דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
10 יוני, 2009

דרכים להפחתת צריכת החשמל של מזגנים

צריכת החשמל שנובעת מהמזגנים בקיץ היא כל כך גבוהה עד שבימים חמים מתקרבת ישראל לצריכת לשיא יכולת ייצור החשמל. נזק הסביבתי שנגרם מכך אינו מסתכם בפליטת גזי חממה וחלקיקים נשימים לאוויר הארץ, בנוסף לאלה החשש שאי אפשר יהיה לספק את הביקוש מביאה לקידום תוכניות לבניית תחנות כוח נוספות, דוגמת התחנה הפחמית באשקלון, ומערכות לאגירת אנרגייה דוגמת פרוייקט האנרגיה השאובה באתר פרסה שבמדבר יהודה המאיים לכלות שטחי מדבר ולהפר את האיזור האקולוגי שלו באמצעות שני מאגרי מים ענקיים.

יצאנו לחפש מה ניתן לעשות על מנת להפחית את צריכת החשמל של המזגנים.

בראש ובראשונה, הדליקו את המזגן רק כשיש צורך בכך. נכון שגם ללא התחממות כדור הארץ, הקיץ הישראלי הוא לעתים חם עד כדי כך שאנחנו לא מסוגלים לחשוב, אבל בכל זאת רצוי לחשוב. כי רבים מאיתנו, מכוונים את הטמפרטורה בקיץ לנמוכה יותר מאשר זו שאנחנו שמים על התרמומטר בחורף. למרות הבגדים. התופעה, אם חושבים על זה, היא סוג של חרדה, סממן קלאסי של ניתוק מהסביבה. אנחנו כבר לא יודעים אם יש רוח נעימה בחוץ ועד כמה חם באמת, אוטמים את עצמנו לעולם, מקררים בבפנים, ומחממים את החוץ.

אם מפעילים מזגן:

לכוונו לטמפ' של 25 מעלות לכל הפחות. שינוי כוונון התרמוסטט במעלה אחת, גורם לשינוי של כ-5% בצריכת החשמל של מזגן.
למזג רק את האיזור שנמצאים בו ולא את כל הבית
לדאוג לאיטום ולסגור חלונות ודלתות. צריכת החשמל של מזגן שפועל בחלון פתוח (ומקרר את החוץ כביכול) גדולה עשרות מונים

קירור הבית באמצעים נוספים, דוגמת הצללה, גם אם אינו מספיק כדי לכבות מזגנים, מפחית את משכי הזמן בהם הוא מופעל, וגם את צריכת האנרגיה הנדרשת על מנת לקרר לטמפרטורה נתונה. עצים היו ונשארו ההצללה הטובה ביותר. עצים בצדו הדרומי של הבית, בעיקר עצים נשירים שמאפשרים את חימום הבית בחורף בשמש, מצננים ממש. הם גם טובים לרוח. סוככים, בעיקר כאלה שלוקחים בחשבון את הזווית הנמוכה של השמש בחורף, מונעים משמש ישירה להיכנס הבייתה, ולחמם אותו מאוד. הקפידו לסגור תריסים במשך היום, בעיקר אם אתם אינם. כי את החום שהקירות קולטים ביום, הם פולטים עליכם בלילה. זה המקום להציע לפתוח את החלונות בלילה כדי לתת לבית גם הזדמנות להתקרר. להוציא את איזור ים המלח והערבה, הטמפ' הממוצעת יורדת בכל הארץ אל מתחת לטמפ' המומלצת של 25, כך שב-4 לפנות בוקר, המזגן עובד סתם.

היועץ הסביבתי שמעון צוק, מזכיר גם את נורות ההלוגן ונורות הליבון כמקור חום בבית. אתר חברת החשמל מציין שאלה פולטות כ 90% חום ורק 10% אור. כלומר נורה של 100 וואט פולטת 90 וואט חום ורק 10 וואט אור,ומרחב בו דולקות 7 נורות 100 וואט נפלטים לחלל כ 630 וואט חום שהם אנרגיה של תנור חימום קטן. התקנת נורות פלורסנט קומפקטיות ונורות לד תצמצם את פליטת החום ב 90%-95% ותחסוך הן את החשמל בנורות והן את פעולת שמקררת את חומן. (בנוסף, לעתים יוצרות נורות ספוט מהלוגן מוקדי חום מיותרים מעל ראשינו, ואנו מרגישים שיש צורך לקרר עוד את החדר).

חשוב מאד שהיחידה החיצונית של המזגן לא תהיה חשופה לשמש ישירה: היחידה מתחממת, מחליפה חום עם האוויר בחוץ וגורמת לבזבוז אנרגיה מיותר. חשוב למקם את יחידת המדחס באזור מוצל ומאוורר, ובמזגן קיים מומלץ להרכיב גגון או להניח אדנית מלבלבת שתיצור מעליו מיקרו אקלים קריר יותר.

חשוב לבדוק את תוכניות המזגן לפעולה – ולהשתמש בתוכנית החיסכון הכוללת פעולת ייבוש בלבד, ותוכנית SLEEP שמכבה את המזגן אוטומטית בערב. ,

ניתן להתקין חיישני תנועה המפסיקים את המזגן כאשר החדר ריק.

מזגן ריק מגז מבזבז הרבה אנרגיה. הקפידו על מילוי גז בעת הצורך.

השקעה כספית בשיפור בידוד החדר, עשויה להביא לחיסכון כספי גדול יותר, הן בצריכת החשמל, והן במחיר המזגן קטן וזול יותר שיכול להספיק.

כל מזגן נושא תווית אנרגיה המעידה על יעילות צריכת האנרגיה שלו. הדירוג מבוטא באותיות A עד G. A היא הדרגה החסכונית ביותר, חפשו אותה

מאוורר תקרה בהספק של 25 – 50 וואט הוא ברוב המקרים מענה לחום מעיק, ומפחית את הימים בהם יש צורך להפעיל מזגן.

יש מי שטוען שעל מנת להתמודד עם החום צריך לאכול חריף. בהתחשב בעובדה שבמקומות חמים מהודו ועד כוש התפתחה תרבות של אוכל חריף, אולי יש בזה משהו. אנחנו נסתפק בהמלצה להתלבש ולהתכסות בהתאם לעונות השנה – אם ראש ממשלת יפאן החליט להסיר את החליפה המעונבת בקיץ כדי לצמצם את הצורך בקרור גם אנחנו יכולים לוותר על שמיכת הפוך בקיץ.

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום רביעי, 10 יוני, 2009 בשעה 23:31 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “דרכים להפחתת צריכת החשמל של מזגנים”

  1. ICARE says:

    טיפים מצויינית לחסכון בחשמל בכל הקשור למיזוג.
    הכי חשוב לדעתי לא להקפיא את החדרים בקיץ – 25 מעלות זו בהחלט טמפ' סבירה. אחרים לא אמורים לשבת עם סוודר אם חם לך.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>