דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
27 פברואר 2007

הערות לטיוטת הסכם עין גדי

לא נראה שאפשר להיות אדם עם מודעות סביבתית ולא להכיר את סיפור ייבוש שמורת עין גדי, ואת טענותיהם של כל מיני ירקרקים כנגד הקיבוץ לפיהן הוא מייצא את המים מנווה המדבר, ומייבש את השמורה. אם אין לכם מושג על מה אני מדבר, אז באמת לא ברור איפה אתם חיים, וכדאי שתלחצו פה, ותלכו לראות סיכום נאה של העניין שהכינה שירה וילקוף לוואלה לפני שנה בדיוק. אם אתם קצת יותר בעניינים, תשמחו לגלות שיש לנו חדשות של ממש בשבילכם: הנה כאן הטיוטא (לעריכת עורכי הדין) של אמנת עין גדי האמורה להיחתם בקרוב. רגע, רגע, יש עוד »

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 1:46

אין תגובות »

22 פברואר 2007

עלילת האירוסים של נטעים

"היית צריך לראות אותי רצה לפני הטרקטור, מוציאה מהשטח צבים וזיקיות", אומרת האישה שניסתה להציל בשבוע שעבר ככל שניתן משיני הטרקטור שעלה על השטח בו עומדת להיבנות עוד הרחבה של מושב נטעים. עיקר העניין הופנה מטבע הדברים למין הדגל של בית הגידול הכורכרי, אירוס הארגמן, שהתמזל מזלו להידרס בשיא פריחתו רגע, רגע, יש עוד »

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 3:26

אין תגובות »

תמונות איריסים בנטעים

ממש עם תחילת פריחת אירוס הארגמן באמצע פברואר, עלה טרקטור של המועצה האיזורית גן רווה שהתחיל בעבודות תשתית להקמת הרחבה למושב נטעים, על גבעת כורכר. אחת מנשות המושב רצה לפני הטרקטור להציל את הפרח הנכחד. הסיפור המלא פה. אמנם שכחתי לכייל משהו במצלמה (את ה-iso מהלילה, למי שחייב) אבל הצלחתי להציל כמה תמונות של ההרס, ושל האירוס. הנה רגע, רגע, יש עוד »

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 2:34

תגובה אחת »

20 פברואר 2007

עין גדי, טיוטת הסכם

אמנם רק טיוטא בקובץ וורד, אבל נדמה כי הציבור, ובמקרה זה ציבור צרכני התיירות (שלא לדבר על צרכני המים והקרקע), לא ממש שותף עד כה בהסכמים שרשות הטבע והגנים הולכת לחתום בשם הטבע עם קיבוץ עין גדי. הולכים לשאוב מהמעיין לקיבוץ ולבקבוקים, ולסנוק ממורד הזרם אל המעיין (המלאכותי, אם כך), ולקדם יחד הבאת מי כנרת מכיוון מצדה, ולהפסיק להזרים מים מהמעיין למטיילים ולחיילים. בקיצור, הנה הלינק: http://gilisoffer.com/files/ein-gedi.doc

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 10:09

אין תגובות »

19 פברואר 2007

שום תל אביב

Allium Tel-avivense

עתה היא שעתו של איריס הארגמן. אם כבר הלכתם לראות את הפרח המרהיב על אחת מגבעות הכורכר שנותרו במישור החוף בין נתניה לאשדוד, נצלו את ההזדמנות להתבונן בשאר הדיירים של בית הגידול הכורכרי. בין המוני הפרחים אפשר למצוא כאן תורמוסים, ולעיתים גם צבעונים. שיחי הקידה השעירה פורחים ומפיצים ריח נעים, וכך גם שיחי הרותם שפרחיהם הלבנים דומים להם במקצת, ומפיצים ריח קסום. אחרי שהאף סופג מספיק מן הניחוח, והעין מתמלאת ביופיו של האיריס, אפשר לחפש את השום התל אביבי, גם הוא פרח לא קטן.

קשה לטעות בזיהוי של כדור הפריחה הסגול של השום התל אביבי. הכדור (גודלו כגודל כדור טניס בערך), ניצב על עמוד גבוה למדי, 20-30 סנטימטרים. על הכדור סדורים פרחים פרחים, בני ששה עלים כל אחד, המזכירים בצורתם את עלי החצב הקטנים, אלא שאלו לא פורחים בלבן ובצהוב, אלא בסגול בהיר שהנקודה שבמרכזו ירוקה. שני מחשופי כורכר קטנים ששרדו בצהלה ובשיכון דן, הם המקומות האחרונים בתל אביב בהם נותר לפליטה השום שנושא את שמה. הפרח אמנם כבר נכחד כמעט לחלוטין מן העיר שלו, אך מצפון ומדרום לה, אפשר לראותו פורח.

שום תל אביב הוא אחד מ-50 מיני צמחים הגדלים אך ורק במישור החוף, ובשום מקום אחר בעולם מלבדו. הוא כנראה התפתח ממין אחר של שום שגדל במקומות אחרים בעולם, הגיע לכאן, והתאים את עצמו לתנאי האקלים האיזור. הראשון לתאר את השום כמין חדש למדע היה מייסד הגן הבוטני בהר הצופים, פרופ' אלכסנדר אייג, אשר גם נתן לו את שמו. כמה גאווה יש בשמו הלטיני Allium Tel-avivense.

בשל יופיו ובשל התאמתו לאקלים הישראלי, נמכרים כיום בחלק מן המשתלות זרעים או עציצים של שום תל אביב, פרח אשר לא זקוק להשקייה, אך גדל גם בגינות מושקות. והריח? של שום.

שום תל אביב
כמו חצב, רק עגול וסגול. שום תל אביב
שום תל אביב

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 9:08

אין תגובות »

15 פברואר 2007

עכשיו הזמן לאירוס הארגמן

יש הקוראים להם אירוסי ההיכל, יש מי שמעדיפים לכנות אותם איריסי השושן. כך או אחרת רוב מיני האירוסים בארץ משתייכים לקבוצת האירוסים הזו (האונקוציקלוס בלטינית), והם מהמרשימים שבפרחים שיש לארץ להציע. רגע, רגע, יש עוד »

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 1:45

2 תגובות »

14 פברואר 2007

מילון ירוק / שמורה ביוספרית

רעיון השמורות הביוספריות נהגה ב-1974 על ידי אונסק"ו, והוא המעניק את התואר למרחבים העונים להגדרתו: אזור שמור של סביבות יבשתיות, מימיות וימיות שיש לו ערך לאומי בשימור אחד מהחבלים הביוגאוגרפיים בביוספירה.

בדו"ח המסכם לתכנון המרחב הביוספרי בשפלת יהודה, מסביר פרופ' אליהו שטרן, כי רגע, רגע, יש עוד »

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 10:54

אין תגובות »

13 פברואר 2007

אירוס הארגמן פורח. תמונה

פריחת אירוס הארגמן בשמורת אלוני קדימה
אירוס בשמורת אלוני קדימה (זה לא על שם המפלגה). שם ובשאר השאריות של רכסי הכורכר לאורך החוף החל לפרוח הפרח המיוחד. פריחתו צפוייה להימשך 3 שבועות.

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 3:34

אין תגובות »

12 פברואר 2007

מים על קצה המזלג

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 10:41

אין תגובות »

ישובים חדשים על חשבון השטחים הפתוחים בלכיש

שנה וחצי לאחר שפונו מתיישבי חבל עזה מבתיהם, מנוצלת מצוקת המפונים לקידום בניית יישובים חדשים במזרח חבל לכיש, בהם כאלו שמוסדות התכנון פסלו בעבר. את היישובים החדשים מבקשים הגורמים המיישבים להקים מדרום מזרח ללכיש, בסמוך לקו הירוק. לו יוקמו, יהיו היישובים מהיקרים להקמה, ומהפוגעים ביותר בסביבה, רגע, רגע, יש עוד »

נכתב על ידי גילי בתור כללי ב- 7:32

תגובה אחת »

« לפוסטים קודמים  העמוד הבא »