דלג לתוכן.

לא בלוג
ניווט:
28 ינואר, 2007

שאר ירקות. גידולי קיץ

אחרי שסיים ללמד אותנו לגדל עגבניות, הגנן מתן פאיאנס, ממליץ על עוד כמה וכמה ירקות שאפשר לגדל בקלות בגינה במשך הקיץ. הקיץ הוא עונתה של משפחת הדלועיים. משום מה הגידול הביתי הנפוץ שלהם הוא הקישוא, אך בין שאר הדלועים גם המלפפון, הדלעת, האבטיח, המלון, הדלורית ("שהיא נהדרת לגידול") וגם הזוקיני – קישוא כהה. אם אתם חייבים, תוכלו למצוא גם זרעים של קישוא עגול בשוק. את הדלועים אפשר להתחיל ולזרוע לקראת סוף החורף, אפילו בסוף פברואר (בשמש). זריעה מאוחרת, תגרום לכך שיהיה לצמחים הצעירים יותר קשה להיכנס לתוך הקיץ.

הדלועים הם מטפסים בעלי עלים גדולים מאוד, חלקם גם פורחים יפה. למרות שיש להם קנוקנות הם משתרעים, וכדאי להרים בהדליה קישואים ומלפפונים. צריך לעזור להם לטפס ולהזיז אותם מדי פעם שייטפסו במום הרצוי. הבעייה איתם היא שהם יותר רגישים למחלות עלים, ולכן חשוב להקפיד עוד יותר על אחד הדברים החשובים בגידולי הקיץ: אסור להשקות בהמטרה, אלא רק בטפטוף או בהשקייה בגומה. "הלחות גורמת בית חם לכל מיני מזיקים, וזה כמובן גם יותר חסכוני במים".

בכלל, עודף השקייה יכול לגרות להרבה בעיות. "אם הצמח לא נראה טוב, זה יכול להיות בגלל שהוא רטוב מדי, ולא יבש מדי", מזהיר פאיאנס מפי האינסטינקט של לתת לצמח מים אם הוא לא נראה מספיק טוב. כאשר חסרים לו מים, אגב, הוא קמל. ככל שהאדמה יותר כבדה, ככה צריך להיזהר יותר עם המים. לדלעת יש לתת מעט מאוד מים בגלל כובד הפרי, ואבטיח ומלון הם גידולי בעל, שאחרי חודש-חודש וחצי מפסיקים להשקות בכלל: עודף מים יפריע להם התפתח.

מה שרבים לא יודעים הוא שפירות רבים של הדלועים אוכלים כשהם קטנים, בעצם בוסר. כשהמלפפון יבשיל הוא יהיה בגודל של כדור פוטבול וצבעו יהיה צהוב. הקישוא יהיה צהוב-כתום, יהיה גדול עוד יותר, קליפתו תהיה קשה, וכך גם גרעיניו. בקיצור – לא לחכות שהפרי יבשיל, לקטוף אותו כשהוא נראה טוב למאכל.

גידול קיץ נוסף הוא התירס. "גידול נהדר. אם אתה קונה זרעים טובים, יצא לך הרבה תירס וטוב". התירס הוא צמח גבוה וצר, שיכול להגיע עד לגובה של שני מטרים. עדיף לשתול אותו יותר לכיוון אפריל, ולוקחים לו שלושה חודשים לתת פרי. טיפ חשוב שמספק פאיאנס הוא לשתול אותם בקבוצה עם נפח, לא בשורה. "הוא מאביק את עצמו על ידי הרוח ולא על ידי חרקים, ואם רוצים הרבה קלחים צריך לשים אותם ליד החברים שלהם". פאיאנס ממליץ לשתול קבוצה בת 20 צמחים בערך, גוש של מטר רבוע. מכיוון שהוא גבוה, את התירס עדיף לשים בחלקה הדרומי של גינת הירק, שלא יצל על הצמחים האחרים. שיטה דרום אמריקאית עליה הוא ממליץ, היא לתת לצמח התירס להתייבש, ולהשתמש בו על מנת לתת לשעועית לטפס עליו, "כבר שהתירס מגיע למטר גובה אפשר לשתול שעועית". השניים גם מעודדים זה את צמחיתו של זה בגלל השפעותיהם השונות על הקרקע.

גידול קיץ נהדר נוסף הן הבטטות. הבטטה היא מטפס נעים למראה, הפורח בסגול בהיר, ושטעם השורש שלו חביב על הבריות. יכולת ההשרשה שלהן מופלאה. על מנת שייצאו בטטות טובות, לא שמים שורש (יעני בטטה) באדמה, אלא ייחורים, ענפים שאותם שותלים באדמה שחשוב לשמור רטובה מאוד, שיהיה לגבעול לאן להשריש. אם אין לכם גבעולי בטטה בנמצא, אפשר להשריש בטטה שלמה בצנצנת או בכוס, לתת לה להוציא עלים, ולגזום מהצמח ייחורים.

הבטטות, הן שורש מעובה, הגדלות לאורך שורש אחד שעובר במקביל לאדמה. את השורש שיכול לגדול לכיוון אחר לגמרי מהצמח (בכיוון המים), מתאר פאיאנס שהוא "נראה קצת כמו גרלנדה". כשלושה ארבעה חודשים אחר ששמתם אותם באדמה, צריך להציץ ולראות אם יש בטטות. אם אין הרבה, סימן שזה לא הצליח, ואז אין מה לחכות עוד, אם זה כן הצליח, אז מכל ייחור שכזה יכולים לצאת יותר מ-3 קילו בטטות. חשוב להוציא אותן בזמן, אחרת הן מתפוצצות.

הבטטה אוהבת מאוד אדמות חוליות, "חמרה זה נהדר לבטטה". היא צמח חזק, שלוקח אנרגיה רבה מן האדמה. צמחים שייגדלו מעל לשורש הבטטה, שיכול להגיע גם למרחק של 5 מטרים מהייחור, עלולים לא להצליח. לכן ממליץ פאיאנס לגדל בטטה בצד הערוגות, ולא במקום שמתכוונים להמשיך לשתול בו דברים אחרים, "להקצות לה שטח נפרד המופרד על ידי שטח יבש".

החמנייה, פרח ענקי שיכול להגיע למטר שמונים ואפילו שני מטרים, גם היא גידול קיץ עליו ממליץ פאיאנס במיוחד, "זה צמח שגדל מהר, פרח יפהפה, ממש צמח טוב וכיפי". הרבה גרעינים שחורים אפשר להוציא מחמנייה אחת, הוא מציין, עד 150 גרם גרעינים מראש. אם בזה לא די, ילדים מוקסמים מקצב הגידול והפריחה שלו. אין הרבה מה לדעת אודותם, פשוט לשתול ברווחים של 20-30 ס"מ. כמו עם התירס, גם על גבעול החמנייה ניתן לשתול מטפסים.

הקיץ הוא גם עונתם של צמחי התבלין, שייתרונם המובהק הוא שאנו עושים שימוש בעלים שלהם, מחלקי הצמח היותר מצויים. אחד הנחמדים לגידול הוא הבזיליקום, שיח חד-שנתי שאמנם מת לקראת החורף, אבל מזריע את עצמו. לדברי פאיאנס, מי שרוצה לגדל אותו צריך בעיקר להתכונן להרבה בזיליקום, אולי ללמוד להכין פסטו. "ברגע שטוב לו הוא מתחיל לפרוח" הוא מסביר, "אם רוצים שהוא ימשיך להוציא עלים צריך להוריד את הפריחה כל הזמן, ולקראת ספטמבר, אפשר לעזוב אותו לנפשו ואז הוא ייפרח וייתן זרעים לשנה הבאה". הוא מגיע לגובה של חצי מטר ויותר, ושתיל אחד או שניים ממש יספיקו למשפחה.

שתילת הקיץ מתאימה גם לתבלינים רב שנתיים: גרניום לימוני, לואיזה, למון גראס, שיבא, או זוטה לבנה המתאימים בעיקר לחליטות, וכן אורגנו, זעתר (איזוב מצוי), טימין או מרווה, שאוהבים אדמות יותר כבדות. הם אוהבים שמש כולם, מלבד הנענע, המנטה והמליסה, צמחיה שטבעית בגדות נחלים, מקומות קרירים יחסית, ולכן יש לתת להם הרבה מים ומקם אותם בחצי צל.

"כל הבלאדי יצליח גם בשתילה סתווית", אומר פיאאנס על הצמחים שגדלים גם בטבע הארץ ישראלי, ונזכר בעוד תבלין, הפיגם. זה האחרון, הידוע גם כרוטה (אותו אחד נגד עין הרע), משמש לא רק כצמח תבלין אלא גם כפונדקאי של אחד היפים שבפרפרי הארץ, אם לא היפה שבהם: זנב סנונית נאה. כמו שתולעי משי אוכלות עלי תות, זחליו של זה, אוכלים עלי פיגם. אם יתמזל מזלכם, ובעיקר אם הרבה אנשים יתמידו בזה, יטילו היפים היפים האלה ביצים על הפיגם שלכם, ובאביב הבא יפרפרו לכם בגינה המקסימים האלה.


קישורים

ירוק, גינת ירק אורגנית אצלכם בגינה הפרטית, האתר של מתן פאיאנס
http://www.ecolution.co.il/index.php

הגינה האורגנית, אחד האתרים הכי שווים, הכי מקיפים, והכי ותיקים בעברית בתחום
http://www.groworganic.info

Posted by גילי in כללי

תגובה אחת »

פוסט זה פורסם ב- יום ראשון, 28 ינואר, 2007 בשעה 11:11 בנושא: כללי. ניתן לראות תגובות של גולשים בעזרת רסס 2.0 תגובות. ניתן להגיב, או לעשות טרקבק מהאתר שלך.

תגובה אחת to “שאר ירקות. גידולי קיץ”

 1. יאיר says:

  שלום וברכה.
  רציתי לדעת שתי דברים, דבר ראשון אני מגדל דלעת והפירות מתחילים לגדול ונרקבים עד שמגיעים לגודל 5 סנט' מקסימום מדוע, שתלתי פעם ראשונה אחרי סוכות ויצא לי לקראת פורים רק דלעת אחת קטנה ברבע מהדלעת המצויה, נראה לי שטעמה דווקא היה רגיל. פעם שניה אחרי פסח שתלתי ועכשיו זה נרקב כאמור, מה הפתרון. היא גדלה במקום עם המון שמש ומאד חם [נגב] ואני מרבה להשקות, עכשיו מישהו אמר לי להפסיק להשקות, האם זה נכון שלא להשקות כלל.
  דבר שני באופן כללי איזה ירקות אפשר לגדל בעונה זו.
  תודה רבה.
  נ.ב. אני מתכנן לשתול גפן יש לך הוראות בקשר לזה.

השארת תגובה

XHTML: ניתן להשתמש בתגיות הבאות: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>