דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
19 מרץ, 2007

קטנה על איריסים

האיריס הוא אחד הפרחים הכי מרשימים שפורחים בארץ. כשאומרים איריסים, הכוונה היא בדרך כלל לאחד משמונת מיני האיריס השייכים לקבוצת האונקוציקלוס – סמלה של החברה להגנת הטבע. השם שנשתרש להם הוא 'אירוסי ההיכל', על שום החלל הגדול שמציע הפרח לחרקים ללילה. חוקר הטבע, ד”ר עזי פז, טוען שנים כי זהו השושן הנזכר במקורות, ומציע לקרוא להם 'איריסי השושן'. שמו הערבי, אגב – סאווסאן.

גודלו של האיריס הוא כגודל אגרוף גדול, ויש לו ששה עלים, שלושה מהם זקופים (דגלים), ושלושה מתעגלים כלפי מטה. אלו הם עלי השפית, הם בעלי צורת שפתיים חושניות, ועליהם כתם כהה שנועד ככל הנראה לכוון את החרקים המעופפים הרואים בו חור, לתעלת ההאבקה של הפרח.

האיריסים השונים, נמצאים עדיין בשלב ההתמיינות למינים, והם יכולים להפרות אלו את אלו. לכן חשוב לא רק שלא לקטוף את הפרח המוגן, אלא גם להקפיד על הוראת החוק האוסרת גידול ביתי של הפרח המרהיב. גידול של מין אחד בקרבת בית גידולו של מין אחר עלול להביא להפרייה בינהם, המכונה "זיהום גנטי".

השניים היותר ידועים בקבוצה, הם איריס הארגמן שמסיים בימים אלו לפרוח במישור החוף, ואיריס הגלבוע המפורסם שפורח בדרום הגולן, בגלבוע ובשיפולי השומרון המזרחיים. יש הטוענים שהאיריס השחום, תת מין של איריס הגלבוע, מופיע כבר באיזור היישוב כוכב השחר, אחרים טוענים שאת איריס הגלבוע ניתן לראות עד לאיזור תקוע.

המדבר הוא אחד המקומות בהם הכי מרשים לראות את האיריס: הפרח הגדול פורח יחידי על עמוד הפריחה הגבוה ומאוד מאוד בסביבתו החולית. איריס הנגב המסיים לפרוח בימים אלה פורח בצבע כחול-סגול. בין היתר ניתן לראותו בנחל סכר, בחולות שונרה (לצד כביש 211, בקילומטר ה-132 לערך), וליד ניר יצחק. איריס ירוחם פורח הן בשמורה הנושאת את שמו, לצד כביש ירוחם-דימונה, והן במישור ימין.

בעוד שרוב האיריסים בארץ הם בעלי כותרת כהה, האיריס הנצרתי שפורח באיזור נצרת, בגבעת המורה, ובמקומות בודדים בגליל העליון הוא מנומר. כמוהו גם איריס הגולן שמתחיל לפרוח במימים אלה. בקרוב יתחיל גם האיריס ההדור הגדול לפרוח בפריחה בהירה בעמק החולה וסביבו (אתרי הפריחה המוכרים הם ליד תל חצור, ונחל דישון), וכן בשומרון, שם פורח הזן ההדור השומרוני, הלבן כמעט.


איריס ירוחם צהוב
מופע צהוב, במקרה זה מירוחם, כך שזה של איריס ירוחם

איריס הנגב
שפתיים יישקו. אירוס הנגב

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שני, 19 מרץ, 2007 בשעה 1:41 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>