דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
20 מרץ, 2007

פעיל: פרופ' יורם אבנימלך

מי

פרופ' יורם (יוריק) אבנימלך, 70+, פרש לגמלאות ממשרת דיקן הפקולטה להנדסה אזרחית בטכניון

מה

לשעבר המדען הראשי של המשרד לאיכות הסביבה. הקים את הקמפוס הירוק בטכניון, יו"ר ועדת אבנימלך לבדיקת זיהום האוייר במפרץ חיפה, ומחבר ד"וח אבינמלך בעניין המחלוקת סביב חלוקת המים וייבוש שמורת עין גדי.

על הקמפוס הירוק

הכוונה היא לעשות את הטכניון לקהילה שחיה בהתאם לכללים נאותים מבחינת ההתחשבות בסביבה, ושכל האווירה בטכניון תהיה כזו. הרציונל הוא שאם בוגרי הטכניון, יהיו מודעים לנושא הסביבה אפשר יהיה לסגור המשרד להגנת הסביבה. כדי להגיע לזה לא צריך נאומים – צריך לחיות את זה.

על הסכם עין גדי

לאחרונה נוסחה "אמנת עין-גדי", הסכם בין הקיבוץ לבין רשות הטבע והגנים באשר לאופן חלוקת המים בשמורה. ההסכם מתבסס כביכול על דו"ח אבנימלך שקבע כי אין מחסור מים בשמורה אלא בעייה בניהולם, וגם מציע מנגנון לשימוש חוזר במי הנחלים.

"אם יש כאן חתימת חוזה, זה אבסורד". לדבריו אין דבר כזה, הסכם בין רשות ממשלתית לגוף פרטי על איזושהי חלוקת סמוכויות בינהם. יתרה מזו, "מים הם לא רכוש של איש אלא של המדינה שמקצה אותם לשימושים השונים, דוגמת מים לחצר, מים לחקלאות וכיו"ב. אין מצב חוקי שבו אני מקבל מים מהמדינה, ומוכר את זה לחברה פרטית". אבנימלך מזכיר כי 50% ממפעל המים שייכים לחברת יפאורה. "אני חושב גם שיש שם כמה דברים מטומטמים. למשל מפריע לי שכתוב שם שזה יתחיל לכשיהיו כל המערכות, זה אומר שזה יתחיל כשגם אתה תצא לפנסיה".

"אני חושב שיש כאן תעודת עניות לרשות שמשום מה רצה ומתרוצצת שנים על מנת לחתום על ההסכם הזה". בעצם טוען אבנימלך, הרשות היא בעלת הבית בשמורה, ולפחות במקרה של מי נחל דוד הנתפסים באמצע הנחל, יכלה הרשות פשוט להודיע לקיבוץ שעומדתץ להסיר את מתקן התפיסה ומציעה הללו להיערך לתפיסת המים במורד. "אין להם ביצים, מה אני יכול לעשות".

עם זאת הוא לא נזעק. "לדעתי, שיחתמו על מה שהם רוצים. כל מה שצריך זה להודיע ששני הגופים הללו חתמו הסכם, שיהיו בריאים, אבל זה לא מחייב אף אחד".


פרופסור יורם אבנימלך

"אני רוצה שיהיה לי נעים פה לחיות, ושלילדים שלי יהיה נעים פה לחיות ושלנכדים שלי יהיה נעים פה לחיות. אני לא מאמין שהמדינה תוכל להישאר אם לאנשים לא יהיה נעים כאן". אבנימלך

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 20 מרץ, 2007 בשעה 11:21 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>