דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
28 ינואר, 2007

להתחיל בעגבנייה, עגבניה למתחילים

אם יש צמח קיץ אחד ששווה להתחיל איתו את גן הירק, זוהי העגבנייה. קלה לגידול, טעימה, וגם אם אין לכם חצר, השיח הגבוה עמוס הפירות המאדימים, מוסיף חן למרפסת.

אתם לא רוצים לדעת מה עוברות העגבניות שמגיעות לשווקים על מנת על לעשות את זה בעיתוי הנכון בשביל מחיר גבוה. בחיי שהמילה הורמונים לא תופיע יותר בטקסט הזה, גם לא כימיקלים או מתכות כבדות. אם למישהו יהיה פעם זמן לזה, הוא מוזמן לספר לי מה בדיוק מכניסים שם במערכת ההשקייה על מנת לשמור אותן ירוקות, ואז – בום. שדה אדום. רוצים סיבה טובה להתחיל מעגבניות? גשו למקרר, תוציאו אחת, שימו אותה על איזה אדן חלון שתראה שמש, ותתחילו לחשוב על האדמה שלתוכה אתם רוצים לסחוט אותה, ועל איפה אתם הולכים לקשור את הצמח. כי זרעים כבר יש לכם.

מתן הגנן, הגנן המקוון הראשון שחזר אלי, ממליץ דווקא על שתילה – ולא על זריעה. "עדיף שתילים תמיד, כי אתה יודע שהמגדל השתמש בזרעים המיועדים לגידול, זרעים טובים וחזקים". יש ספקי זרעים שמחפפים, מתברר. אישית, הכי מוצא חן בעיני הרעיון של החלפת הזרעים. כמו שיתוף קבצים, אבל מקומי. גם באיזור שלכם בטח כבר יש איזו קבוצה שכזו. ייתרונם של השתילים, מסביר הגנן מתן פאיאנס, הוא שמעבר לכך שחיסכון בן החודש וחצי או חודשיים של גידול, הנביטה היא השלב הכי בעייתי בגדילה, "באדמה יש הרבה צרות שיכולות לקרות", הוא אומר. לעמת זאת, על פי ניסיונו, 99% מהשתילים נקלטים, "ברגע שהוא כבר נהייה שתיל, כמעט שום דבר לא יעצור אותו". אפשר, הוא מזכיר, גם לזרוע צפוף ואז לדלל. הדבר היחיד שהוא זורע אלו ירקות שורש – כי אי אפשר להעביר שתיליהם: ברגע שהשורש נפגם טיפה, ייגדל צמח יפה אבל השורש יהיה קטן ומעוצה יותר, לא שורש פריך למאכל. בכל אופן, אם סוחטים עגגנייה לתוך חריץ באדמה, היא נובטת. ואולי זה רק אצלי, ואצלכם זה הפוך: הפלפלים נובטים פצצה, והעגבניות פארש. הפלפלים, כמוהם גם החצילים הם בני משפחה של העגבנייה (את זה רואים על הפרח), ולכן כל הוראות ההפעלה שלהלן, מפי הגנן, חלות גם עליהם. להלן: משפחת הסולניים.

למרות שניתן היה לצפות שהפרקטיקה תהיה שיש מעגל שנתי הכולל סדר כלשהו לגידול, ככלל מחלקים את גידולי גן הירק לשתי עונות: קיץ וחורף, כאשר עונות השתילה הן עונות המעבר. שתילת החורף היא מתישהו אחרי החגים, ואת ירקות הקיץ אפשר להתחיל לשתול בסוף מרץ. אם אתם זורעים, אפשר לקחת בחשבון עוד שבועות אחדים.את שתילת הקיץ, מציין פאיאנס, אפשר למשוך גם ממש לתוך הקיץ עצמו. לא תמיד כדאי: לדוגמא אם שותלים עגבניה במרץ, השיח יתחיל לתת פרי במאי, ויעשה זאת עד הסתיו. עגבנייה ששותלים ביולי, תתחיל לתת פרי בספטמבר, ותעשה זאת – עד הסתיו.

קל מאוד לגדל את הסולניים, אומר פאיאנס, הם גדלים חזק וטוב. אלו הם שיחים חד שנתיים והם אוהבים שמש. את העגבניות, יש לשתול במרחק של חצי מטר אחת מהשנייה, ולתת להם ליטר מים מדי יום. אחרי כמה שבועות אפשר לעבור לשני ליטרים מדי יומיים ובקיץ, כשהשיח כבר גדול, אפשר לעבור לשניים וחצי ליטר אחת לשלושה ימים.

שיח העגבנייה משתרע מטבעו, ופריו גדל על הארץ. כדאי להדלות אותו – להרחיק את הפרי מהאדמה, בכדי למנוע מכל מיני בעלי חיים אחרים שאוהבים לאכול אותו, 'מזיקים' כפי שהחקלאים קוראים להם, לטפס עליו ולהתחיל לאכול. ההדלייה מגדילה את החשיפה לאור ואת האוורור שמסייע לצמח להתמודד עם מחלות, וגם חוסכת מקום. יהא זה מעקה המרפסת, סולם מיוחד שקניתם, שתי וערב של חבלים שהכנתם או כל דבר אחר, את השיח צריך לתפוס ממש, לקשור או ללפף טוב טוב (החציל והפלפל הם זקופים אבל הפרי מכופף אותם ויכול להגיע לאדמה, והם לא צריכים הדלייה, אלא תמיכה בד"כ). צריך לעשות את זה כל שבוע שבועיים, אומר פאיאנס, אבל בעצם, בהדלייה כמו בהשקייה עיקר העיקרים הוא תשומת לב מתמדת.

"גינת ירק לא דורשת טיפול רב אבל דורשת תשומת לב, צריך לבוא, לתת את העשר דקות ביום, לראות, לסדר ענף, להוריד עלה חולה. זה עניין של תשומת לב". פאיאנס מדגים את העיקרון תעזבנו יום, יעזבך יומיים: "אם תוריד עלה מיד שהמחלה מתחילה להתפתח, תעצור את זה, אבל אם תשאיר את זה שבוע שבועיים זה יכול לעבור לכל השיחים, אותו עניין עם עשבייה או הדלייה". ואותו עניין גם עם הקטיף. את הסולניים קוטפים כאשר הבשילו: הצמח מאותת לבעלי החיים שאוכלים אותו (ולנו בתוכם) שעכשיו הזמן, ומדי יום יומיים יבשילו פירות אחדים. ככל שהפרי יותר קטן כך יש יותר פירות בכל שיח, ומשפחה יכולה לחיות טוב על כשמונה שיחים של עגבניות, הוא אומר. מה זה לחיות טוב? כל יום סלט מכמה וכמה עגבניות.

לא משנה מה בחרתם לגדל, החלק הכי חשוב הוא האדמה. אם בעציצי מרפסת עסקינן, שווה להביא אותם עם אדמה טובה. אם אתם לא מאלו שיודעים לומר איך נראית אדמה טובה, מי שמוכר לכם את העציצים, יוכל גם למכור לכם את זה. אם אתם עם חצר, אז צריך קצת לנקות, ולתת בטורייה, ולפזר כמה וכמה שקי קומפוסט. "הכנת האדמה זה הכל" אומר פיאנס, "אם האדמה טובה, ייגדלו דברים מעולים".


קישורים

ירוק, גינת ירק אורגנית אצלכם בגינה הפרטית, האתר של מתן פאיאנס

http://www.ecolution.co.il/index.php

Posted by גילי in כללי

5 תגובות »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 28 ינואר, 2007 בשעה 10:47 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

5 תגובות to “להתחיל בעגבנייה, עגבניה למתחילים”

 1. ידיעון הגינה האורגנית « ארכיון » שאר ירקות - גידולי קייץ says:

  [...] אחרי שסיים ללמד אותנו לגדל עגבניות, הגנן מתן פאיאנס, ממליץ על עוד כמה וכמה ירקות שאפשר לגדל בקלות בגינה במשך הקיץ. הקיץ הוא עונתה של משפחת הדלועיים. משום מה הגידול הביתי הנפוץ שלהם הוא הקישוא, אך בין שאר הדלועים גם המלפפון, הדלעת, האבטיח, המלון, הדלורית (”שהיא נהדרת לגידול”) וגם הזוקיני – קישוא כהה. אם אתם חייבים, תוכלו למצוא גם זרעים של קישוא עגול בשוק. את הדלועים אפשר להתחיל ולזרוע לקראת סוף החורף, אפילו בסוף פברואר (בשמש). זריעה מאוחרת, תגרום לכך שיהיה לצמחים הצעירים יותר קשה להיכנס לתוך הקיץ.להמשך המאמר בבלוג של גילי סופר  [...]

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

  באיזה שלב של העגבניה צריך להגן עליה מפני ציפורים? והאם לכסות ברשת זה מותר או רצוי?

 3. גילי says:

  לפחות מניסיוני שלי, הציפורים לא מתעסקות עם עגבניות

 4. נזיה says:

  כתבה מעניינת אבל רציתי לדעת באיזה תאריך לזרוע את הזרעים של העגבנייה ומתי לשתול אותם באדמה

 5. דני חפץ says:

  מה עומק אדמה שרצוי לשתול עגבניות והתגובה תודה על המידע

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>