דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
12 יוני, 2007

הבקתה בחרמון

בשבוע שעבר הגיש ראש אגודת חובבי הפרפרים, דובי בנימיני, תלונה במשטרה על בנייה בלתי-חוקית על ערכי טבע נדירים בחרמון. התלונה הוגשה נגד עמותת ארז שבנתה את המבנה, ואתר החרמון שאיפשר זאת.

בנוסף לספורט חורף, מאפשר האקלים במרומי החרמון התפתחות בתי גידול נדירים, בין היתר בעמקים קרסטיים מיוחדים הנקראים דולינות. באביב שעבר, הופתעו חובבי פרפרים שעלו כמדי שנה לחזות בפרפרים נדירים במרומי ההר, לגלות מבנה חדש שהוקם בדולינת הגלגל הסמוכה לרכבל העליון. "זה היה מחטף, פשוט בנייה פיראטית ללא שום אישור" אומר בנימיני. גם דרכי עפר נפרצו למקום. "לקחו את הדולינה היפה ביותר שישנה שם, וכיסחו אותה עם בולדוזרים".

בנימיני מסביר שדולינת הגלגל הייתה האתר הטוב ביותר של הפרפר 'נמפית פרסית'. "היה שם ריכוז מאוד יפה של געדה מזרחית, שהיא הצמח הפונדקאי של הפרפר. אין". לדבריו, כ-80% מאוכלוסיית הגעדה הושמדה. 'הספרית החמשן', פרפר נדיר נוסף הגדל על צמח הנקרא 'חמשן נדיר' נפגע מאוד אף הוא. "דרסו שם שני מיני פרפרים נדירים ביותר הנמצאים על סף הכחדה ממש".

אשתקד הסתפק בנימיני בפנייה לרשות הטבע והגנים, אך עתה, משראה שדרכים נוספות נפרצות וההרס נמשך, לדבריו, הגיש את התלונה.

"לא פגענו בשום מין נדיר. יש לזה אישור מפרופ' אבי שמידע, מומחה לצמחיית החרמון", אומר בתגובה מנהל העמותה, שמעון פריינטה. "קיבלנו אישור מהוועדה המקומית, והתחלנו לבנות כי החורף התקרב. חשבנו שנקבל אישור מהוועדה המחוזית, ושאנו רק מקדימים מעט. אנחנו בתהליך של הסדרת התב"ע, וקבלת רישיון לבקתה".

פנייה למשרד הפנים העלתה שהעניין נמצא בטיפול היחידה לפיקוח על הבנייה במחוז צפון, ושאם לא יחליט בית-המשפט אחרת – ייהרס המבנה. בכל אופן ייקח לשטח שנים להשתקם.


המבנה בדולינת הגלגל
הרבה פחות יפה כשנמס השלג. המבנה וסביבתו

הדרך למבנה הלא חוקי
דרך הרס בדולינת הגלגל

המבנה, והדרך המובילה אליו
שטח מגולח בדולינה

דולינת הגלגל
המקום לפני שנתיים

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום שלישי, 12 יוני, 2007 בשעה 22:42 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “הבקתה בחרמון”

  1. יונתן says:

    כדאי לצלם צמחים נדירים שמדי פעם מופיעים בישראל כ"אורחים לא צפויים":אנדרוסקי גדולה,בקעצור שלוש האונות,בקעצור החורש,מיני ארביס בצפון הגליל ועוד.
    בכמה אתרים חשבו אותי לפנטזיונר אבל כדאי לבדוק אם בכור אביב מצוי תת מין סיבט'ורפי צומח בצפון הארץ.
    השם הלועזי שלו:primula vulgaris ssp. sibthorpii באתרים לועזיים (ויקיפדיה האנגלית-בתוספות למטה) מצוין שתפוצתו דרום מערב אסיה וישראל כלולה ברשימת המדינות ה"מכילות" אותו יחד עם איראן לבנון וטורקיה
    חוקרי הטבע הישראלים השונים טוענים במשנה תוקף שהסוג בכור אביב לא מיוצג בישראל ע"י אף מין אבל אף פעם לא מיותר לחפש:אולי בחרמון אולי בגולן ובגליל העליון.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>