דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
24 אפריל, 2008

בומבמלה ברישיון?

פסטיבל בומבמלה נפתח היום (ד') בחוף ניצנים מבלי שהועדה המוסמכת לאשר פעילות חריגה שכזו בחופים, הולחוף, נתנה את אישורה. הסיבה: הבקשה הוגשה מאוחר מדי, בין היתר בגלל שביתה במנהל מקרקעי ישראל.

פסטיבל 'בומבלה', מתקיים מדי פסח מזה תשע שנים בחוף ניצנים ומגיעים אליו מדי שנה עשרות אלפי חוגגים. עם הכנס חוק החופים לתקפו, הוקמה הוועדה לשמירת הסביבה החופית, וזכתה לכינוי ולחוף. זוהי , ועדת תכנון ארצית שבראשה עומד ראש מנהל התכנון במשרד הפנים, שמאי אסיף. כל עוד לא הוכנה תוכנית מפורטת לחוף באזור זה בה ייקבעו השימושים המותרים, על מארגני הפסטיבל יש להגיש לוועדה בקשה לשימוש חורג, והם אכן עשו זאת, רק שבקשתם הגיעה רק לפני שבועיים למזכירות הוועדה.

מליאת הוועדה אינה מתכנסת בשבועיים אלה, ולא יכלה לאשר את הבקשה במועד. וועדת המשנה שדנה בבקשה – אותה היא מגדירה כרגישה מכיוון שהיא כוללת למעשה שימוש וסגירה של קטע חוף בתקופת חגים – החליטה לא לדון בה לגופה. "למען הסר ספק" נאמר בהחלטת ועדת המשנה, "אין לראות בהחלטה זו אישור הבקשה או פטור מאישור הולחוף".

במפלגת הירוקים, שהוציאה בעניין הודעה לעיתונות (שלא פורסמה משום מה), טוענים כיפסטיבל בומבמלה אינו חוקי, אם כי היום כבר היה יותר קשה למצוא שם מישהו שיאמר בקול רם משהו נגד העניין. דרור עזרא רכז ים וחופים במפלגה מסביר כי לא הגישו עתירה בעניין מפני שאין למפלגה את המשאבים לכך. המארגנים מצדם אומרים: "אנחנו פועלים עם רישיון עסק, יש את כל האישורים, והכל כחוק".

האמת כהרגלה באמצע: הפסיטבל אכן קיבל רישיון עסק, אך את כל האישורים אין. ניר פפאי, ראש אגף שמירת טבע בחברה להגנת הטבע מסביר כי טכנית זה לא יכול להיות חוקי. "אותו סיפור היה לפני שנתיים", הוא מזכיר. בשנה שעברה דווקא אושר השימוש החורג אושר בין היתר בתנאי שהסגירה תהיה לשלשת ימי האירוע בלבד, ולא תימנע גישה (בתשלום?) לחוף המוכרז, ושהאירוע יערך בתיאום עם רשות הטבע והגנים.

גם השנה נקבעו בתכנית האירוע אותם תנאים, ופפאי מציין כי מהותית, ככל שיודעים בחל"ט, נשמרות אמות המידה שנקבעו אשתקד. זו אחת הסיבות שבחברה בחרו של לפעול כנגד קיום האירוע, למרות שסביר שעתירה הייתה מונעת אותו. "הנקודה הנוספת היא העובדה שהולחוף קבעה מסמך מדיניות", אומר פפאי. האירוע עומד באופן כללי בקווי המדיניות, מה גם שכאירוע מסחרי, הם בין היחידים שבקשים היתר בעוד אירועים פרטיים מתקיימים בחופים ללא היתרים, ומבלי שהחוק נאכף. "הבעייה שלנו היום היא האכיפה. הייתי רוצה שקודם כל תהיה אכיפה נגד היא האירועים הפרטיים".

מי שאישר את קיום האירוע ללא אישור הולחוף הוא יאיר פרג'ון, שעד לפני חצי שנה היה איש החברה להגנת הטבע, וכיום ראש המועצה האיזורית חוף אשקלון. פרג'ון מתייחס לעניין כאל ניואנס טכני. "אישור הולחוף לא ניתן בגלל בעייה טכנית", הוא אומר, "זה היה בגלל שמנהל מקרקעי ישראל היה בשלושה שבועות שביתה" לדבריו אין פה בעייה עקרונית, הולחוף מאשר את קיום האירוע כל שנה, ובעצם לאף אחת מהרשויות אין בעייה עקרונית שזה התקיים.

"אין גוזרים על הציבור גזירה שאינו יכול לעמוד זה", מנמק פרג'ון את החלטתו לתת לפסטיבל רישון עסק גם מבלי שקיבל (כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה) את האישור האחד הזה. לא צריך לבוא ולהשבית שמחה בחג, הוא אומר, זה לא חכם למנוע את קיום האירוע בגלל ביורוקרטיה, וזה גם לא מעשי כלכלית. "אני כראש מועצה לקחתי את האחריות". כשמדובר בבעיות ביורוקרטיות, הוא מוסיף, "הייתי מצפה ממנהיגי היישוב שיקחו אחריות". עם זאת, בעתיד תבקש המועצה ממארגני האירוע להתחיל את תהליך קבלת האישורים קודם לכן.

קישורים

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3238547,00.html

http://www.green-party.co.il/news/?p=3025

דווקא אוהב אותם אני, את החבר'ה האלה עם השערות . אולי שיעברו לפלמחים.

Posted by גילי in כללי

אין תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום חמישי, 24 אפריל, 2008 בשעה 1:42 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>