דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
21 מרץ, 2007

לקראת פסח: טיולי רכבת

פסח הוא זמן מצויין לטיולי רכבת. ראשית, כי יש חול במועד הזה, והרכבות נוסעות. שנית מפני שזהו חג החירות, ונסיעה ברכבת – אפילו בארצנו הקטנטונת – טומנת בחובה תחושת חופש של ממש. המרחקים הנגמאים, היכולת של הילדים להתרוצץ תוך כדי נסיעה, הפרספקטיבה החדשה שמציעה שחרור מהנוף המוכר של צדי הכבישים, וגם השחרור מכובד הציוד שבתא המטען המתחלף בתרמיל קטן על הגב. טיול ברכבת מזכה גם בחופש הגדול ביותר: השחרור מן הנהיגה. מתי בפעם האחרונה יצא לכם לחלוף עשרות רבות של קילומטרים תוך כדי שאתם, נניח, משחקים במשחק לוח עם הילדים?

בטיולים בעולם, אני מאוד אוהב לעלות על חשמלית אקראית, לרדת בפרוורים, ולשוטט. לראות איך חיים האנשים שמעבר לחזית התיירותית שבמרכז. גם בארץ אפשר לעשות את זה, וללמוד דבר או שניים שלא ידענו על המקום בו אנו חיים. נציגנו החמוד לאירויזיון היה יורד בתחנה הישנה והיא הייתה לו מדינה אחרת, אפשר גם לרדת בכמה וכמה תחנות חדישות למדי, שמסביב לכל אחת מהן מדינה אחרת. עם זאת, לפני שאתם קופצים על הרכבת הראשונה לשומקום, כמה הצעות לטיול במקומות שנמצאים קרוב מספיק לתחנות הרכבת.

רמלה

רמלה היא אחת הערים המעניינות בארץ, בעיני לפחות. יש בה תערובת מופלאה של עדות ודתות, יש בה שרידים לעברה המפואר, יש בה מוזיאון קטן ושוק שוק, בריכת קשתות אחת, ואווירה מאוד מיוחדת. הכל במרחק הליכה מתחנת הרכבת של העיר.

מומלץ להתחיל במוזיאון שהוקם לפני שנים אחדות ברחוב הראשי, הרצל. מלבד שיעור קצר בתולדות העיר שהוקמה כבירת ג'ונד פלסטין בראשית המאה ה-8, התהפוכות שעברה בתקופה הצלבנית והממלוכית, החורבן שידעה ברעידות האדמה הרבות שפקדוה, וגם סיפור אחד על נפוליאון שירה מראש מגדל הכנסייה על המואזין שהעיר אותו מוקדם מדי בבוקר, אפשר לראות כאן ומוצגים ארכיאולוגיים והיסטוריים וגם דגמים של בריכת הקשתות והמסגד הלבן, שניים מהמונומנטים של רמלה שכדאי להספיק ולבקר לפני שייסגרו בשעות הצהריים. אם לא הדפסתם את המפה וחוברת התיירות המפורסמות באתר האינטרנט של העיר, זה המקום להתאפס גם על כיוונים.

במסלול הטיול שמציעה העירייה ממש במרכז העיר נמצאים הכנסייה הפרנסיסקנית בה נם נפוליאון וציור מקורי של טיציאן הנחשב לגולת הכותרת, המסגד הגדול (גמע' אל כביר) – מבנה כנסיה צלבנית מרשים שאוסלם עוד בתקופה הממלוכית, וגם השוק הקבוע ושוק יום רביעי המפורסם – שניהם ססגוניים במיוחד.

מתחם המסגד הלבן, ברחוב דני מס, נמצא ברשימה הישראלית לאתרי מורשת עולמיים. רוב רובו עיי חורבות, אך הצריח המפואר שנבנה בראשית המאה ה-14,ואפילו כיכב על השטר המנדטורי של 5 הלירות, שלם. 30 מטרים גובהו, 111 מדרגות מובילות לראשו, משם נשקפים מגדלי תל אביב וירושלים. מאגרי המים התת קרקעיים של המתחם נסגרו לפני כשנה מטעמי בטיחות בעקבות רעידת אדמה קלה.

בריכת הקשתות סגורה לרגל שיפוצים, ולכן לפני שמגיעים אליה, כדאי לברר האם השיפוצים הסתיימו. הבריכה, הזכורה כמקום משכנם של אלימלך זורקין וחבר מרעיו בסרט חסמב"ה, היא מאגר מים מקורה שנבנה במאה השמינית וסיפק מים לתושבי העיר, ושימש להשקיית הצאן. מדרגות תלולות יורדות לאולם הגדול והמקושת, שמואר דרך פתחים בתקרה ששימשו לשאיבת המים. במים סירות משוט ספורות, שניתן לשוט בהן. הכניסה אפשרית גם באמצעות כרטיס כניסה משולב למוזיאון ולמסגד הגדול, והיא (וכמו גם המסגד הלבן) נסגרת ב-14:30.

ברמלה נמצא גם המרכז העולמי של עדת הקראים, כת יהודית שנוסדה בבבל במאה ה-8, ומקיימת את מצוות המקרא ולא את דיני התורה שבעל-פה. במרכז שברחוב קלוזנר ובבית הכנסת שבו, ניתן לבקר בתיאום בלבד (9249104 – 08), ולקבל הסבר על תולדות העדה ועיקרי אמונתה. מרתק.

תיירות רמלה: 9771480 -08,
אתר עיריית רמלה: http://www.ramla.muni.il/

המגדל הלבן רמלה
המגדל הלבן

המגדל הלבן
ביום יותר טוב. המגדל הלבן

המסגד הגדול
כנסייה צלבנית מרשימה. המסגד הגדול

בריכת הקשתות
סגורה לרגל שיפוצים. בריכת הקשתות

שוק רמלה
לימונדה בשקל. בשוק

שוק ברמלה
שוק יום רביעי

עכו

תחנת הרכבת אמנם מרוחקת מעכו העתיקה מרחק 10 שקלים למונית, אבל יש לנצל כל תירוץ לביקור בעכו. בעכו העתיקה, שהוכרזה כאתר מורשת עולמית כבר לפני 5 שנים, עיר צלבנית שלמה. הרבה שינויים עוברים על המקום מבחינה תיירותית. התקציבים המוזרמים (ללא קשר לקופת העירייה) לשימור העיר, לפיתוח אתרי התיירות שלה ולשחזור מבניה העתיקים, מתחילים לתת את אותותיהם. מי שלא היה שנים אחדות בעיר, יופתע מהניקיון ומהיופי ההולך ומתגלה.

מרכז המבקרים שמפעילה החברה לפיתוח עכו העתיקה בגן הקסום שבסמוך למצודת עכו, הוא מקום טוב להתחיל בו את הביקור בעיר (כל נהג מונית יידע להגיע ל'אולמות האבירים'). תמורת שלושה שקלים אפשר לקבל כאן מפה תיירותית של עכו, וגם ייעוץ (שאפשר לקבל גם בטלפון 708020 -700 – 1), וכמובן לרכוש כרטיסי כניסה לאתרי העיר שבתשלום.

בסמוך למרכז המבקרים ניצבת המצודה העותמנית, אליה בוצעה 'הפריצה לכלא עכו' של האצ"ל, שם פועל מוזיאון אסירי המחתרות, המתחדש בימים אלה. אפשר לבקר בחדר הגרדום: מעל הרצפה הנפתחת חבל תלייה מרופט תלוי עדיין אל מול מילות ההמנון הלאומי המרטיטות על הקיר כל עוד בלבב פנימה. תאי הנידונים למוות משומרים, ותמונותיהם ניבטות מן הקירות. (5 שקלים. 04-9911375, 8:30-16:30 שישי עד 13:30. בשבתות ערבי חגים וחגים סגור).

רוב המבקרים רוכשים את 'הכרטיס המשולב', המקנה כניסה למתחם ההוספיטאלרי (אולמות האבירים) – מערכת מבנים צלבניים שעדיין הולכת ונחשפת, ובהם חדר האוכל הצלבני המרשים, למוזיאון עוקשי לאמנות, למנהרת הטמפלרים – מנהרה בת 900 שנה ו-350 מטר, שהתגלתה בשנות ה-90 ונפתחה לקהל לפני שנים אחדות, ולמיצג האור-קולי 'סיפורו של הבלן' בחמאם אל באשה. במחיר הכרטיס כלול סיור מודרך בן כשעתיים וחצי שעובר באתרים אלו, ובנקודות העניין שבינהם. בחול המועד (4-6 באפריל) יתקיים בעכו פסטיבל תיאטרונטו ואולמות האבירים יהיו סגורים לביקור שלא במסגרת ההצגות.(לפריטים: תיאטרון עכו 04-9914222).

את המסלול בין שני צדי העיר רצוי לעשות לא רק במנהרה אלא גם על חומות עכו המפורסמות. טיילת חומות הים מובילה אל הנמל, שם אפשר לשבת לשתות או לאכול משהו באחת ממסעדות הדגים הידועות שמול הכחול הכחול הזה. בכלל, אחרי כל כך הרבה היסטוריה כיף לפנות אל עכו של השוק, של המסעדות ושל נמל הדייגים והמסגדים. מהנמל אפשר לצאת לשיט חומות בספינה הגדולה 'מלכת עכו' או באחת מסירות הדייגים הקטנות יותר. מכאן גם אפשר להמשיך לטיול לאורך חומת הים המזרחית.

http://acco.org.il

אולמות האבירים
חדר האוכל הצלבני של אולמות האבירים. עכו העתיקה

נמל עכו
נמל עכו

בנימינה

יש משהו נינוח באוויר של בנימינה. הבתים הקטנים והישנים, דקלי הוושינגטוניה הגבוהים, השקט שמופר מדי פעם בצפירות קטר. הירידה מהרכבת במושבת הברון הראשונה שהוקמה לאחר מלחמת העולם הראשונה מאפשרת להתחבר לזמן אחר ולקצב חיים אחר.

לא אימפריה של תיירות בנימינה, אבל למתענינים היא מציעה יותר משמץ של הצצה לעברה. 'העמותה לשימור ושחזור עבר המושבה' מציעה סיור בן שעה וחצי בתחנת הנוטרים של בנימינה ובבית הראשונים – מעין מוזיאון קטן שהוקם במבנה של אחד מראשוני בנימינה. בתחנת הנוטרים יש תצוגה של פעילות הנוטרים ושיחזור תחנת שידור חשאית שהיתה בשימוש בימי ההגנה. בתיאום מראש (10 שקלים למבוגר, 9 לילד). בעבור תוספת של 2.5 שקלים אפשר לבקר גם ב"תפארת בנימין", בית הכנסת הראשון של המושבה. העמותה מציעה גם סיור מודרך בעקבות סיפורי ראשונים ברחובות המושבה שבניגוד למושבות רבות נותרה מושבה. (בתיאום מראש 054-5728080).

אפשר גם לעשות סיור מזמר בתחנות חייו ובמושאי שיריו של בן המושבה, אהוד מנור. סיורים תיאטרליים בעקבות שירי מנור עורך שלמה מוסמן, המספר סיפורים ששמע ממנור עצמו. מדריכת הטיולים מיכל קנדל מקיימת סיור מזמר בבנימינה המשלב את סיפורי בנימיניה ועם הסיפורים שמאחורי השירים של מנור. (מיכל קנדל: 050-4898639, שלמה מוסמן 09-7652130)

יקב בנימינה מציע סיור בתשלום הכולל הסבר על תהליך הכנת היין ועל ההיסטוריה של המקום. המבוגרים משתתפים בטעימת יינות מקצועית, בעוד הילדים מקבלים בקבוק קטן שהם מקשטים בסדנא ואחר כך ממלאים אותם ביין (בתיאום מראש, 6388643 – 04) בפסח מתקיימת ביקב תערוכת הציורים "אסיף" של לאה לבנה. בבית השוקולד "הפטיפורים של אביטל" סגור בחג מטעמי כשרות לפסח אבל חייבים להזכירו. במקום נערכות סדנאות שוקולד למבוגרים ולילדים (מגיל 5). לאחר הסבר על תהליך הפקת השוקולד, מתחילים לעבוד עם השוקולד החם, ובסוף גם לוקחים מהיצירה המתוקה הביתה. ניתן גם לרכוש פטיפורים וזרי פרחים משוקולד (בהרשמה מראש, 6288689 – 04).

לפני שנים אחרדות הוכשרה "טיילת שוני" המחברת את המושבה עם פארק ז'בוטינסקי, הנמצא כשניים וחצי קילומטר מתחנת הרכבת (כחצי שעת הליכה נינוחה, יש גם מוניות שירות שנוסעות לאורך הכביש). בתחום הפארק ניצב אתר שוני. פעם, הדבר היחיד שהצדיק עצירה במקום הייתה העובדה שהוא הופיע על השטר של ז'בוטינסקי (שהיה גם שווה משהו באותם ימים). מאז השתנה המקום לבלי הכר. זהו פארק עם מדשאות, עצים רחבי נוף ושולחנות פיקניק, ואתר שוני מציע ביקור בתיאטרון רומי, במוזיאון ארכיאולוגי, במוזיאון אחיעם לפיסול ובחדר תצוגה היסטורי המתעד את קורות לוחמי האצ"ל במקום. במשך הפסח ייערך במקום פסטיבל בית הספר לקוסמים.

ביום רביעי (4.4) מתקיימת צעדת בנימינה ה-20 בסימן ציפורים וסיפורים, ובסופה יתקיים יריד 'בנימינה של פעם'.

העמותה לשימור ושחזור עבר המושבה
http://www.binyamina.org/default.htm

עמותת התיירות כרמלים, 04-8136239/40
http://www.carmelim.org.il

בנימינה
בתים של פעם ודקלים של מושבת ברון. בנימינה

חאן שוני
מי זוכר את השטר של ז'בוטינסקי? חאן שוני

באר שבע הטורקית

למרות היותה עירו של אברהם אבינו, באר שבע העתיקה היא לא עתיקה כלל, אלא עיר טורקית. רק בסוף המאה ה-19 הוקמה כאן הטורקים תחנת משטרה ובשנת 1900 התחילו בהקמת עיר חדשה, אותה תכננו בעזרת בני בריתם הגרמנים. עיר 'מודרנית' וסימטרית בה מצטלבים רחובות רחבים וישרים במרווחים קצובים, כולאים ביניהם ריבועים בני צלע של 60 מטר בשטח של ארבעה דונמים טורקיים.

מרכז המבקרים 'באר אברהם' נמצא סביב הבאר שעל שמה נקראת באר שבע (דרך חברון 1). המקום נמצא במרחק דקות הליכה מתחנת הרכבת (אחרי התחנה המרכזית פונים שמאלה לדרך אילת וימינה בדרך חברון). אפשר להאריך קצת, וללכת לראות בדרך את גשר הרכבת הטורקי שמעל נחל באר שבע(ממשיכים עוד דרומה על דרך אילת). במרכז המבקרים עצמו, אותו מפעילה מחלקת התיירות העירונית, ניתן לחזות בסרט קצר אודות העיר.

במרכז מספקים מידע אודות העיר, אתריה וסביבותיה, וניתן לאסוף בו עלונים ומפה בה מסומן המסלול המשולט של הטיול בעיר העתיקה, שעובר בין המבנים המפורסמים של העיר. בניין הממשל העותמאני, הסראיה, משמש כיום כתחנת משטרת העיר וכמפקדת פיקוד דרום; בבית המושל הטורקי פועל מוזיאון הנגב לאמנות; בבית הנגבי המטופח (בו התגורר המושל הצבאי הראשון של העיר, מיכאל הנגבי) שוכן 'מטה מדבר' בית קפה מסעדה ומרכז לטיפולים אלטרנטיביים וביתו של ההיסטוריון עארף אל עארף, שהיה מושל הנפה בשנות השלושים, שופץ על ידי אחד מקבלני הדרום שקבע בו את משרדיו.

בשנים האחרונות, אומרת מנהלת מרכז המבקרים, מלכה אבו, שופצו בעיר העתיקה לא מעט מבנים היסטוריים שהפכו למקומות בילוי. בבניין מנדטורי ששופץ לפני כשנה שוכן בית אומני הנגב, וגם הבניין המרשים של בית הספר לילדי השייחים כבר נמצא בשיפוץ. לעומתם, המסגד הגדול שנבנה בראשית המאה שעברה נטוש, וכך גם תחנת הרכבת הטורקית, המוכרת בעיקר משורת השיר 'בתחנה בבאר שבע עמד קטר'. תחנת הרכבת הייתה מהראשיות בארץ, וכשנחנכה בשלהי 1915 הגיעו שועי האימפריה לטקס החגיגי ברכבת מיוחדת מדמשק. כיום מוזנחים מבני התחנה הזנחה פושעת, והמבנה היחיד שנשאר שמור הוא מגדל המים ששימשו לקטרי הקיטור הטורקיים.

במהלך חול המועד, יתקיימו גם סיורים מודרכים בני כשעתיים בעיר העתיקה, וסיור ארוך יותר הכולל גם ביקור בגשר הרכבת הטורקי (30 שקל, בתיאום מראש, 6234613 – 08).

באר אברהם
באר אברהם

מוזיאון הנגב לאמנות
מוזיאון הנגב לאומנות בבית המושל

בית הספר לילדי השייחים
בשיפוצים. בית הספר לילדי השייחים

מקורות הירקון

הירקון הנקי, אחד משלושת חלקיו של נחל הירקון, זורם לאורך 7 קילומטרים ממקורות הירקון ועד לחיבור עם נחל קנה. לאורך הנחל השוקק חיים (מנוטריות ועד עופות מים) צמחיית מים וגדות, איקליפטוסים, סבכי קנים ופינות חמד. בנוסף מזמן המסלול הנגיש מתחנת פתח-תקווה כמה מפעלי מים ומבנים היסטוריים.

מי שבנוי להליכה של ממש יכול להתחיל מאבו רבאח – טחנת קמח מסוף המאה ה-19 ששוקמה לאחרונה. הבנייין המחודש נעול ומסורג בינתיים, אך אפשר לראות את גלגלי הטחנה מבחוץ. משם ניתן להמשיך על שביל ישראל (סימון כתום-לבן-כחול), לאורך קטע נחל מקסים העובר מתחת לכביש חוצה שומרון ליד כפר הבפסטיסטים. השביל עובר לאורך שדות חקלאיים, שבשוליהם פרחי בר לא מעטים. בניין הבטון בן שתי הקומות שרואים בדרך הוא 'בית הבטון', מבנה הבטון הראשון בארץ ישראל: בית משאבות שנבנה בשנת 1912בסגנון ארצישראלי ישן ונשמר כמעט בשלמותו. אפשר לקצר ולהגיע מתחנת הרכבת ישר לבית הבטון.

מי שבוחר להיכנס לתחום התשלום של גן לאומי ירקון (המשמש בעיקר כמדשאות מנגל ולצדן מתקני נופש) יוכל לראות שם את שרידי "חצר קאסר", חוותו של סלים קאסר מיפו, שנמכרה לראשוני פתח תקווה, ואת טחנת הקמח מיר, המזרחית שבטחנות הנחל הרבות וכנראה הקדומה שבהן. לא הרבה נותר ממבנה הקשתות שפעל עד לשנות ה-80 של המאה ה-19. ביציאה מהפארק, ליד גשר הרכבת המנדטורי על הירקון, ניצבת עמדת פילבוקס, אחת מעמדות השמירה הבריטיות העגולות שהזכירו לאנגלים את קופסאות הכינין (Pill Box). העמדה הוקמה בתקופת המרד הערבי הגדול וממנה שמרו על הגשר אנשי חיל נוטרי הרכבת. שביל ישראל שעוקף את הגן מדרום, מגיע גם הוא לכאן (אנחנו האחרונים שנגיד לכם להיכנס לגן הלאומי בדלת האחורית).

שביל רחב מחבר את הפילבוקס עם בריכת הנופרים, השריד האחרון של אזור הנביעות הטבעי. ייחודה של הבריכה בצמחיה שבמקום ובעיקר בנופר הצהוב. המרחק מכאן ועד לגן לאומי אפק (מבצר אנטיפטריס) קצר למדי, אך למרות שהכרטיס שרכשתם מקנה כניסה גם לשם, לפני שממשיכים יש לקחת בחשבון כי צריך גם לחזור. מאז שהועברה תחנת הרכבת של ראש העין שהייתה ממש בכניסה לאפק אל מעבר למחלף קסם, אין חיבור טוב בין פארק אפק לבין הרכבת, למרות שהמרחק האווירי בינהן הוא קצת יותר מקילומטר. הנסיעה במונית תעלה כ-35 שקלים.

רשות נחל ירקון (מידע ומפה)
http://www.yarqon.org.il/

הירקון
סובל מזיהום תדמית. הירקון הנקי

אבו רבאח
טחנת קמח על הירקון. אבו רבאח

מבצר אנטיפטרוס
גן לאומי אפק

קרית גת

קרית גת ניצבת במקום בו היה הכפר עיראק אל מנשייה, חלק מכיס פלוג'ה בו התבצרה חודשים ארוכים חטיבה מצרית שסרבה להיכנע והתפנתה רק בשנת 49' בהסכם שביתת הנשק. הכפר שכן למרגלות תל ערני, הנמצא פחות מחצי שעת הליכה מתחנת הרכבת של קריית גת (מן התחנה פונים צפונה לכיוון היציאה מן העיר, וממשיכים ימינה לאורך כביש קריית גת-בית גוברין כמה מאות מטרים).

בחפירות במקום נחשפו שכבות של ישוב מתקופות שונות – החל מתקופת הברונזה הקדומה עבור בתקופה הפרסית וההלניסטית וכלה בימי הביניים, אך כיון אין עתיקות בתל שקיבל את שמו המעוברת מקבר השייח' אחמד אל עורייני שהיה עליו. אמנם יש קצת פריחה אביבית על התל אך עיקר העניין כאן היא מורשת הקרב – לחובבי הז'אנר.

למרגלות התל, מימין לכביש, ממש לפני איזור התעשייה, ניצבת בין שתי שורות ברושים מצבת האבן ל-87 חללי צה"ל שנפלו שם בליל שני של חנוכה תש"ט.
חטיבת אלכסנדרוני קיבלה פקודה להתקיף את שייח ערני בניסיון לכבוש את עיראק אל מנשייה. הפלוגה שיצאה לכיוון התל נבלמה על ידי המצרים, ו-87 מלוחמיה נהרגו. למחרת הקרב אספו המצרים את הגוויות וטמנו אותן בקבר אחים במקום בצורה מאוד מסודרת. האגדה מספרת כי המצרים הזמינו את הרב גורן, לימים הרב הראשי לישראל, לחצות את הקווים, העמידו משמר כבוד, ירו שלושה מטחי כבוד לנופלים הישראלים, הרב גורן אמר קדיש, עלה על הג'יפ וחזר כלעומת שבא. לאחר המלחמה הועברו עצמות הנופלים למנוחת עולמים בנתניה עירם, ובמקום נותרה רק המצבה שסבלה לאורך השנים מלא מעט הזנחה.

בשנים האחרונות דאגו הקק"ל ועמותת גבעתי לשיקומם של אתרי הקרבות באיזור. דרכי גישה נסללו, והוצבו שלטים ובהם הסברים מגוונים. נקודות ההסבר של 'עיראק אל מנשייה', נמצאת בהמשך הכביש משמאל, מול הכניסה לאיזור התעשייה. פ"ז הנופלים זכו להנצחה של ממש בקריית גת, רחובות וגנים נקראו על שמם ובסמוך לאיצטיון העירוני אנדרטה לזכרם. גם היא כחצי שעת הליכה מתחנה הרכבת לאורך שדרות לכיש.


זאת ועוד (צרור רעיונות)

הרכבת מגיעה לעוד כמה יעדים מהם אפשר לצאת בכיף ליום טיול עירוני או בחיק הטבע. רק שדה אחד מפריד בין תחנת אשדוד לדיונה הגדולה, אפשר לבקר בגן החיות התנכי,אם יורדים בתחנה הנושאת את שמו, משם גם אפשר להגיע למוזיאון הפעיל בעין יעל או לצאת לטייל בהרי ירושלים, לעומת זאת תחנת חיפה בת גלים נמצאת ממש על חוף רחצה. מי שיירד בתחנה ברחובות יוכל ללכת למוזיאון המדע שבמכון ויצמן, וגם למכון איילון, מפעל נשק תת קרקעי סודי מימי המחתרות. ביבנה, נמצאת תחנת הרכבת בצמות לתל יבנה (הבלתי חפור), ובמרחק קצר מהמבנה הממלוכי של קבר רבן גמליאל (או קברו של אבו אל הורירה, ידידו של הנביא מחמד, תלוי את מי שואלים). בתל אביב אפשר לרדת בתחנת האוניברסיטה ליום חביב בלונה פארק ובבפארק הירקון, ואפילו לטייל לאורך הירקון עד 10 טחנות הסמוכה לתחנת בני ברק. הדרגנועים בתחנת השלום מובילים היישר למגדלי עזריאלי (גם כן סוג של אטרקציה). חיפה, אולי היעד הקלאסי ביותר לטיולי רכבת, מציעה את הכרמלית, מעין תחתית הנמצאת כעשר דקות הליכה מתחנת חיפה מרכז, ובאמצעותה אפשר להגיע למרכז הכרמל, לגן החיות, ולמוזיאון המדע. ואפשר גם לרדת ב'חיפה בת-גלים', לעשות טיול דרך שכונת הבאוהאוס המרשימה ולטיילת בת גלים שבסופה רכבל לראש הכרמל – סטלה מאריס. מערת אליהו גם היא בשכונה. אם כבר כל כך הרבה נסענו על הפסים, חייבים להזכיר את מוזיאון הרכבת שנמצא בתחנת חיפה מזרח המציג אבני דרך בהתפתחות התחבורה המסילתית בארץ מאז ראשיתה ב-1892. התחנה אינה פעילה, אך קבוצות בנות 25 מבקרים ומעלה יכולות לתאם מראש הגעה ברכבת מיוחדת עד למוזיאון (04-8564293). כל כך הרבה אפשר לטייל ברכבת, ודבר אחד אי אפשר – לטייל באופניים. הגיע הזמן שאנשי הרכבת ישראל יעשו את המאמץ הראוי ויאפשרו להעלות אופניים לרכבות כמו במקומות מתוקנים בעולם.

סדרת טיולי רכבת, ynet
http://tinyurl.com/25bdfa

אתר רכבת ישראל, תעריפים ולוחות זמנים
http://www.israrail.org.il/

Posted by גילי in כללי

5 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 21 מרץ, 2007 בשעה 18:08 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

5 תגובות to “לקראת פסח: טיולי רכבת”

 1. MOR says:

  תענג לקרוא לראות….

  תודות….

  ואני יעלה בחופש לטיול ברכבת…

  מממממ לבנימינה…חבל שאין רכבת לעמק

  מור

  ערב טוב

 2. דני says:

  נשמע משגע עבור הילדים.
  אנטליה הכל כלול

 3. אפרת says:

  תודה! פוסט נהדר :)
  אני כבר זוממת על עכו ורמלה…

 4. דדי says:

  שלום לך . לצערי עקב בעיות קוצר נשימה אני מתלבט תמיד האם טיול בגן החיות בירושלים [ הגעה באמצעות הרכבת מהרצליה ] מתאים לי או שהוא בדרגת קושי גדולה . האם יש קו אוטובוס מתחנת הרכבת ועד לגן .
  תודה

 5. גילי says:

  דדי, יש אוטובוס מתחנת הרכבת גן החיות, וגם יש הנחות בכרטיס משולב. ראה כאן:
  http://www.jerusalemzoo.org.il/apage/10430.php

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>