התפתחו תתי המינים במבנה גנטי שונה באיזורי הארץ השונים: איריס הארגמן, הגדל מאיזור חדרה ועד אשדוד, נוטה לצבע ארגמני, אחיו מהגלבוע סגול יותר בדומה לאיריס הנגב, ואילו האירוס השחום הגדל במדבר יהודה, בקעת ערד ובאר שבע, כמעט שחור. אחרים, דוגמת האיריס ההדור והאיריס השומרוני בהירים. כמעט לבנים.

לא בכדי האיריס הוא סמלה של החברה להגנת הטבע. הפרח המוגן, הוא אנדמי, כלומר שהמקום היחידי בכל העולם בו גדל איריס הארגמן למשל (המאויים שבהם) הוא מישור החוף של ישראל.העובדה שמדובר פרח גדול ומרשים, עם הקשרים תרבותיים היסטוריים ועכשוויים הפכה אותו למין דגל בשמירה על השטחים הפתוחים ברחבי הארץ. זה הזמן לצאת ולראות את היופי.

שם מועד פריחה אתרי פריחה
איריס הארגמן מאחר השנה. הפריחה התחילה ב-20 פברואר לשלושה שבועות בערך. לעיתים עד סוף מרץ. גבעות הכורכר נס ציונה, שמורת האיריסים בנתניה, שמורת אלוני קדימה, התחילו, יער קדימה
איריס נצרתי 1 במרץ. פורח כשבועיים הר יונה בין עין מאהל לאיזור תעשייה נצרת עלית, שמורות אירוס נצרתי, מורדות הרי נפתלי – נחל דישון, ליד עין אביב, וכן בגבעת המורה (נגישות קשה).
איריס ירוחם האיריסם שמעוד הפריחה שלו הכי נתון להשפעות מזג אוויר. על בד"כ מתחיל ב-10 במרץ. שמורת אירוס ירוחם. מישור ימין, חולות אפעה חולות ממשית.
איריס הנגב

קצת קטן יותר מאיריסים אחרים, אך בולט ממילא על רקע המדבר

מהשבוע ראשון של מרץ למשך. כשבועיים. נחל סכר, חולות שבטה (בק"מ ה-132 בכביש לניצנה), בקיבוץ מגן ליד הבריכה.

איריס הגלבוע

תחילת פריחה 15/3. כמעט שלושה שבועות. בהר ברקן והר יצפור שבגלבוע. בצפון השומרון (שמורת אום זוקא), בתוך היישוב חמדת.
איריס שחום

3 אוכלוסיות

אמצע מרץ לשבועיים המורדות המערביים של קובת אנג'מי, צומת רימונים (באבטחה בלבד).
20 במרץ, לשבועיים גבעות גורל (סמוך לצומת גורל וביעד דודאים), סביב אנדרטת הנגב בבאר שבע
1 באפריל, כשבועיים בקעת ערד: בגבעה מדרום לגן הלאומי תל ערד, צומת נבטים
איריס הגולן

פריחה קצרה: כ-10

ימים החל בשבוע השני של מרץ נחל סמך, על שביל הגולן מעל החיבור עם נחל אל על.
בשבוע האחרון של מרץ צומת מפלים. מפוזרים ברחבי רכס חזקה.
אירוס הדור שבוע ראשון של אפריל הר פועה בנחל דישון, סביב קיבוץ מלכיה (הרבה מפוזרים), תל אבל בית מעכה (ליד מטולה).
אירוס הדור, תת המין השומרוני שבוע אחרון של מרץ צומת מג'דל בני פאדיל. בכביש אלון לכיוון מעלה אפשריים. בתוך איתמר, במדרונות של הגבעה המערבית ביותר ביישוב. על כביש חוצה שומרון ליד הכפר עוצרין.

תודה למנהל גן הבוטני באוניברסיטת תל אביב, ד"ר יובל ספיר.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 17 פברואר, 2011 בשעה 12:03 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>